• ilk defa mahkemeye çıkacak olan bir bireyin neler yapması, nasıl giyinmesi, nasıl konuşması vs. gibi pozitif bir izlenim bıraktıracak tavsiyelerdir. bu aralar ihtiyacım var bu tavsiyelere.
  • dindar görünün allah ismini anın sürekli her lafınıza allahı şahit gösterin büyük bir ihtimal beraat atmiş olursunuz. malum partiye üye iseniz zaten siktir edin gitmesenizde o mahkemeye kafadan beraat .
  • daha onceden hem de gavur ellerde savciya ifade vermis biri olarak verebilecegim tek tavsiye sakin olun ve en kotusunu dusunun boylece o an gozlerdeki yamulmayi cok iyi analiz ederler agzinizdan cikacak kelimeden bile daha degerlidir o bakislar.
  • hakime " efendim " diye hitap edin. ben diyemedim siz diyin.
  • mahkemedeki sihirli cümlenin anama sövdü olduğunu unutmayın.

niye vurdun? anama sövdü
    niye kaçırdın? anama sövdü
    niye tecavüz ettin? anama sövdü
    niye park halindeki araca çarptın? anama sövdü
    niye vergi kaçırdın? anama sövdü
  • türkiye'deki mahkemeler, hakimle avukatlar arasında oynanan bir tiyatro olduğundan birşey yapmanıza gerek yoktur. öylece durun.
  • "hocam" demeyin, "sayın hakim" diyin.
  • aslında mahkemede hangi sıfatla (tanık,sanık, davalı davacı bla bla) bulunduğunuza göre değişir ama...
    genel hatlarıyla;

kılık kıyafetinize özen gösterin
    söz verilmeden konuşmayın
    üslubunuza dikkat edin.
    sadece sorulan soruya cevap verin, detay istenmediği sürece boş konuşmayın
    kendinizi, savunma psikolojisi içinde hissetmeyin. bırakın o işi avukatınız yapsın
    boynu bükük küheylan gibi durmayın yemezler
    ihtilaflı durumlarda karşı tarafa sataşmayın.

eyyorlamam bu kadar..!
  • bayan hakime "ablacım bu olayı yanlış anlatıyor" demeyin.
  • mahkeme kapısında nasıl davranmanız gerektiği yazıyor. sanık ayrı tanık ayrı müsteki ayrı yerlerde durur. hakimdedir tüm kontrol o size soru sorar. karşı tarafın avukatı bile direk soru soramıyormuş diye duydum.
    mesela beni şahit yazdılar geçen, tanıkları içeri almıyorlarmış kapıda mal gibi bekledim. içeri aldılar sizin çocuk olmuş galiba isme ne diye soru sordu(konuyla en ufak ilgisisi yok) hakim sonra geri çıkardılar.
    9 ay bekledim tanık olmama rağmen stres yaptım sonuç 10 sn. neyse işte gereksiz işlere girmeyin uğraşmayın. bi de tanıkta olsa işi gücü bırakıp gitmen gerekiyor yoksa zorla götürüyorlarmış.
    benim olay da yaklaşık 45dk geç başladı dava yarım saatte tüm konu kapandı.
hesabın var mı? giriş yap