• arkadaşlar sizlere iletmek için kendimce pek önem verdiğim şöyle bir malumatım var, hepinizi saygıyla selamlayarak sözlerime başlıyorum.

kibar feyzo 70'li yıllar güneydoğusunda ağalık düzeninin insanları nasıl ezdiğini, nasıl sömürdüğünü, özellikle kadının nasıl değersiz olduğunu, nasıl mal gibi alınıp satıldığını, her türlü insan hakları ihlalinin ne kadar kolay gerçekleştiğini ve köy insanının yoksulluğunu anlatan; filmin final sahnesinde köyün ağasını vuran kemal sunal'ın mahkemede hakime, valla yalanım yoktur hekim bey olaylar bu minvalde gelişmiştir şimdi sen devletsin sen bilirsin söyle burada suç kimdedir diyerek devletin bütün bu olan bitene ancak biri birini vurana kadar nasıl hiç müdahil olmadığını göstererek mükemmel bir sistem eleştirisi sunan bence türk sinema tarihinin başyapıtı niteliğinde harikulade bir film.

guguk kuşu vari izleyiciyi alıp tamamen köyün o dünyasının içinde hissettirecek kadar mükemmel diyalogları ve olağanüstü oyunculuklarını zaten televizyonda tekrar tekrar nasıl sıkılmadan izlediğimizden bildiğiniz için hiç söylemiyorum bile.

şu an bu filmin imdb.com'da 8.7 gibi bence hak ettiği de nispette bir oyu var. ancak kibar feyzoya 11 bin oy kullanılmış. imdb.com'da bir filmin top 250 listesine girmesi için o filme en az 25 bin oy kullanılması gerekiyor. yani eğer kibar feyzo'ya 14 bin oy daha kullanıp filmin top 25o listesine girmesini sağlarsak, filmin dünya genelinde sinemayla ilgilenen milyonlarca insana ulaşıp belki de adı fight club'la, godfather'la yan yana anılacak şekilde tüm dünyada hak ettiği bir teveccühü bulmasını sağlayabiliriz.

sitede oy kullanmak için sadece facebook ya da google hesabıyla giriş yapmak yeterli diyorum. pamuk eller vote butonuna diyorum ve yüksek müsadelerinizle huzurlarınızdan çekiliyorum.
  • 10 puan vererek katıldığım kampanya.

kendime ait refli link üzerinden üye olup oy verirseniz sevinirim. şaka şaka bitcoin değil bu.
  • kollektif bir harekettir. o zaman hep beraber:

--------------------

(kızlar)
    kibar feyzom niçin niçin?

(erkekler)
    top 250'ye girmek için.

(kızlar)
    sana kampanya yapalım imdb'ye biz girelim...

(maho ağa)
    la noliyy! şimdi ben oy verecem. sen gelip oyumun üstüne oy verecen öyle mi? ula aga oyunun üstüne oy olur mu lo!!
  • imdb üyesi olmayı gerektiren eylemdir. once üye olacaksın sonra oyu basacaksın . ayrıca oy verebilirim tabi ama bence 3. oy oydur. illa 10 verilecek diye bir şey yok
  • offf bırakın artık şu tarz işleri ya! insanlar istediği puanı versin filme. bu sitenin mantığı bu zaten. kişisel zevklerden yola çıkarak ortak bir liste yaratmaya çalışıyor. ama bizim aklımız anca şark kurnazlığına çalıştığı için bu işlerin peşinde koşmayı çok seviyoruz. ayrıca ufak bir araştırma ile filmlerin top 250'ye bu şekilde girmediğini öğrenebilirdin. mesela al sana dağ 2.

10 verelim dememişsin ama dediğin yine de benzer bir şey. istemeyen feyzo'ya oy vermesin. ben de çöpçüler kralını çok seviyorum mesela. benim kişisel zevkim de bu, böyle herkes en sevdiği filmi kampanya ile listeye sokmaya çalışırsa al sana yozlaşma. o zaman kimin fazla arkadaşı varsa onun filmleri listeye girer gibi. türk insanı olarak bulunduğumuz platformu yozlaştırmayı çok seviyoruz, politik görüş fark etmeksizin.

edit: dağ 2 filmini boşuna paylaşmadım arkadaşlar. 100.000'e yakın oyu var gördüğünüz gibi. olay 25.000 oy meselesiyle sınırlı değil. oturup top 250'ye filmlerin nasıl girdiğini anlatmaya gerek yok. çünkü burada asıl konu o değil. asıl konu şark kurnazlığı dediğim beğendiği şeyi, ya da şöyle diyelim kendinden olan şeyi diğerlerine göstermek için çeşitli oyunlara, hileye başvurmak. bu platform öyle bir yer değil. kişisel diye bir kelime kullandım yukarıda, o çok önemli bir kelime o yüzden yeşil verdim ama anlamamakta direnenler var. bunlar kullanıcıların kişisel hesapları. burada kitle hareketinin yeri yok, öyle bir şey olsa çinlilerden diğer ülkelere sıra mı gelir? lütfen beynimizi ara ara kullanalım. dünyaya filmlerimizi duyurmak istiyorsak daha faydalı şeyler yapabiliriz, mesela ne bileyim youtube'da bir kanal açıp ingilizce alt yazı ile bu filmleri yayınlayalım. emin ol daha fazla filmimiz daha fazla kişiye ulaşır. son olarak imdb fazla bilinmiyor diyen arkadaşa da gülümsüyorum.
  • her oyun, verenin toplam oy sayısıyla orantılı olarak değer kazandığı imdb sisteminde pek de işlevi olmayan çalışma. herkes izlediği filmleri imdb'de oylamaya başladığı zaman böyle kampanyalar anlam kazanmaya başlar. yoksa üstte de belirtildiği gibi dağ 2'nin kafadan 1.sırada olması gerekiyordu.
  • ya kamuoyu oluşturmak şarka kaç yıl önce gelmiş de kurnazlığı olsun. hadi abicim ya
  • siktiri boktan bir filmi yukarı çıkarma kampanyası. bu ve bunun gibi türleri izleyip gülenlere şaşırıyorum.
  • aga: [catches feyzo while writing grafitti] what are you writing on the wall, you idiot?

feyzo: fasho aga!

[fasho:turkish slang for fascist]

aga: what does fasho mean?

feyzo: [after thinking for a while] something like pimp... like fagot..

şu şekilde hayal ettim :d kesin oscar alırdı ... verdim 10 point
hesabın var mı? giriş yap