• yani iste ole bi film.. gisede batmasinin tek sebebi sanirim filmin adi.. mobidik filan koysaydin adini filmin?

mobidik filan, butun film boyunca 4-5 yerde goruoruz.. oyuncluklar vs super diil. evet para harcanmis baya, produksiyon vs guzel ama, neblim sarmadi..

ama filmde tek bisiden tiksindim: isik... isiklandirmadan sorumlu arkadas kimse, super artistik, super sahane goruntuler cikarticam diye kastikca kasmis.. ama zerre gercekcigili olmayan bir ortam yaratmis bu sayede.. green screen sahnelerde iyice tavan yapmis aq, arkada sacmasapan bi deniz vs ufuk, ondeki abinin yuzune vuran isik bi o kadar anlamsiz.

2 saatlik film zaten diil, icim sikildi izlerken aq.
  • izlerken hoş vakit geçirilebilecek vasatın hafif üstü bir film. 19. yüzyıl atmosferini güzel yansıtmışlar. o dönem filmlerini seven insanlar için görülmesi gerekir diye düşünüyorum. notum: 6/10
  • oha hakikaten fena batmış. 20 aralık itibarıyla 18 milyon dolarını kurtarabilmişler 100 milyonluk giderin. http://www.imdb.com/…390411/business?ref_=tt_dt_bus

acıdım lan belki bu akşam giderim filme.
  • chris hemsworth'un thor lehçesi ile konuşup, thorlu bakışlar attığı filmdir. *

ne de güzel konu bulmuşsun, balinan cuk oturmuş, açık deniz temalı bir filmde ilk defa havuzda çekildiği belli olmayan bir film yapma başarısı elde etmişsin, ne diye ifadesiz bir adamı koyarsın başrole?

sonra film niye battı.?
    bilmem niye battı?
  • hay sıçayım balina yağınıza demek istediğim film. thor reis sana sevgimiz saygımız sonsuz ama illa kocaman bir şeylerle uğraşmak istiyorsan hulk'a filan saldır niye insanları sıkıntıya sokuyorsun? şeklinde komikliklerimi şakalarımı yaptıktan sonra kesinlikle filmi başarılı bulduğumu söylemek isterim. ben abaracaklarını düşünmüştüm ama olabildiğince abartısız ve makul olmuş. tek sıkıntı chris hemsworth'un kayıkta 32. güne kadar uzamayan sakalları. sonra arayı kapatmışlar gerçi..
  • "ayy çok kötü bi film" dediler. "o ne lan, 20 dk'de bir balina gelip aksiyon yapıp gidiyor" dediler. kötü galiba diye düşündüm ama korsan çekimli halini izlememe rağmen keyif aldım. ses %30'dayken bile cızırdıyordu. 4-5 kez korsan çekim olduğu belli ediliyordu falan. buna rağmen zevk aldım, sürükleyiciydi. o değil de şerefsizin evlatları, madem korsan çekmişsiniz filmi, korsan desenize. niye kalkıp dvdscr diyorsunuz? sinirlendim bak. zaten "40 tane film çaldık" diyenlere güvenmeyeceksin. 1-2 tanesi dvdscr çıkıyor, diğerleri korsan çekim.

gelelim filme. ben kötü bulmadım ama evet, temel senaryo sorunları burada da mevcut. mesela karakterler ve çatışmaları essex'in batışına kadar "fena değil" ile "iyi" arasında işleniyor. yani "buna da şükür" denilebilecek bir karakter çatışması var. haa daha iyi olabilir miydi? şüphesiz. eldeki kitaplar (moby dick ve onu anlatan kitap) ve senarist grubuyla (3 senarist) karakterler daha iyi yazılabilir, çatışmaları daha da derinleştirilebilirdi. bazı anlarda o beklediğim çatışmaları bulabildim ve sevindim ama bu çatışmalar filmin tamamına sirayet etmemiş. mesela kaptan ile yardımcısı, kaptan ile kuzeni, mürettebat ile kaptanlar arasındaki çatışmalar daha iyi işlenebilirdi. keza kapitalizm eleştirisi de daha vurucu yapılabilirdi. ama her zamanki gibi doğayı yok eden kapitalizme hafif giydirmişler. ee neticede abd filmi, şaşırmamalı. yüzeysel bir film olmuş bu açıdan. karakterler mesela. pek çoğunu tanıyamıyoruz. yapmayın öyle şeyler. benjamin'in canlandırdığı kaptan'ı pek tanıyamadık. keza cillian murphy'nin karakterini de. diğerlerini de. howard, rush'ta birbirlerinden farklı ve farksız iki karakterin mücadelelerini oldukça iyi bir şekilde anlatmış, rekabetin zararlarını iyi bir şekilde işlemişti. rush tutunca formülü buraya taşıdılar ama rush'taki başarıya erişemiyorlar.

evet, temel senaryo sorunları mevcut ama gene de keyifliydi. aksiyon sahnelerinde bir sorun bulmadım ben. cgi uzmanları buldularsa helal olsun. sürükleyiciydi. öte yandan insan vs doğanın hakkını verebilmiş howard. hatta bir diyalogla insanoğlunun hırsı da yansıtılıyor. chris'in karakteri "kibirliydik, açgözlüydük, o yüzden bu durumdayız" diyor. diğeri ise "biz tanrının gözbebeğiyiz. tanrı bizi diğerlerinden daha üstün yarattı. her şey bizim için var" diyor. bu replikler keyifliydi. işte bu ve birkaç çatışmayı daha görünce keşke çatışmalara daha fazla değinilseydi dedim izlerken. fakat survival, yani hayatta kalma iyi işlenmiş. evet, temposunu yitiriyor o sahnelerde ama insanoğlunun vahşiliği, acımasızlığı iyi anlatılmış.

özetle, karakter ve çatışma sorunları mevcut ama gene de keyifle izlenen bir film oldu benim için. umarım howard'ın yeni gerilimi daha iyi olur.
  • satılacak oyuncağı olmadığı için yüksek bütçesi ve star wars hegemonyası altında ezilerek gişede iki seksen yatan film. bir diğeri de point break. ikisi de eli yüzü düzgün, izlenebilir kaliteli prodüksiyonlar olmasına rağmen, yazık.
  • yoğun efekt kullanımının yarattığı ruhsuzluktan muzdarip, ‘ama kapitalizmi eleştiriyor’ denilerek bi anlam katma uğraşına girilen, vaat ettiği hollywood eğlencesinden de uzak, ‘rush’ gibi kaliteli yapım sonrası ‘ron howard’ için atılmış bir geri adım..

kitabın tohumlarının ekilmeye başlandığı anlatım süreci, kör göze parmak sınıf çatışması ve beyaz balinanın (moby dick) neye/ne kadar hizmet ettiğine dair meseleler üzerine konuşmanın gereği yok çünkü ortada bir mesele yok. yaratılamamış..

acımasız, vahşi ve açgözlü insanlığa dair yapılan vurgular da bir iki sahne ile geçiştirildiği için sadece o açıdan değerlendirip ‘evet, en azından bunu yansıtabilmişler’ diyemiyoruz.

karizmatik aktör ‘chris hemsworth’, bu tarz bir film ve karakter için olabilecek en kötü başrol tercihi.. ‘cillian murphy’ gibi sağlam karakter oyuncusunu arada kaynatmayı başarmışlar. filmi izlediğinde kendisi de şaşırmıştır yüksek ihtimal. var mı yok mu belli değil.. ‘the impossible’ ile çıkış yapan ve oynadığı ilk film olmasına karşın müthiş oyunculuk sergileyen ‘tom holland’ da neden bu filmde anlayamamış gibiydi..

bu tarz yapımlarda karakter/oyuncu açısından tutunacak bir dal bulunamazsa; ‘başrolde balina vardı, en azından o bir derinliğe sahipti, tüm oyunculardan rol çalıyordu’ denir ya, hah, ortada kimlik sahibi bir balina da yok. ‘metaforsal etki uyandırır belki’ diyerek suya bırakılmış yapaylık...

‘belki moby dick'in okunmasını sağlar ve tek katkısı da bu olur’ benzeri yorum görmüştüm. o ilgiyi uyandıracak bir film bile yok ortada.
  • çevirisi malum ortamlara düşmüştür.

http://altyazi.org/…38/in-the-heart-of-the-sea.html
  • hiç bir işiniz yokken gidilebilecek filmlerden biri.

ancak sıkılmamanız içten bile değil.

--- spoiler ---

filmde ana hikaye dev gibi balinanın kocaman gemiyi batırması olduğu halde dev balinanın olduğu sahneler toplasan 10 dakikayı geçmez. gerisi denizin ortasında susuz ve aç kalan insanlar. öylece dakikalarca izliyorsunuz işte.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap