• beslenme, gecindirme, yedirip icirme
  • ...
    (size gelince ey müminler), kendiniz için özenle ayırdığınız (sevdiğiniz) şeylerden başkaları için harcamadıkça (infak etmedikçe) gerçek erdeme ulaşmış olamazsınız; ve her ne harcarsanız kuşkusuz, allah ondan tamamiyle haberdardır...

[3- âli imrân/ 92]
  • "ey inananlar kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardıklarımızın (size verdiklerimizin) iyi nitelikte olanlarından infak ediniz. kendinizin beğenmediği, kendinizin hiç almayacağı, bayağı, adi şeyleri infak etmeye kalkışmayın." bakara - 267

"sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe asla gerçek iyiliğe ulaşamazsınız" al-i imran - 92

"kim allaha güzel bir borç verir ise, allah da ona (verdiği şeyin) kat kat fazlasını ona geri öder." bakara - 245

kuran'ın söyleminde allah, infak konusuna o derece önem vermektedir ki ayetinde kendi zatına atfederek ihtiyaç sahiplerine infak etmeye sevkediyor. bu yöneltme tıpkı kutsi hadiste hastaların ve yoksulların kastedilerek ‘’hastalandım beni ziyaret etmedin, acıktım beni doyurmadın’’ denmesine benzer.
  • konuyla alakalı önemli bir terim olarak (bkz: kenz)
  • (bkz: afv)
  • "ve onlara: "size allah'ın rızık olarak verdiklerinden infak edin" denildiği zaman da, o küfre sapanlar iman edenlere dediler ki: "allah'ın, eğer dilemiş olsaydı yedireceği kimseyi biz mi yedirecek mişiz? gerçekten siz, apaçık bir şaşkınlık içindesiniz." - `(bkz: yasin suresi 47. ayet)
  • kur'an-ı kerim'de sadece infak konusuyla ilgili ayetleri okuduğunuzda dahi kapitalist felsefenin islâmda savunulacak ya da meşru görülecek yeri olmadığını anlarsınız gibi geliyor bana.

ki infak konusunun önemini de çoğu zaman gözden kaçırırız.
    şu hiç de kolay bir şey değildir mesela:

"sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe asla gerçek iyiliğe ulaşamazsınız" âli imrân/ 92
  • --- beled suresi ---

yahut aç olduğu hâlde elindekiyle başkasını doyurmak!
    yakınlığı olan yetime (yemek yedirmektir).
    yahut toprağa uzanıp kalmış yoksula yedirip doyurmaktır.
    sonra da iman eden, birbirlerine sabrı yaşamayı tavsiye eden ve merhameti tavsiye eden kimselerden olmaktır.

--- beled suresi ---
hesabın var mı? giriş yap