• ateş, öksürük, balgam ve eklem ağrısı şikayetleri ile doktora giden ablama domuz gribi teşhisi konmuş, beş gün rapor almış ve baya bi korkutulmuş. kendini kireclemeyi düşündüğü şu saatlerde yanına gidip raporlarına baktım ve influenza a: negatif influenza:b pozitif olarak sonuçlandığını gördüm. bildiğim kadarıyla domuz gribi influenza a ile ifade ediliyor. ne kadar soylesem de inandiramiyorum. doktor arkadaşlar bi yeşillendirirseniz gençliğinin baharında birini yaşama tekrar bağlayabilirsiniz ahahagjjv evde üçlü maske ve eldiven ile dolaşıyor kendini karantinaya aldı.
  • salgın yine başladı.. 3 yıldır kasım ayında bu virüse yakalanmayı başaran oğlum sayesinde yine ikimiz de hastayız.

güzel haber malum ilaç hala işe yarıyor ama erken teşhis önemli, ilk 24 saatte tedavi başlarsa sonuç daha hızlı alınıyormuş. iki yaş üstündeki çocuklar için endişelenmenize gerek yok dedi doktorumuz.

daha sakin bir anne olmanın dayanılmaz hafifliği ile hastalığı ben bile kolay atlattım bu sefer. ay bu tamamen şeker, ay aman içmesin demedim ilk gün 3 saatte bir ateş düşürücüyü dönüşümlü olarak verdim, çok şükür 39,5-40'ları görmesine rağmen ikinci gün rahatladı.

doktorunuzla görüşüp, ilaçları düzgün aldığınızda, sürünseniz bile tekrar ayağa kalkabileceğiniz hastalıktır.
  • geçirdiğimi düşündüğüm grip lütfen bi çare
  • 5 gün yerle yeksan etmiştir. hayata küstürür.
  • 3 gündür titreyerek 40 derece ateşle uyanmama sebep olan hastalık. en kötüsü de öksürmekten uyuyamamanız. the office izleyip öksürerek gülmekten başka bir çarem yok sanırım.
  • “aklıma geleydi de bir sözlüğe bakaydım, param cebime kalırdı” dedirten hastalık.

şimdi tabii adının influenza olduğunu bilmeden bu bilgilere ulaşamazdım, bu bir. iki olarak pek tabii hayatımdaki tüm soğuk algınlıklarının ateşsiz, ayakta ve 3 gün sürmesiyle bu hali de ciddiye almamam sayılabilir.

efendim evet, eklem ağrısı, evet ateş; sonracığıma karında şişlik ve gaz (içtiği çorbalardan sanıyordu ama ...), süper bir mallık, sürekli titreme ve tabii ki her an yatma, uyuma isteği ... 3. günün sabahı yine ateş ve pis terleme olunca, bir de geceden buna acı verici kuru öksürük eklenmişse bir doktora gideyim diyorsun o mal kafanla. devlette sürünmek yerine, zaten hali hazırda sürünen bedenini ve zihnini özele teslim ediyorsun. çok da iyi oluyor aslında; acilden girip hemen yatmak, o yatak kağıtlarını 10 saniyede terinle ıslatmak nefis! florence nightingale gayrettepe şubesi favorimdir; hep tenhadır. “sadece sgk’yım” deyince yapacakları her şeyi ödemesiyle bildirip isteyip istemediğimi sormaları candır. gelen dahiliye hekiminin sgk’yı öğrenip “test yaparım ama influenzasınız, gerek yok” diyip göz kırpması ise bu canım “hospital”ın paragöz olmadığını, hekim olarak da insan çalıştırdığını gösterir.

serumları takıp, uyumana izin verirler; sen ne zaman istersen o zaman çıkarsın. önceden söylendiği gibi ekstra hekimin çağırılması ve serum ücretini alırlar. tatlı tatlı yolcu ederler.

4 ilaç, bir antivirüs, bir bildiğimiz nurofen, bir öksürük şurubu ve bir pastildir reçete. tabii sgk reçetesi yazamadıklarından, onları da ödedim.

ama olsundu, 620 tl’ye influenzayı tanıdım. yok, ciddiyim, öyle inceden, üstten üstten hiçbir şeye laf etmiyorum. benim tercihlerim. bilgiyi biraz pahalıdan alıyorum bu ara sadece.

her neyse, bir daha istanbul uçuşunda boing 777’ye denk gelirsem sevinmek yerine, gidip bir maske, bir de şu antivir denen pastilden alacağım; hem ekonomik olur, hem de “ben böyle hastalık görmedieam yea!” dedirtip beterin beterini çağırttırmaz sanırım.(bkz: bu da böyle bir anımdı)
  • zenginlerin olduğu hastalık çeşidi. biz fakirler grip oluruz.
  • a si b si insanda olurmuş.b si hafifmis. a si insanı öldürmez ama süründürür.once 2.5 yaşındaki oğlum oldu ertesi gün ben. birden ne olduğunu
    anlamadan başlıyor. ateş düşmüyor, vücudun her yeri dökülüyor,trafik kazasi gecirdigimde bu kadar agrım olmustu.oksuruk kuru kuru.
    ilaci enfluvir.baska birşey geçirmiyormus.5 gün kullanacaksınız.3.günümdeyim. düzelince editlerim.
    o değil de hamileyim de. bebek şimdilik iyi de ,sonrasında inşallah sorun olmaz.
    ayrıca ciddi bir salgın var. dikkat edin lütfen.

19 ay sonra editleme yapayım kızım doğdu ama böbrek reflüsü var.9.ayda öğrendik doğuştanmış. ailede böbrek rahatsızlığı olan yok.açaba sebebi bu mu hiç bilemeyeceğim...
  • şu an acayip bir salgın var. herkes kendine dikkat etsin.
  • bugün oğlumun çocuk doktorunu aradım yıllık kontrolü vardı hasta değilse getirmeyin şuan klinik hasta çocuk kaynıyor dediler
    dehset influenza salgını varmış
    birçok arkadaşım çocuğunu bu dönemde anaokulundan aldı 1 ay sonra tekrar devam ettireceklermiş

bu dalgın iyice ciddiye biniyor
    hastaysanız işe gidip başka insanlarada bulaştırmayın
    çocuğunuzun burnu dahi akıyorsa okula göndermeyin
    olay burun akıntısı değil
    burnu üşütmekten kaynaklı akıyorsa bile bağışıklığı düşük olduğu için influenza kapabilir okuldan ve eve getirip hepinizi hasta edebilir

bu hastalık normal gtip gibide değil kemik ve eklem ağrısıda oluyor üzerinden araba geçmiş gibi oluyorsun
hesabın var mı? giriş yap