• benim de bugün katıldığım proje. hep birlikte göreceğiz bakalım ne olacak. böyle başlayan çok proje var ama bu nedense biraz fazla duyulmuş gibi sanki. ilk aşamalarda üye olanlara beleş coin veriyorlar. davetiye ile ilerleniyor. isteyen yeşillendirsin.
    bu arada projenin kurucusu saar wilf die bir israilli abi. aha bu da linkedin profili
    http://linkedin.com/in/saar-wilf-b8a227

edit: link düzeltildi
  • hayatınızda görüp görebileceğiniz belki de en açık (bkz: pyramid scheme) dir kendisi. çiftlikbank bile bundan daha fazla uğramıştı kendini saklamak için. tam olarak vaad ettiği şey, giren herkesin başka insanları çekmesi sonucu erken kayıt olan bir grubun yoktan para kazanmasıdır. şimdi bu bilgi üzerine gidip (bkz: ponzi scheme) , (bkz: pyramid scheme) , (bkz: saadet zinciri) tanımlarını bir okuyun.

gün itibarı ile ben de kayıt olmuş bulunmaktayım. peki önceki paragraf üstüne neden? iki sebebi var aslında.

birinci sebep, biraz daha optimist bir yaklaşım, bu kadar net olmasına rağmen hâlâ tartışılmasının tek sebebi bu tip saadet zincirlerine kayıt olmak için bir giriş ücreti alınır. şu anda sistem sizden sadece mailinizi adınızı ve soy adınızı istiyor yani bu tanıma pek uymuyor. bir görüş, adamlar ne yapmak istediklerini kendileri de bilmiyor. belki de gerçekten idealist ve biraz fazla umutlu insanlar. bana biraz düşük bir ihtimal gibi geliyor.
    kısacası birinci sebep: düşük de olsa gerçek olması gibi bir ihtimal var.

ikinci sebep, bu konu elbette internetin her bir tarafında tartışılmış bir konu, gördüğüm yazılardan biri de worst case scenerio nedir diyerek yazılmıştı. adamlar mail, isim ve soyadınıza sahip. gizlilik politikaları oldukça sağlam görünüyor, verilerin satılması gibi bir durum şimdilik söz konusu değil gibi. ancak bu şirketin satılmasını kapsamıyor. yeteri kadar büyüdüğünde, başka bir şirket böyle bir veriye sahip olmak için projeyi rahatlıkla satın alabilir. sonuç olarak 3. bir partiye sizin mailiniz, adınız, soyadınız ve parolanız gidebilir. böyle bir durumda bile, zaten bu bilgilerden 3 tanesi internette her yerde rahatlıkla, hatta fazlasıyla bulunabilir bilgiler. eğer parolanız da normalde kullandığınızdan farklı ise, bence korkacak bir şeyi yok. ancak eğer ileride sisteme devam etmek için tek kuruş para veya ek bilgi dahi talep ederse, şu anki görünümde bunları vermek akıl kârı değil.
    kısacası ikinci sebep: tamamen sahtekarlık olsa bile, şu anda adamlara sağladıklarımızın bize ciddi bir zarar verme olasılığı pek yok gibi.

sonuç: çok düşük bir ihtimalle gerçektir ve şanslı bir azınlığa bir miktar para kazandırır veya daha yüksek ihtimalle dolandırıcılıktır ancak henüz bu aşamaya geçmemiştir, geçerse vedalaşılır. konu hakkında daha detaylı bilgisi olan varsa özel olarak konuşmaya da açığım.

kapatmadan not: mailinizin bu tip tehlikeli insanların eline geçmesinin belki de tek sıkıntılı noktası (bkz: phishing)'dir. 2018 yılında zaten buna düşen pek insan olmaz ama, siz yine de dikkat edin eğer buraya kayıt olduysanız. özellikle banka ve özel işlemler konusunda bir mail gelirse çok yüksek ihtimalle sahte olabileceğini göz önünde bulundurun. bu tip kurumların kendi siteleri dışında bir yere mümkün mertebe kişisel bilgilerinizi girmeyin.
  • geleceğin ödeme sistemi.
  • çözüm bulmaya çalıştıkları problemin nedeni olarak daha ilk maddede “bugünkü ödeme sistemlerinin eskimiş ve masraflarının çok olması” olarak açıklayan bir sistem hikayedir.

today's payment systems (credit cards, cash, wire transfers) are old and outdated, which means we’re all bearing unnecessary costs.

en fazla mail adresimi veriyorum ne kaybederim diyenler bir kere olsun karşıdaki ne kazanıyor acaba diye düşünse.

bulaşmayın.
  • (bkz: ponzi)
  • okur okumaz, bir saadet zinciri daha herhalde dedim. yeni bir çiftlik bank vakası daha diye düşündüm.

zira benden önce benzerini düşünmüş ve yazmış arkadaşlar olmuş.

(bkz: #82652342)

para ödemeyince, kendimiz ve beş kişi ve onlar da beşer kişinin daha e posta adreslerinim bilgisi ile bağlantılanınca piramit şema yapısını oldukça benzediğini düşünüyorum. zira artık ürün biziz. bilgilerimiz.
  • geleceğin ödeme sistemi olarak geçiyor sitesinde. 30 milyon kullanıcıya ulaştığında aktif hale geçeceklermiş. diğer entrylerde görüldüğü üzere başta hiç güven vermemişti. ama yine sitelerinde belirttikleri üzere başarısız olursalar kullanıcı verilerinin hepsini silecekler, dataları satmayacaklarını da özellikle belirtmişler. ki zaten sadece e-mail ile kaydoluyoruz. bir de bulunduğumuz konumu öğrenmek için ip adreslerimizi alıyorlar. ne kadar erken katılırsan kazanma şansının o kadar yükseleceğini söylüyorlar. bir de kaydolmak için daha önceden kayıt olmuş birisinin sizi onaylaması gerekiyor. bunu da güvenli bir ağ için yaptıklarını söylüyorlar. ayrıyeten piramit olayı ile alakası pek yok. piramit sisteminde yeni gelen kullanıcıdan para alınıp eski üyelere dağıtılıyor ama buraya üye olmak ücretsiz. istersek üyeliğimizi tamamen silebiliriz, üyeliğimizi sildiğimiz zaman datamızı da silecekler. başlangıçta ücretsiz q dağıtma sebeplerininse sistemi yaygınlaştırmak içinmiş.

saar wilf önderliğinde kurulmuş bir ekip. ekip lawrence h. white , marc rysman , william j. luther ve james caton 'dan oluşuyor. ekonomi modelini oluşturan kişi de lawrence h. white'mış.

kaydolmak isteyen varsa yeşillendirmesi yeterli.
  • (bkz: scam)
  • kaç yıldır sesi soluğu çıkmayan oluşum. neden tekrar peyda oldu anlamadım.
hesabın var mı? giriş yap