şükela:  tümü | bugün
 • kulak, burun, boğaz kanallarının yalıtımının çok zayıf olması. cips yerken hiçbişey duyamıyorum ulan. bu nasıl kusursuz tasarım.
 • yaklaşık 8 saat sarj süresi, 16 saat kullanım süremiz olması.

  nokia 3310 2 saatlik sarj süresi, kullanım performansına bağlı olarak da aşağı yukarı 48-72 saat kullanım süresi ile insandan çok daha mükemmel bir yaratık bence. bu ne biçim kusursuz tasarım olm?
 • kusursuz yaratıldığımıza ve haliyle bilinçli tasarıma inanan insanların, tasarımı yapan şahıs/kurum/kuruluş'un bilinçsiz olduğunu düşünmelerini gerektirir. "bu mükemmel kusurlar tesadüf olabilir mi" diyecekseniz çok okumasanız da olur hoş.

  * insanın gırtlak yapısı hatalı. yemek ve solunum yollarının bu şekilde kesişmesi, ve gırtlağın olması gerekenden yukarda oluşu büyük bir anatomik kusuru. yemek yerken boğulmaya bu kadar müsait kaç tane canlı vardır ben şahsen merak ediyorum.

  * insan vücudunda bağırsakların yapısı, ayakta dik olarak yürüyen bir canlıdan daha ziyade dört ayağı üstünde giden bir canlınınkine uygun. bağırsakların vücutta bu şekilde durması, iç organlara yapılan baskıyı düzensizleştiriyor, birçok bağırsak problemi de bundan kaynaklanır.

  * kadınlarda pelvis aralığı olması gerekenden çok daha dar. doğum yaparken diğer canlılar insan kadar zorlanmıyor ya da acı çekmiyor. tabi modernliğin getirdiği şeylerden oluşuyor bir kısmı -mesela artık çömelerek doğum yapmıyoruz- ama yine de dışardan yardım almadan gerçekleşmeyecek doğumların sayısı da çok fazla.

  * kadın fizyolojisinde, anüs, vajina ve idrar yolu ağzı birbirine çok yakın. haliyle enfeksiyon oluşumu kolaylaşıyor.

  * 20 yaş dişi insan çenesine uygun değil. faydası olmadığı gibi, abseden tutun çene deformasyonuna kadar birçok sorun açıyorlar. (hatta açtılar bile anasını satayım) insanın eski dönemlerinden hatıra sıkıntıdan başka bir şey vermeyen artıkları...

  * insan bileği ve insan ayağı iki ayağı üstünde yürümesi gereken bir canlı için fazla zayıf. insan ayağının kemere benzeyen yapısı, bileğe fazla yük bindirdiği gibi yürüme esnasında da ayağı en az zedeleyebilecek şekilde gelişmemiş. diz kapağı da kendi kendine deforme olmaya oldukça uygun.

  * sinüslerin yapısı enfeksiyonu kolaylaştırdığı gibi, bölgedeki kılcal damarların işlevlerini yerine getirememesiyle beraber sinirlerin hasar görmesine, ve enfeksiyonun en sonunda beyne sıçramasına da müsait.

  * apandis, aksi ne kadar savunulursa savunulsun, gerekli bir organ değil. zamanında gerekli olmuş olsa da, şu anki potansiyel zararı, sağlayabileceği herhangi bir faydadan çok daha fazla.

  filaaan falaaan... daha bin tane vardır heralde.
 • süre az, kesinlikle süre çok az. 70 sene nedir ya? zaten zihinsel ve fiziksel olarak yalnızca 20-40 yaş arası sağlıklıyız. toplasan 20 yıl yaşıyoruz yani. bence olmamış.
 • iskelet bikere yanlış yapılmış karbon - fiber olması gerekirdi.
 • başına "sanrı" koyunca kusur olmaktan çıkıyorlar galiba.

  sanrıymış 1: "soluk alma sırasında ve yutkunma esnasında boğazımızda valf vazifesi gören bir kapakçık var, demek ki mükemmeliz!"
  abi allahaşkına, o kapakçık olmasaydı zaten hepimiz ölü olacaktık. ölü olmamamız gırtlağımızın mükemmel olduğuna mı işaret? "boğulmuyoruz demek ki varız!" bu mudur yani?
  nerden geliyor bu desteksiz narsistliğiniz? boğazımız mükemmelmiş... bebeği her öksürüp tıksırdığında "boğazına bir şey mi kaçtı acaba?" diye telaş yapan anneler boşuna yapıyorlar demek ki. her sene o kadar insan da mükemmel olduğumuz halde, kendileri tırt oldukları için ölüyor.

  sanrıymış 2: bağırsaklarımızın oraya atılmış bir yumak doku olduğunu kim sanıyor merak ediyorum. argüman ileri sunarken tabi artı puanlar sağlıyordur heralde. neyse.
  bağırsaklarımızın ve karın zarımızın "olması gerektiği gibi" oluşuna yine hayatımızı idame edebilecek bazı sistemlere sahip oluşumuz örnek olarak gösteriliyorsa, peritonun neden yırtılmaya neden insanda bu kadar müsait olduğu da açıklanmalı o zaman. neden "fıtık" oluyoruz sizce?

  sanrıymış 3: eh iyi, molding diye bir mucizemiz var. şahane. tabi bu kadınların doğum yapana kadar kıçlarını yırttıkları gerçeğini ne kadar değiştiriyor? hiç. ben de bir iki tane terim sokayım aralara savlarımı desteklesin: cranium, corpus colossum, sternum. bak ne güzel oldu.

  sanrıymış 4: savunma mekanizmalarının olması idrar yollarını mükemmel kılıyor, kusursuz kılıyor yani? eh peki, kronik olarak idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlara anlatın istiyorsanız bu masalları: "siz aslında mükemmel ve kusursuzsunuz, dikenli tel işermiş gibi acı çekmeniz de bu kusursuzluğun bir parçası" filan diyin. kesin yiyecektir bak gör.

  sanrıymış 5: insanda 20 yaş dişinin kusurlu olduğunu kabul etmemek için "ya aslında bak başka çok hoş çok güzel taraflarımız var" muhabbeti de süpermiş. o zaman tamam ya, sorun yok. ben de aynı bebek mantığıyla "o zaman düşen dişlerimizin yerine neden yenisi çıkmıyor yaaa:(" derdim ama hadi neyse...

  sanrıymış 6: sanrı denilmiş ama gerisi gelmemiş, heyhat. sinüsler insan vücudunun defektif yöreleridir arkadaşım, ne kadar araştırırsan araştır bunu bulacaksın.

  sanrıymış 7: apandis işe yaramıyor değil.. ama sağladığı herhangi bir fayda iltihaplanıp kişiyi öldürme riskinin fazlalığını kompanse edemeyeceği bariz olan bir organ niye savunuluyor anlamıyorum. allahtan "ne gadar mükemmeliz be" diyip oturmayan, insan vücudunun kusurlarını araştıran bir kısım beyin vardı da zamanında, siz de fazladan yaşayabiliyorsunuz.
 • gulop geninin bozuk olmasi. hemen hemen butun bitkiler ve hayvanlar kendi c vitaminlerini sentezlerken yanlislik sonucu mutasyona ugrayan bir gen nedeniyle c vitaminini disaridan almak zorunda kalmak.
 • yaaaa, emeğe saygı göstermeyen bir grup dallamanın bulduğu kusurlar işte... dostum daha iyisini sen çek, ondan sonra eleştir? adam hiç değilse bir şey koymuş ortaya o kadar boğaz beslemiş hem değil mi yaaa
 • beyninin tamamını kullanamaması, salak olması.

  edit: entry 6 yil once yazilmis bu zamandir laf eden yoktu son zamanlarda bayagi bir mesaj yagdi aslinda tamamini kullaniyor diye. o zaman tabi durum daha vahim maks kapasitemizle bile gerizekaliyiz.
 • insanın omurgası ayakta durmak için tasarlanmamıştır.

  insanın iki ayak üzerinde durmasının yanlış olduğunun kanıtı: bel fıtığı. kısaca fıttık