• insanın herhangi bir işi yapmasının bile zor olduğu ülkemizde, rüya türevi bişeydir zannımca.
  • şu kavanoz dipli dünyada insanın sahip olabileceği bir iki gerçek lüksten birisi, orası kesin.
    lüks deyince tabii gökten zembille inmesi ve beleşe elde edilmesi gibi şeyler gelmesin akla.
    o lükse sahip olmak için önce epey bir bedel ödemek de gerekiyor çoğunlukla.
  • andreas eschbach'in "herr aller dinge" kitabindaki ana konu.

--- spoiler ---

keske nanoteknoloji cidden o denli gelisse de tüm sevmedigimiz isleri nanorobotlara yaptirabilsek ve biz de sevdigimiz isleri, para icin degil, gercekten de sadece sevdigimiz icin yapabilsek. hatta bu, temel insan hakki olsaydi, ne güzel olurdu..

--- spoiler ---
  • pazartesi sabahı bile mutsuz hissettirmez.
  • sevdiğin isi yaptığında ornek olarak müzik, spor ve ya sanatın bir dalı ile ilgili cogu zaman ne yazikki kit kanaat bir gelir kapısını aralamış oluyorsunuz bu memlekette. gercekten şansınız var ve digerlerinden bir sekilde siyrilabiliyorsaniz koseyi de dönebilirsiniz bu da ayrı hesap. ama bu ihtimal %2 gibi bir sey.

diğer yandan sevmediğiniz bir isi yapıp en azından 3-5 bir sey kazanıp bir evi dondurebiliyorsunuz. ve açıkcası bir cok insan bu ikincisini tercih ediyor. ve bunlardan biri de benim. yıllardır müzikle ugrasip gitar dersleri vermeme rağmen müziği hic bir zaman bu ülkede yapılacak bir meslek olarak görmedim. bu yuzden muhasebe ofisinde çalışan bir adam oldum ciktim. ve pek de pişman degilim açıkcası. bana gore dogru olan buydu. mutlu muyum tartışılır ama en azından ac degilim açıkta degilim.
  • parayı ve zamanı değersiz kılar.
  • eger sevilen is yeterli parayi kazandirmiyorsa idealist olmayi ve
    azla yetinmeyi gerektirir. imrenirim bu insanlara ne yalan söyleyeyim.
  • insanın sevmediği işi yapması neydi 'ayağına küçük gelen bir ayakkabı ile yürümekti...'

metafor güzel de, gerçekte o ayakkabıyı atarsın, eline alır gerekirse yalın ayak yürürsün. iş öyle mi ama? sıcak yemeğin de, kafanı sokacak bir evin de, mutluluğun da, sevincin de etiketi var. her şey kasadan geçiyor sanki hayatımızda... e sonra olmuyor, tabii maaşlarımız 'kıymetlimiss' oluyor, ne bırakacam risk alacağım? işsizlik tavan zaten, genç işsizlik keza...

--- spoiler ---

15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile %18,3 olurken,15-64 yaş grubunda da bu oran değişim göstermeyerek %10 olarak gerçekleşti.
    --- spoiler ---

insanın sevdiği işi yapması büyük nimet, ama sevdiği işi sevdiği biçimde yapabilmesi dünyadaki cennet. 'işimi çok seviyorum, ama...' ile başlayan cümleler ömür törpüsüdür neticede.

kendi yoğurt yiyişi olan yiğitlerin istedikleri yoğurtları yemesi dileğiyle...
  • hayattaki en güzel tatminlerden biri. saatlerin geçmesini beklemek değil de mesai bitince iş yerinden ayrılamamak. şunu da yapıyım çıkıcam bu da bitsin gidiyorum derken bikaç saatin daha geçtiğini fark etmemek. işyerine adım attığın anda içinin mutluluk dolması. izin gününde aklının orda kalması, dayanamayıp gitmek. ben yokken işler noldu acaba diye merak etmek. birine işinden bahsederken mutlu olmak.

hayatta tutunacak birşeyi olmayıp işine saran insan değilim. işine aşık insanım. hayata bu işi yapmaya gelmişim diye düşündüğüm çok zamanların olduğu insanım. işimle ilgili herşeyi araştırmayı çok seven insanım. o kadar tatmin edici birşey ki bu, aşk gibi, pek kimseye nasipte olmuyor. ama oluncada tadından yenmiyor.
hesabın var mı? giriş yap