serendipity

  • 3423
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

bamya pişirmenin püf noktaları

sözlükte yerden yere vurulan bu nadide bitkinin yemeği elbette, lezzetle, keyifle yenilebilecek bir şeydir, lakin bunun özü satın alınmasıyla başlayıp pişene kadarki süreçte belli noktalara çok dikkat etmekte yatar.
bir luna, bir knorr, bir sana mutfağı havasını yaratarak anlatmak icap ederse öncelikle her türlü malzemenin birinci çoğul şahıs ekiyle, sevilerek, benimsenerek ele alınması çok önemlidir, yani bamyamız, yağımız, suyumuz gibi... böyle kendisine sevecen ve iyiniyetle yaklaşılan hangi sebze, hangi malzeme kıllık yapıp da salya sümük ortalığa yayılır ki?
neyse, öncelikle satın alırken bamyada uzun olsun ersin kalın olsun gersin ekolünün hiç ama hiç geçerli olmadığını akıldan çıkarmamak gerektir, her türlü alt beyine ait simgesel çağrışım* lara üst beyin ile direnerek, na şöyle öndörtlük gelinin küççük barnağı kalınlığında, o barnaktan mümkünse daha kısa, göbeği şişmemiş, tohuma kaçmamış, tazecik körpecik bamyaları* seçmek farzdır.
bu basit aşama sonrası mesele, anaların kızlarına layıkıyla kadın olmayı öğrettiği vakitki lafıyla azıcık kadınlık bil diye başlayıp, kıçını kır da şu bamyaları ayıkla diye önüne oturtup, rahle-i tedristen geçirdiği günlerde her bamyanın tepesini, yani şemsiye gibi üst külahını en keskin ( o vakit marob vardı, bilen bilir) bıçakla, 360 derece döndürerek, alttaki kısma hiç çentik, kesik açmadan tek parça halinde ayıklamayı bilip bilmemek konusuna gelir. (bilmeyenler de öğrensin işte şimdi, yazılı bak yukarıda, bakınmayın aval aval) bamyalar böyle ellere dikenleri batarak da olsa güzel ayıklanınca içindeki sıvı dışarı akamaz ve sümük de yapamaz. kolaya kaçmayınız, kafasını cart diye kestirip atmayınız. yemek emektir, unutmayınız (didaktik yemek kulubü ekolu)
sonra bunları güzelce bir limonun suyu sıkılmış soğuk suda bir süre bekletip pişirmek gerektir. pişirirken de yağ, soğan, salça, domates, et, tavuk, vs. gibi maddeler arzuya göre eklendikten sonra en son bamyalar konulur ve mutlakaa bir diğer limonun yarısı bölünüp eklenerek aslaa karıştırmadan, çok lazımsa arada bir iki tencere silkelenerek pişirilir.
bu şekilde pişen bamya son derece güzel bir yemek olarak yenir.
unutmayınız ki,
bamya düdüklüde pişmemelidir, basınç zart zurt bamyayı pörtletir, içinin sümüğünü akıtır.
bamyaya kırmızı et, hele kıyma* yakışmaz, bamya tavukla halveti sever.
etsiz olarak da yiyiniz, içine de muhakkak şeker ve sarmısak ilave ediniz. işte böyle olur bamyada kifayet, hepinize afiyet.

devamını okuyayım »
26.02.2003 15:43