*

şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: bildiğiniz gibi açıklamalar yapılmış bu güzel haber ama yapılan açıklamalar saçmalıklarla dolu. bakın ya biz derdimizi anlatamıyoruz ya da siz gerçekten safsınız.
  hala diyorlar ki yok anlaşmamız vardı belediyeyle, yok efendim bu bir karalama kampanyasıdır.

  - ilkeniz bu mu? kamp alanına çöp yığıp gitmek, sonra da temizliği başkalarına bırakmak mı? madem o kadar duyarlı bir topluluksunuz, binlerce kişiyle çöpleri toplamanız 15 dakika sürecekken neden bunu yapmadınız?

  - bu kadar büyük bir kitlenin bu tür sonuçlara yol açabileceğinin farkındasınız ve bunu kontrol altında tutamıyorsanız bu kadar kalabalık organizasyonlar yapmayın.

  - bizler kesinlikle bu tür organizasyonlar ya da topluluklar son bulsun falan demiyoruz. aksine devam etsin ama iyi organize edilsin. sadece kâr amacıyla düzenlenmesinler.

  öncelikle bunun bir rezalet başlığı olarak açmamın sebebi tamamen ve net olarak bir rezalet olmasıdır. interrail türkiye'nin camprail etkinkinliklerinin tamamını sorumlu tutmamakla birlikte, bu etkinliklerin sorumlularını daha sıkı denetimlere ve katılımcı kıstaslarına sahip olmalarını umut ediyorum.
  olay 6-8 ekim tarihleri arasında interrail türkiye (camprail) tarafından düzenlenen bolu mengen şirinyazı kampı boyunca yaşanıyor. dilediği gibi eğlenen binlerce insan, iki gün boyunca doğayı mahvetti ve çekip gittiler. bu kişiler arasında sorumluluk sahibi, attığı bira şişesini poşetleyip bir kenara koyan insanlar da olabilir. onları sorumlu tutmuyorum fakat görüntüler eğer bu bilince sahip kişiler varsa bile çok az sayıda olduklarını gösteriyor. nasıl bıraktıklarını görmeniz için ''kamp bitiminden sonra'' çekilmiş fotoğrafları aşağıya bırakıyorum.
  1
  2
  3
  4
  5
  6

  *bu ciddi bir miktar temizlenmiş hali.

  bu fotoğraflar çekilmeden önce aldıkları onlarca tepki karşısında interrail türkiye instagram sayfası bu konuyla alakalı eleştiri yazan bir çok insanı banlıyor ve bir instagram kullanıcısı ile arasında şöyle bir konuşma geçiyor.

  böyle şeyler yaşamak çok üzücü ama daha da üzücü olan bunların her etkinliğinin, asla sağlıklı bir doğa bilincine sahip olmayan katılımcılar tarafından gerçekleşiyor olması. kendini doğa sever olarak tanıtan ama aslında doğa sevgisi instagram'da bir kaç fotoğraf paylaşmaktan ibaret olan bu insanlar umarım en kısa zamanda kendine gelir. üzücü bir şekilde başka kamp etkinliklerinde durumun farklı olduğunu hiç sanmıyorum. eğer biz tepki göstermezsek bu böyle sürüp gidecek.
  son olarak bu rezaleti ortaya çıkarmaya ön ayak olan sündüz burcu uzar'a teşekkür ediyorum.

  edit: öncelikle çöpleri temizlemekle ilgili bir anlaşma olabileceği söylenmiş. böyle bir şey var mı henüz bilmiyoruz ama olsa ne fark eder? biz burada doğa sevgisinden bahsediyoruz. aynı zamanda interrail türkiye'nin takındığı saygısızca ve hiç profosyonel olmayan tutumdan elbette. insan düşündükçe çıldırıyor, düşünsenize yüzlerce kamp düzenleyip arkalarında bir ton pislik bırakıyorlar. bunun sayıyla falan hiç bir ilgisi yok. bu medeniyetle ve eğitimle ilgili. orada eğlenmelerine, esrar çekmelerine, sevişmelerine laf etmiyoruz biz. tüm bu rezaleti örtbas eden interrail türkiye ve bizzat kampçılar burada yazılanlardan sorumludur. o üniversite öğrencileriyle dolmuştan dışarı pet şişeyi fırlatan mal arasında ne fark var? üniversite mi?
 • interrail türkiye grubuna facebook'ta üyeyim. barisc'nin açtığı başlığın linkini gruba yolladım ve açıklama yapmalarını rica ettim. yayınlayıp yayınlamayacaklarını bilmiyorum fakat bu durum gerçekse cidden büyük rezillik.

  edit: mesaj yayınlanmadan silinmiştir. yaptığı hatanın sorumluluğunu alamayan insanlara yazıklar olsun. bu grup aracılığıyla yeni gezginler tanıyor, bazılarına elimden geldiğince destek olmaya çalışıyordum. böylesine bir medeniyetsizlik örneği gösterdikleri için gruptan çıkıyorum.
 • rezalet gibi rezalettir. eglenirken dagitirsin anlarim ama sigir gibi arkanda pisligi birakarak gitmek nedir. bu gruptakiler birde cok sekiliz, cok cooluz, cok kulturluyuz, cok soyleyiz boyleyiz diye konusmayi bilirler. ama goruntuler onlar adina konusuyor bu sefer.
 • buna sebep olan insanlar döndükleri yerde de gösteriş olsun diye iki tane kağıdı ceplerine çantalarına doldurup çöpe kadar taşıyarak duyar kasarlar...
 • böyle kamp yapacağınıza yapmayın arkadaş, yazık ya ben arabamdan sigara jelatinini atmam sokağa yarın benim çocuğuma temiz ortam kalsın diye. sizin yapacağınız kampın içine....
 • 6-8 ekim tarihleri arasında interrail türkiye ve camprail in oluşturduğu bolurail kampı etkinliği sonrasında doğaya verdikleri zarar ve etkinliği düzenleyen grupların görevlerini yerine getirmemesi rezilliği. ki bunlar şöyle;

  çöpleri olduklari yerde bırakmak,
  şirinyazı göletinin bir kısmına deterjan bulasririp güzelim gölü kimyasalla mahvetmek,
  yaş ağaçları baltayla parçalamak...

  kamp sonrasında paylaşılan fotoğraflar içler acısı bi haldir. dogayı seven biri olarak gerçekten görünce çok üzüldüm.

  öncelikle camprail ve interrail türkiyenin bu etkinlikten para alması ve etkinlik sonrasında etrafı öylece bırakıp gitmesi bence yüzsüzlük ve sorumsuzluk.

  ikincisi oraya giden insanların boyları kadar kamp çantası taşıyıp çöp poşetlerini tasiyamamalari tam bir insanlık ayıbıdır.

  yine etkinliği düzenleyen elemanların bu olayları kabul etmeyip üstüne instagram hesaplarinda yapılan yorumları silmeleri oldukça gülünçtür.

  umarım bir daha böyle bir etkinlik düzenlendiklerinde daha bilinçli arkadaşlar katılım sağlarlar. hatta bence artık düzenlemesinler daha iyi.

  edit: ilgili link
 • açıklama yapmak yerine insanları engelleyerek suçlarını kabul eden (bkz: interrail türkiye) ve (bkz: camprail) gruplarının yaptığı etkinlik.

  yönetimin zaten suçlu olduğunu sayarsak, kamp ruhunun ne olduğunu anlamamış kendine kampçı diyen davarların en büyük suçlu olduğu etkinlik.
 • en kötüsü de etkinliğe katılan herkes (evet herkes), kamp süresi boyunca, doğada olmak, doğayı sev, yeşili sev, doğayı koru, iyi ki orman var temalı paylaşımlar yaptı.

  sorsan hepsi şehirden uzaklaşıp, doğaya sığınıp özlerini bulmuştu. arınmaya gelmişlerdi. ama görüyoruz ki tüm yıkıcılıklarını da alıp, bozmaya gelmişler. bir çöp torbası açıp çöpünü toplayıp, giderken de atmayı beceremeyen tipler kendini yeşilist, doğa sever ilan etmiyor mu sinirimden deliriyorum.

  yapmayın arkadaş böyle organizasyon, nasıl davranmanız gerektiğini. öğrenene kadar.

  not: bu entry bu organizasyona katılan herkesi değil, bu çirkinliğe sebep pislik insanları kapsamaktadır.
 • hayvanlıktır.

  interrail gruplarının yaptığı kamplarda bu durum istisnasız yaşanmaktadır. huzur içinde ve çevreye duyarlı şekilde yaptığımız kamplarda eğer bir interrail grubu denk gelirse hayvan gibi bağırıp içip sıçıp sonra ambulansla hastanelik olanları bile gördük. bu alkol komasına girenler genelde grubun rehberi dedikleri oluyo. yani imam cemaat meselesi.

  yıllardır bu duruma tepki gösteren herkesi de sayfalardan gruplardan engelliyorlar.
 • bu etkinliğe katılıp, orada çöplerini bırakan ve youtube kanalı olan gezginlerin sitem videosu ile cevap vereceği rezilliktir. çöpünü bırakmış gitmiş ama "bu yapılan ayıp, biz doğayı seven insanlar, yola çıkmayı seven insanlar olarak bunu yapmamalıydık bla bla bla... ben hep çöpümü yanımda götürürüm bla bla bla" minvalinde açıklamalar yapar bu şebekler.