• çok güzel dizi lan, bildiğin sürükleyici ve heyecanlı.
    hiç bir filimde mantık aramadığım için diğer zeki arkadaşlar gibi mantık hatalarına değinmek istemiyorum.
    izleyiniz.

--- spoiler ---

ayaz’ın türk olduğunu açıklamadan önce yaptığı hareketlerden türk olduğunu anlayan bir tek ben miyim ?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

ilk kez bir dizide herşeye rağmen çok iyi çizilen bir türk vardı. bu rolü fransızcada muhteşem oynayan mehmet kurtuluş'u cidden tebrik etmek gerek. her sahnesinde inanılmaz gerçekçi oynamış. ayaz o kadar ana karakterdi ki 5. bölümde uçağa yetişeceğinden bir an bile şüphe duymadım.

--- spoiler ---
  • 5.5/10 bir dizi.
    dizi sadece 6 bölüm ve ortalama 35 dakika.
    karakterler bu anlamda çok sığ neyi neden yaptıkları belli değil. diyaloglar çoğu zaman mantık dışı.
    bu tarz kıyamet sonrası dizilerde çoğunlukla mantık aramam.
    --- spoiler ---

uçağı kaçıran italyanın ne mal olduğu zaten belli oraya sıkıntı yaratan tipleme olarak gelmiş. kimse no country for old men deki javier bardem performansı beklemiyor kötü adamdan tamam ama, affedersin yarrrrak gibi kötü adam. niye kötü, neden kötü, 1 günde ne oldu. adamın elinden silahını aldıktan sonra kim ne diye ona silahını geri verdi.
    konu işleyişi çok zoraki ve vasat.
    --- spoiler ---
  • an itibarıyla ilk bölümünü izlediğim dizi.

bir uçuşta olmaması gereken her şeyi bir bölüme sığdırmayı başarmışlar. *

oyunculukları beğendim. konusu da ilgi çekici ve gerilime müsait. karantina günlerinde vakit öldürmelik bir dizi. özellikle geceleri izlemeniz tavsiye edilir*
  • ilk iki bölümü izleyip bıraktığım, gram beğenmediğim dizi. bunu beğenen de ne bileyim..
  • beğenip beğenmemek kişiden kişiye değişir elbet. ancak dizinin en başarılı olduğu konu sürükleyici olması. mantık hataları yok mu? var kesinlikle. şu günlerde uzun süre evde kalıp kafamı şu monotonluktan uzaklaştırayım derseniz iş görür bir dizi. yok ben kafamı dağıtabiliyorum ve ilk gördüğüm mantık hatasında ipini çekerim diyenlerdenseniz bir yerinde kenara atmanız olası diye düşünüyorum. girdilerin tümünü okumadım ama mantık hatalarından ya da teknik bilgiye sahip olanların gördüğü eksikliklerden illaki bahsedilmiştir. bunun dışında kesinlikle imgeler ve referanslar dizide dikkate değer. ve türklere dair bayağı gözlemleri olduğunu görmek farklı geldi, ama bizi aşağılamışlar demek fazla olur bence.
  • ben de ilk başta çerezlik edası uyandıran fakat sonra hem acayip saran ancak hâlâ çerezlik olduğunu inkâr ettiremeyen bir yapıya sahip edası uyandıran dizidir. bana kalırsa ilk sezonu tamamen gizemli şekilde sadece hayatta kalmaya yönelik yazmışlar ya senaryonun temelini hâlâ oluşturuyorlar ve bunun için ilk sezonu yapıp gidişata göre senaryoyu topluyorlar yada zaten senaryo belli çıkış bu şekilde.

--- spoiler ---

ayaz ile terenzio arasındaki ırkçılık daha doğrusu genel olarak ırkçılık biraz fazla absürt irdelenmiş yalnız bana göre. yahu bir kere kapıştılar ama durduk yere terenzio neden nato'da kavga çıkardı onu anlamadım. hadi bizim türk karakterin ülkesine laf söz geçirmemesi gayet normal şahsen ben orada olsam ve öleceğimi bilsem bende öyle yapardım ama başta terenzio niye öyle hareketler yaptı anlamak güçtü doğrusu. ayrıca terenzio gavatının küçük kızla -gerçi küçük demek ne kadar doğru olur orası da bilinmez- da yattığını ıslak rüyalarda hayal etmesi acayip değişik bir hareket olmuş, sensrist bunu nasıl aklına getirmiş anlamadım ama herhalde bi o boşta kaldı onu da bi kılıfa uydurayım diye düşünmüş olabilir*

--- spoiler ---

artık buradaki en önemli nokta ikinci sezonunu nasıl bir mantık üzerine oturtacakları. güneş ne yapıyor da bu kadar herkesi öldürebiliyor bakalım nasıl bir şeyler karalayacak senaristler.

dizide performansını en beğendiğim kişiler sylvie ve ayaz rolleriyle pauline etienne ve mehmet kurtuluş. gerçi vincent londez de fena iş çıkarmadı, şimdi bakınca ines karakteri de... neyse aman canım, çerezlik ama iyi diziydi bence her halükarda izlenir 2. sezonda merakle beklenir ve izlenir fakat 2'yi görmeden 3. sezon hakkında konuşamayız tabii ki.

edit: diğer entrylere dönüp baktım da, ne kasıyorsunuz sevgili suserler bu kadar? aç izle, sarmadıysa izleme. bugüne kadar zaten bilim kurgu dizisi olarak düzgün kurguya sahip dizi sayısı bir elin parmaklarını geçmez hadi abartsak iki elin parmaklarını. çok şeetmeyin neticede karantinadayız bakın yeni virüs falan gelir sonra dizi yokluğu çekersiniz, şeetmeyin işte bırakın çeksinler, çeksinler... tamam. salın lütfen, bırakın çeksinler çünkü diziye ihtiyacımız oluyormuş harbiden son 3 ayda bunu net bir şekilde öğrendim.
  • lisede fen matematik bölümünde okumuş sıradan bir mühendis olan şahsıma acı çektirmiş dizidir . resmen 6 bölüm boyunca daha ne kadar saçmalayabilirler diye izledim

hani gerçekten lisede ki sosyalci arkadaşlarıma yazdırsalar bu kadar mantık hatası olmazdı

1) daha havalimanında influcer kız new york’ta ki arkadaşı ile facetime yaparken kızın bayıldığını görüyor. brüksel’de gece iken new york’ta nasıl gündüz olduğunu açıklayabilirler mi ?
    hadi diyelim güneş durdu durdu akşam üstü gama ışını yaymaya karar verdi diyelim :))

2) senin güneşten kaçmak için her zaman batı’ya gitmen gerek peki tam olarak nasıl oluyor da kanada’dan brüksel’e geri uçarken güneşi görmüyorsun ?

3) senariste bu da yetmemiş demek ki daha da doğuya bulgaristan a uçmak istemişler allahım sen şu senarist kuluna akıl fikir ihsan eyle

4) ilk 3’ten sonra buna zaten pek bir şey dememek lazım ama pencerenin çatlağı uçak yükseldiği için artan basınçtan çatlamış off nasıl acı çektim var ya . halbuki dış basınç ne kadar aşağı inersen o kadar artar çünkü üstünde ki atmosfer katmanı daha kalın olur bu yüzdendir ki dağlara çıktıkça suyun kaynama noktası düşer yine bu yüzdendir ki denizin dibinde ki deniz altılar bütün atmosferin basıncı + deniz suyu katmanın basıncı ile dünyada ki en yüksek basınca maruz kalırlar.

gerçekten youtube dan uçak indirmeyi öğrenmelerini , internetten nato gizli üssünü bulmalarını falan hiç değinmiyorum . betonun arkasına geçebilen güneş ışığı olan muazzam bir dizi

ama mehmet kurtuluş gerçekten iyi oynamış türk siker olmmmm
  • arka sokaklar'ın yabancı versiyonu.
  • ilk bölümünü izledim bugün birkaç bölüm daha izlerim belki bilmiyorum. öyle ahım şahım bir şey görmedim bakalım konu ilerledikçe daha iyi olacak gibi duruyor. spoiler almamaya dikkat ediyorum özellikle şu sezonda çok bozdu abiii yaaaa cümlesi bile beni sinir ediyor.
hesabın var mı? giriş yap