• araçlara 14 saniye yeşil ışık yanıyor, bu esnada yayalara kırmızı yanarken haspam sallana sallana önümden geçiyor. yayalar geçene kadar yine kırmızı yanıyor. o arada 2 araç belki geçiyor, diğerleri 80 saniye daha bekliyor. her gün kullandığım yolda her gün oluyor bu.

trafik ışıklarının olduğu yerdeki yaya geçitleriyle ışıksız geçitlerin farkını artık idrak etmemiz lazım. kurallar herkes için var. sadece taşıtlar için değil.

bu arada dertli olduğum bir konuyu daha yazayım: bisikletler bisiklet yolunun olmadığı yollarda araçların kullandığı yoldaki en sağ şeridi kullanırlar. yani yoldan giderler. evet, arabaların, otobüslerin filan gittiği asfalt yoldan. motorsuz taşıt statüsünde oldukları için, diğer araç sürücüleri önlerinde mesela bir kamyon varken nasıl davranıyorlarsa, bisikletlere de bir taşıt olarak davranmak durumundadırlar.

bisiklet yolunun olduğu yerlerde ise normal yoldan giden bisikletler kural ihlali yapmış olur.

birkaç maddeyi copy paste yapalım:
    madde 3c (10) bendi: bisiklet motorsuz bir taşıttır.
    madde 46 - karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
    madde 66 - bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.

http://www.cyclingtr.com/…lelim-ve-uygulayalim.html

öğrenmek isteyenler ayrıntılı okuyabilir.
  • bu ülkede cezalar maalesef sorun düzeltmek, caydırmak için değil; devletin kasasına para sokmak için uygulanıyor.

oturduğum semtte ayda 1 kere trafik polisi caddede bekler ayakta yolcu alan minibüslere ceza keserdi. sonra bir sonraki aya kadar denetleme yapılmaz, minibüsçüler yine tıklım tıkışık yolcu almaya devam ederdi. olan da ayda 1 kere yapılan denetleme günü minibüslere binemediği için işine okuluna geç kalan vatandaşa olurdu. her uygulamamız yalan yanlış maalesef. bu ülke coca cola'nın üzerinde yerli üretim etiketi gördü var mı ötesi?
  • devamlılığı olmayacaksa hiç bir işe yaramayacaktır. trafikteki herkes kurallara uymadığı zaman ceza kesileceğinden emin olmadıkça cezalar caydırıcı olmaz.
  • bütün ülkeye yayılması gereken uygulamadır, keza biz kendi kendimize gelişen bir toplum değiliz.
  • harika bir olay keşke devamlı olsa.
  • istanbul'da da mutlaka olması gereken uygulama. başka türlü eğitim olmuyor maalesef.
  • trafikte birsürü maganda aylarca bir lira ceza yemeden cirit atarken... bana mahalle girişinde, kemerden ceza kesti. 10 km/s bile hız yapılmayan yerde hem de.

haa bu konuda ben hatalıyım, kemer her şartta takılmalı.
    fakat ceza kesme konusunda artık sıkı tutacağız diyorsanız... önce kırmızıda geçene, ters yöne gidene, yasak yerde u dönüşü yapanlara yüklenin.

başkalarının hayatını tehlikeye atanları temizleyin bitirin, sonra bana kemerden 500 ceza kes kabulüm.
hesabın var mı? giriş yap