• üye olmayanlarında girdiği, yaşlı amcalarla çay ısmarlamasına yıldırm partileri çevirerek çok fazla vakit geçirilebilecek, tatlı, sakin satranç kahvehanesi.
  • kapisinda uye olmayan giremez yazdigi halde uye olmadan iceri girilip oyun oynanilabilen veyahutta izlenilebilen yerdir. yasli amcalarla oyun oynamasi ayri bir zevk olup gayet sicak insanlarin bulundugu bir mekandir. suan itibari ile tadilat dolasiyla kotu sekilde boya eter ve bilumum ucucu madde koktugu icin sarhos gibi* hissedilmesine sebep veren fakat yinede bos zamanlarda gidilesi yerdir
  • isd 1943 korona döneminde kapalı kaldi. ancak korona sürecinden sonra aktive olamadı.internet satrancı halen bütün satranç derneklerini olumsuz yönde etkiledi. mart 2023 itibariyle lokalini kaybetti. 30 nisan 2023 pazar gunu saat 12.00 de beyoglun' da suriye pasajında
    adres asmalımescit mah gönül sokak 2/b beyoğlu ( mado yan sokaği)
    olağan genel kongresi yapılacak.aidat borcu olanlar dahil tüm üyeler oy kullanabilecek.yeni yönetim ve lokalin beyoglu olarak seçilmesine karar verilecek.
    edit: seçim yapıldı. isd taksim ve mecidiyeköy cıvarında yeni lokal arayışına girdi.
    istanbul satranç derneği
    web sayfasında isd yenji lokal için bağış kampanyası başlattı
  • taksim beyoğlunda türkiyenin belki en büyük satranç ustalarına devamlı rastalayabileceğiniz yaklaşık 120 metrekarelik nostaljik yer. saat 12 gibi açılır, turnuva olmadıkça saat 8-9 civarında kapanır. burası kira olarak 5 milyon gibi temsili bir rakam öder. işletmesini şekerden baldan tatlı bir kişi olan vatan abi yapar. hazırladığı yemeklerin tadına doyum olmaz. meydandan tünele doğru inerken aga camiinin yanında sakizagaci caddesine dönülür, haci abdullah lokantasının yanındaki handadır.özen film de aynı apartmandadır.

yillar sonra gelen edit:

tasinmistir, yeni adresi : abide-i hürriyet caddesi, arkan 2 apartmanı, no:118/2 şişli-istanbul
  • isd ağustos 2023 tarihi itibarıyla isd hala kendine yer arıyordu. bu ay 80 yıl isd turnuvası yapıldı.
    istanbul satranç derneği 1943 te kurulmuştur. istanbul'un kültürel bir değeridir.
    ibb , şişli belediyesi , beyoğlu belediyesi 200 m2 bir daireyi sembolik kirayla sağlamalıdır.
    isd 1943 2022 arası büfe geliri ile kirasını karşılamıştır.
    halen taksim atatürk kütüphanesinde bulunan kafe kapanmıştır. 2023 yılındaki yüksek yiyecek enflasyonu yüzünden halkın alım gücü
    bir kafeyi işletmeye yetmemektedir.
    şişli ana caddede dolaşırken 1923 ten beri şişli tatlıcısı tabelası yaninda satılık dükkan ilanı gördüm italya milano'da 1920 den beri çalışan kafe tabelası gördüm 4. nesil hala garson olarak devam ettiriyor. tarihe sahip çıkılması gerekiyor.
    metroport avm levent -1 katında isd'ye yer verdi. edit;https://www.instagram.com/…?igshid=ogy3mtu3ogy1mw==
    isd 23 aralık 2023 günü saat 14.00 te açıldı.haftanın her günü 12.00-20.00 arası açık (resmi tatillerde de açık)
    edit2 :`isd genel kurulu 4 şubat 2024 günü yapıldi. aylik aidatlar 150 tl'ye çıkarıldı.yeni üye kayıtları başladı..duyurular için web sitesi[http://www.isd1943.org.tr/ isd web sitesi.
    fide antrenörü, satranç federasyonu eski antrenörü, tanınmış uluslararası usta
    ım hasan kılıçaslan'la pazar günleri 10.30-12.00 arası çocuk eğitim atölyesi acildi. eski türkiye şampiyonu fm hakan erdoğan pazar günleri 12.00-14.00 arası çocuk gruplarına ders veriyor.
    cumartesi günleri her hafta yıldırım 3+2 , pazar günleri 10+2 turnuva yapılıyor.
  • mart 2024 itibarıyla istanbul satranç dernegi yeni üye kayıtlarına başladı.aylik aidat 150 tl 1 yıllık aidat peşin alınıyor .chess.com ve lichess.org dünyada satranç oyuncusu sayısını arttırdı ancak fiziki klup üye sayılarına büyük darbe vurdu. bütün disiplinli satranç sporcularının "derneğe" sahip çıkması gerekiyor.
  • az çok demeden destek olunmasının çok önemli olduğu, dernekler arasında türk satrancının belki de tek kalesi olan yer. istanbul'da yaşamıyorum ama bir gün mutlaka ziyarette bulunacağım. kapanmamasını temenni ediyorum, her güzel şeyin sonu gelmesin, bir şekilde yaşatılsın.
  • biraz satranca merakınız varsa ve türkiye'nin en önemli satrançcılarını görmek istiyorsanız buraya uğramanız yeterli olur,örneğin bir maç sonunda (bkz: suat atalık) ı analiz yaparken görebilirsiniz.
  • artık şişli'ye taşınmıştır ayrıca internet sitesi de yayın hayatına başlamıştır. http://www.isd1943.org.tr/
  • istanbul'da satranç denince büyük ihtimalle akla gelecek ilk yerdir. bünyesinde başkan nafiz bey, avukat ali bey, vatan abi gibi gerçekten derneğe ve satranca çok şey katmış insanların yanısıra , çarli ve adnan şendur gibi renkli karakterleri de barındırmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap