oz

  • 498
  • 0
  • 0
  • 0
  • 13 yıl önce

ekşi sözlük

ekşi sözlük genel olarak üç kısımda incelenmeli ve ona göre değerlendirmelidir. ekşi sözlük tarihin objektif bir aynası (değişik fikirler içermesinden dolayı) ve bilgi dağarcığı olduğu kadar her ne kadar bazı kısımlar haz etmese de yaşayan bir organizmadır.

bir bilgi dağarcığı olarak ekşi sözlük :

sözlüğe insanların gelme sebebi bu bilgi yığınına bir taş atmak, katkıda bulunmaktır. doğru bildiklerini yazıp diğer yazarların olumlu tepkilerini görmek bir yazarın en büyük mutluluk kaynağıdır. ancak doğrunun göreceliliğini ispatlayan ve gözler önüne seren ekşi sözlük ayrıca yazarlara en büyük hayat dersini verir : olaylara başka açılardan bakmak. bu bakımdan ekşi sözlük taktir edilesi, eli öpülesi bir oluşumdur.

tarihe ayna tutan ekşi sözlük :

ne yazık ki ekşi sözlüğe yerleşen popularizm akımı ile beraber sözlükte süre gelen tarihsel entryler rafa kaldırılmış, yada bir çok entry'nin arasında kaybolur hale gelmiştir. olaylara "günümüz de bir gün tarih olacak" açısından bakarsak tabiyki günümüz olaylarını nüksettirmek anlam taşır. ama bir tarihçi olayı yaşarken ve etkileri altındayken ne kadar objektif olabilir sorusu apayrı bir tartışma konusudur.

yaşayan bir organizma olarak ekşi sözlük:

farklı ve benzer fikirlerin bir araya geldiği bir toplulukta insanların birbirlerini tanıması, tanımak istemesi, yermesi veya kavga etmesi gayet doğal bir sonuçtur. ekşi sözlüğün her aşamasında sözlük içi oluşumlar gözlenmiştir. belki bunların en belirgini nesil ayrımcılığıdır. ondan önce süre gelen entry sayısı, ayar kavramı bu yaşayan organizmanın en büyük kanıtıdır. yazar kişilerin hayatlarının bir bölümünü ayırdığı bu oluşumun yaşayan bir organizma olmaması komik ve saçma olurdu zaten. ama bu yaşayan organizmanın bilgi dağarcığının önüne geçmesi (ki şu sıralar bunun sinyalleri bugün butonuna basıldığında görülebilir) sözlüğü istenmeyen bir sona sürükleyebilir. yazar olarak bize düşen görev boş olmamak olmalıdır.

devamını okuyayım »
04.12.2003 15:54