162 entry daha
  • mesai kavramı içinde yaşayanların tamamı, ayrıca kabaca evine 8-10 bin dolar girmeyenler için bir nevi kanserli yaşam formudur. farkına varmadan ince ince hasta eder adamı, bildiğin tıbbi hasta...

sadece ciddi para kazanan ve bunu sabah 8 akşam 8 gibi bir mesai ile yapmak zorunda olmayanların şehridir istanbul. kalanı köledir. istersen 15.000 net maaş al, mesainin içindeysen, hayatın dışındasın usta.
  • daha önce çeşitli şekil ve yerlerde ifade etmiştim. kanserli yaşam formudur.

iki konuya dikkat çekip ayrılacağım.

1) istanbul'da yaşamayı başarmak değil kaçmayı başarmış olmak ayrıcalık haline geldi artık. bütün işler istanbul'da, bütün okullar istanbul'da, kültür sanat x, y, z sadece istanbul'da tarzındaki popüler inanış çok hakim olduğu için istanbul doğal olarak yaşanılan(default lokasyon) ve yolun mecburen düştüğü yer haline geldi. sıradan olan istanbul artık, ayrıcalık olan değil. o yüzden "istanbul'da yaşamak ayrıcalıktır" falan gibi yalanlarla kendinizi avutmayın, ayrıcalık olan 2000 senesinden beri istanbul dışında yaşamaktır, o şekilde hayata tutunmaktır, onu becermektir, kaçabilmiş olmaktır. yoksa ben istanbul'da yaşayan milyonlarca davar biliyorum. becerilen, başarılan falan bir şey yok. mecbur olunan var.

2) istanbul öğrenciye, bekara, gence emsalsiz olanaklar sunar. bir de mesai yapmak zorunda olmayan ciddi zenginler için benzersiz bir şehirdir. onlara lafım yok. mutlaka görülmeli, yaşanmalı, tadılmalı, tecrübe edilmeli... hadi bir de çok spesifik bazı işleri koyalım, işte sanat, aktör, film, dizi vs. gibi aklıma gelen gelmeyen bazı işler. bunların da şehirde yaşamasını anlayabilirim. kalanı "ekmek davasına" kahır çeken, bu şehrin kölesidir. hele hele aile kurmuş, çocuk sahibi olmuş, çocukları önce servise, haftasonu bilmemne kursuna götürmek noktasına gelmiş iseniz geçmiş olsun. hayatınızı siktiniz. burada şu oluyor. insan kendine "sıçtık amk" diyemediği ve şehirden kaçamadığı için "istanbul yeah, mis gibi" der, mado'dan avuntu için boğaz manzaralı sütlaç fotosu paylaşır.

yukarıdaki istisnalar dışında denebilecek tek şey, çıldırmış olmalısınız. istanbul'un anası sikildi, anası... 23 senede gözümün önünde oldu bu.
2376 entry daha
hesabın var mı? giriş yap