şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: merhamet yorgunluğu) köylerde veya küçük şehirlerde nasıl insanlar delisine, yaşlısına sahip çıkıyorsa maddi durumu yetersiz olanlar da muhtar, encümen aile büyüğü vs. desteği ile daha görünmez hale geliyor. evet şehirde daha fazla maddi durumu yetersiz insan var ve bu bir metropol problemidir. pandemi döneminde işsiz güçsüz kalanlar, market önünde karşılaşabileceğiniz vatandaşlarla biraz daha fazla dikkat çekmeye başladı sanırım.

  bu durumdan yorulup, sürekli haberlerde çıkan "milyoner dilenci" fantezisine kanmadan, dilenen kişinin gördüğü muameleyi bir düşünmek gerekir. kim sürekli böyle bir muamele görmek ister?! bu nedenle empatinizi yanınıza alınız da yürüyünüz.
  kaynaklarınızı paylaşmaktan çekinmeyiniz. para, yemek, eşya, bilgi vs. ne varsa.
 • omuzunda asılı motorlu testereyle yanaşıp ‘ağaç kesmeye geldik memleketten, işsiz kaldık’ diyerek isteyenler de gördüm. isteyenler diyorum bak, tek sefere mahsus bir şey değildi.
 • her şehirde böyle.hatta şehir daha küçük olduğu için on dakika bile değil.
 • son dönemde özellikle kadıköy taraflarında iyi giyimli insanların da "bana marketten bir şey alır mısın?" diyerek önümü kestiğine şahit olarak, şaşırmama sebep olan davranış.
 • en sinir olduğum eli ayağı tutan gencecik insanların para istemesi. bir de kucağında çocuklarıyla birlikte. bunlara para falan vermeyin. neyine güvenip çocuk yapıyorsun gerizekalı. demagoji yapmak için mi?
 • allah allah neden böyle oluyor acaba !!!

  dün gözümün önünde cereyan etti.
  genç bir çocuk adamın birinden sigara istedi.
  adam göz teması kurmadan, duymamış gibi davranarak yoluna devam etti.
  genç arkasından bir kamyon küfür etti.

  adama bak a.q.
  sanki biz insan değiliz.
  kafasını bile çevirmiyor a.q.
  orospu çocuğuna bak, yüzümüze bile bakmıyor.
  bla bla bla...

  adam kırık bir tip olsa, bu gence kulak kabartsa, kesin bu itle dalaşırdı. sonrası ne olur, allah bilir.

  (bkz: zeki şen)

  (bkz: taksim'de tinerciler tarafından öldürülen genç)

  (bkz: zeki şen'i öldüren tinerciye devletin ev tutması)
 • istanbul'da barınma pahalıdır, yeme-içme pahalıdır, ulaşım pahalıdır. kısacası hayat pahalıdır. bir insan istanbul'da ikamet ediyorsa parası vardır. parası olmayan köyüne döner.

  merhamet yorgunluğu diye bir şey yok. bunlar sapasağlam insanlar. bir yardım yapılması gerekiyorsa da bunu devlet yapar. merhamet yorgunluğu ya da yoksunluğu diye bir şey varsa çalışanın parasını elinden almak isteyen dilenci tayfasındadır. bunlara sabah 6'da kalkıp işe gitmek zor gelir. işçilik yapmak zor gelir.
 • yürürken sol elinizi neo'nun mermileri durdurduğu gibi kaldırarak yürürseniz bir nebze çözüm oluyor. bu konuya dahil olarak bir de sürekli sigara istenmesi var. genelde nakitim yok diyorum ama bir gün pos makinesi ile gelecekler diye korkuyorum.
 • çözülene dek gündemden düşmemesi gereken rezil durumdur.

  polisi geçtim, ne iş yaptığını tam olarak ne anlayamadığım zabıta ve bekçi olacak kişilerin bunların enselerinden ayrılmaması gerekmektedir.
 • maltepe’de “beş kardeş erzurum’dan geldik abi dönemiyoruz” versiyonuyla bir kaç kez karşılaşmışlığım var.