şükela:  tümü | bugün
  • istanbul sinirilarinda nerdeyse yuz metreyi para istenmeden tamamlamak imkansiz hale geldi .ne zaman bi yerde dursam hemen biri yanasir ve cesitli gerekcelerle para ister.
    dilencilik ,insanlardan dogrudan para isteme , sigara isteme ,karnim ac adi altinda yemek parasi isteme , hayvanlari seviyor musunuz diyerek para isteme , trafikte aynanin kirilmamasi icin para isteme vb . istanbul insani devamli bir para istenmesi ile karsi karisya ve bu inanilmaz rahatsiz edici bir durum. tum bunlar o kadar kaniksanmis ki kimse ya sokakta herkes neden para istiyor demeyi birakmis
  • bu yontemle devamli para elde edilebildigi icindir.

dilenci dilenmekle doyamasaydi dilenmezdi, baska is pesinde kosardi. isiklardaki cocuklara aciyip her bozukluk verdiginizde bunu dusunun. carkin kirilmasi ve yeni kurbanlarin o carka katilmamasi icin bu tip insanlara para vermeyin. yardiminizi guvenilir kuruluslar vasitasi ile yapin.
  • altunizadede bi adam vardı samandıraya gidecekmiş para istiyordu. 3 hafta sonra yine karşılaştım halen gidememiş herhalde samandıraya gitmek için para istiyordu.
  • çok doğru tespit. artık rahatsız edecek dereceye ulaştı bu durum.

arabada otururken, kırmizi isikta durururken, firina girerken, yururken, yemek yerken..
    nefes aldirmiyorlar yeminle..

edit : duzeltme.
  • adres sorarsın para isterler.
    taksiye sorarsın götürüyüm der. araban varsa takıl peşime açarım taksimetreyi der.
    orada nasıl yaşanıyor inanmakta zorlanıyorum.
    trafiğe takılırsın aç susuz kalırsın nasıl bir hayattır bu.
    neden herkes çıkarcı ve bu kadar aç diye sorarsın kendine.
    sonra insana dair ümitler tükenir. şehirden soğursun zaman içinde şehirden ve hayatından tiksinmeye başlarsın.
    bir şehrin bu kadar negatif olmasına anlam veremiyorum. sanki borcun varda alacaklı gibi önünü kesebiliyorlar insanın. bu ne kadar geriyor karşılarındakini kimsenin umurun da değil.
    şehrin eski güzelliği de yok. hayat zaten zorken insanların dahada zorlaştırması cidden manasız.
  • istanbul'da barınma pahalıdır, yeme-içme pahalıdır, ulaşım pahalıdır. kısacası hayat pahalıdır. bir insan istanbul'da ikamet ediyorsa parası vardır. parası olmayan köyüne döner.

merhamet yorgunluğu diye bir şey yok. bunlar sapasağlam insanlar. bir yardım yapılması gerekiyorsa da bunu devlet yapar. merhamet yorgunluğu ya da yoksunluğu diye bir şey varsa çalışanın parasını elinden almak isteyen dilenci tayfasındadır. bunlara sabah 6'da kalkıp işe gitmek zor gelir. işçilik yapmak zor gelir.
  • çözülene dek gündemden düşmemesi gereken rezil durumdur.

polisi geçtim, ne iş yaptığını tam olarak ne anlayamadığım zabıta ve bekçi olacak kişilerin bunların enselerinden ayrılmaması gerekmektedir.
  • ankara da aynıdır.
    hastane bahçesinde yarım saat oturdum 5 kişi para istedi para yok desen sigara istiyor.
  • fas bu konuda cok kotu diyordum ki turkiye misliyle gecti fas'ı.
  • gayet iyi paralar kazanılıyor. sigaraları da dal sigara olarak büfeye satabiliyorsun. su çeşmeden, yemek belediyeden. çok konforlu ve güzel bir yaşam. açık hava da çalışmak gibisi de yok.