• ingiliz mucit, tasarımcı ve işadamı. 1947 doğumludur.
    en bilinen, kendisini üne ve başarıya kavuşturan ürünü, toz torbasız elektrik süpürgesidir.` :elektrikli süpürge `
    dyson bu süpürgenin ilk prototipini 1983 yılında bitirmiş ve sunmuştur.

http://www.dyson.co.uk/
    http://www.dyson.com/
    kısa özgeçmişi için : http://www.dyson.com/jd/1947.asp
  • siklon süpürgeyi icat eden kişidir. çimleri ezmeyen el arabasını tasarlamış(tekerleği küre şeklindedir.) sonra bu arabayı boyattığı boyahanenin filtrelerinin sürekli tıkandığını görmüş, yardımcı olmak istemiş siklon yaratarak boya partiküllerinin filtreye gerek kalmadan havadan temizlenmesini sağlamıştır. bu fikirden yola çıkarak bir elektrik süpürgesi yapmış ve hoover'a gitmiştir. hoover ilgilenmiyorum dediğinde kendisi kredi çekerek ürününü yapmıştır. süpürgeyi yapmasına sebep olan küre şeklindeki el arabası tekerleğini daha sonra süpürgelerinde kullanmıştır.
  • james dyson royal college of art'da esya ve ic mekan tasarimi okurken esinin sanat ogretmeni maasiyla dyson'in ilk modeli olan g-force'u uretir. ancak hicbir sponsor, uretim destegi ve distributor bulamaz ingiltere'de. satisa sunmak icin sansini deneyerek japonya'da katalogdan satisi yapilmasi icin anlasir. ilk rengi acik pembe olarak secilir ve yer yerinden oynar. inanilmaz yuksek rakamlara ulasir satis grafigi ve bircok tasarim odulune layik gorulur dyson. james dyson aslinda sir james dyson, kendisinden sonra bir tasarimci neslin yetismesi icinde her yil milyonlarca pound egitime destek veriyor. ornegin, londra'da bulunan imperial college'in kendi bunyesinde dyson school of design engineering diye bir okul acilmasina katkida bulundu. benimde yüksek lisansımı tamamladığım royal college of art’da bir binasina adi verildigi gibi cok fazla destek ve yardim sagladigini biliyorum. kisacasi, demem o ki dyson sadece kucuk ev aletinden cok daha fazlasi hatta resmen bir basari hikayesi.
  • covid-19 salgını nedeniyle, ingiliz hükümeti tarafından talepte bulunulması üzerine 10 günde sıfırdan yeni bir ventilatör tasarımı (bkz: covent) geliştirmiş ve prototiplemeye geçirmiş kişi. inovasyon bağlamında hakikaten saygı duyduğum bir şahsiyettir. cnn'in ilgili haberi
  • 'sir' ünvanlı, ingiliz mucit, endüstriyel tasarımcı. işine yaklaşımı ve görüntüsüyle quentin tarantino'nun büyük babasıdır.
  • süpürgenin steve jobs'u, piyasaya sürdüğü her alet tasarım olarak harikuladedir.

apple fanboylarının büyük kısmı aynı zamanda dyson fanboyudur, bu da böyle bir bilgi.
  • insanlara 3-4 bin liraya elektrik süpürgesi satilabilecegini gösteren adam.
  • thomas alva edison'dan bugüne bir ürünü hem tasarlayıp hem de pazarlamasını beceren adam kıtlığı bu abi sayesinde son bulmuştur. diyeceksiniz ki "birader, edison denen o şerefsiz birçok fikrini nikola tesla'dan arakladı." haklısınız, o konuda ben de edison'a çok kırgınım, ben de tesla'cıyım. zaten james dyson da elektrikli süpürgenin değil, "toz torbasız süpürge" fikrinin mucididir. 70'lerin sonunda millet elektronik yeniliklerle kafayı kırarken bu abi "geleneksel bir ürünü nasıl daha iyi hale getiririm" derdinin peşine düşmüş, başarılı olunca da voliyi vurmuştur.

abimiz daha öğrenciyken "pedalo" isimli bir tür deniz bisikletini, okul sonrası kurduğu fabrikasında ise "sea truck" isimli mini bir çıkarma gemisini ve "tube boat" isimli bir deniz botunu tasarlayıp imal ediyor. hatta çiftliğinde bir şeyler taşırken el arabasının gövdesi çabuk paslanıp tekeri de sürekli çamura saplanıyor diye isyan edip tüm gövdesi plastikten ve teker yerine şişme bir top kullandığı "ballbarrow" isimli el arabasını icat ediyor. patentini kendi cebinden alamadığı için yatırımcı bir firmayı aracı koyuyor. fikri süper para getirince yatırımcılar daha fazla pay alıyor ve nihayetinde şirketi satıp bu abiyi de kapının önüne koyuyorlar.

sonrasında çeşitli tarihlerde "wheelboat" isimli hem karada hem suda gidebilen dört tekerli bir bot, "trolleyball" isimli yine teker yerine top kullanılan bir römork, çocuk felci geçiren bir aile dostuna tekerleri 45 derece açıyla yere bakan ilginç bir sandalye ve buna benzer birçok icat çıkarıyor. soyadının ürün adı gibi benimsenmesini sağlayan meşhur süpürgesinin hikayesini ise kolay erişim için kendi başlığında anlattım: (bkz: #157403949)
  • cambridge universitesi muhendislik binasina ismini veren kisidir.

james dyson engineeering building.
  • 24 haziran'da craig ferguson'un the late late showuna katılmış ve icadı olan air multiplerı (pervanesi olmayan fan) tanıtmıştır.
hesabın var mı? giriş yap