şükela:  tümü | bugün
  • xavier legrand’ın ilk uzun metrajlı filmi, türkçeye velayet olarak çevrilmiş.
    filmekimi 2017 için bilet bakarken izlemek istediğim filmlerde yer kalmayınca bu filme bilet aldım. venedik film festivalinden ödül aldığını görünce bari bu filme gideyim diyerek yapıştım hemen. hayırlısı bakalım
    fragman için tıklayın
  • filmekimi 2017'de izlediğim kendisine hayran bırakan film.

nasıl bu kadar gerçek ve ben şu an neden bu kadar gerginim! diye kendime sorarak filmin ortalarına geldim. sonrasında ise kendimi tamamen unuttum. oyuncuların hepsi, özellikle baba ve çocuk muhteşemdi.
    (bkz: denis ménochet)
    (bkz: thomas gioria)

film bittiğinde sanıyorum ki 1 dk kadar kimse yerinden kalkamadı.

mutlaka izleyin.
  • xavier legrand'ın yazıp yönettiği, aile içi şiddet konusu üzerine eğilen oldukça başarılı bir yapım.

fransa'da yargının ve yürütmenin nasıl çalıştığını merak eden sosyal bilimciler, olay anında bir çocuğun ve annenin yaşadığı travmayı gözlemlemek isteyen psikiyatrlar ve bu konuda biraz olsun bilinçlenmek isteyenler hiç kaçırmasın. yönetmen o kadar titiz çalışmış ki sanki "izleyici" değil de çocuğun annesi veya çocuğun kendisi gibi filmin içinden bir karaktersiniz. onlarla birlikte nefes alıyorsunuz her saniye ve onlarla birlikte korkuyorsunuz.

--- spoiler ---

baba elinde silahla eve geldiğinde, telefondaki polisin yönlendirmesiyle annenin ve çocuğun kendilerini banyoya kitleyip küvette ağlayarak saklandığı sahne gerçekten en sarsıcı sahneydi. gözlerimi doldurdu.

--- spoiler ---.

edit: imla
  • çok etkileyici bir film.bir ailenin dramını bir çocuğun ve annesinin bakış açısından müthiş bir şekilde gözler önüne seriyor.filmin gerçekçiliği üst düzeyde.oyunculuklar da gayet iyi,özellikle de 11 yaşındaki julien karakterine hayat veren küçük thomas gioria çok başarılıydı.

--- spoiler ---

filmi gerçekten başarılı bulmamı sağlayan sahne filmin sonundaki ev basma sahnesi.orada anne telefonda polisle konuştuğu sırada adeta olay canlı yaşanıyor hissine kapıldım.bu sahne geneli iyi olan filmi daha da iyi bir noktaya getirmiş.ayrıca baba karakterinin nasıl bir ruh hastası olduğu aşama aşama ortaya konmuş ve bu da çok hoşuma gitti.her ne kadar ilk sahneden itibaren babanın haksız taraf olduğu izlenimine kapılsam da annenin uzlaşmaz tavırlarına belli bir noktaya kadar anlam verememiştim.sonuçta ailenin babadan bu kadar soyutlanmaya çalışmasının nedeni de ortaya çıkmış oldu net bir biçimde.
    --- spoiler ---

fransız yapımı,kaliteli bir dram filmi.
  • filmden az önce çıktım. finalde, salondaki 4 kişi de koltuğa mıhlanmıştı.

kocayı canlandıran denis menochet'yi gözüm bir yerden ısırıyor derken bir anda inglorious basterdsda fransadaki o köye ve süt ikram eden çiftlik sahibinin gözleri geldi gözümün önüne.

dağılan aile olgusunu hem çocukların hem ebeveynlerin hem de başlarda hukukun, ardından da ilk görevi vatandaşının can ve mal güvenliğini korumakla görevli polislerin gözünden yansıtan sonuna kadar sahneye bağlayan bir drama.

vizyondan kalkmadan izlenmeli.
  • hikayeye dair rahatsız edici tüm unsurları oradaymışçasına size yaşatan film.