şükela:  tümü | bugün
 • kaçak elektrik kullanılmasını önleyen osos uygulaması için gelen ekibinin sokulmadığı batman’ın beşiri ilçesinde kaçak oranının yüzde 91 olduğu ortaya çıktı.

  dicle elektrik batman il müdürlüğü ekipleri, osos uygulaması yapmak üzere jandarmanın aldığı tedbirler eşliğinde batman'ın beşiri ilçesine bağlı ikiköprü beldesine gitti.

  yolu kapattılar

  ancak evlerin içerisinde bulunan elektrik sayaçlarının dışarıya alınacağını ve kaçak elektrik kullanma imkanlarının ortadan kalkacağını fark eden belde sakinleri, batman-siirt karayolunda oturma eylemi yaparak yolu ulaşıma kapatıp, görevlilerin beldeye girmesini engelledi.

  olay çıkmasın diye ekipler geri döndü

  jandarma, olay çıkmaması için ekiplerin geri dönmesini istedi. bunun üzerine dicle elektrik dağıtım ekipleri, başka bir gün söz konusu çalışmayı gerçekleştirmek üzere beldeden ayrıldı.

  “kaçak kullanım oranı yüzde 91”

  beldede kaçak elektrik kullanım oranının yüzde 91 olduğuna dikkat çeken yetkililer, “bu rakam hem türkiye hem de dağıtım bölgesindeki ortalamanın çok üzerindedir. mevsim itibariyle elektrik enerjisi kayıt dışı olarak ısınmada kullanıldığından trafolara aşırı yük biniyor. beldede son günlerdeki ölçümlere göre kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 91’e ulaştı. bu yüke hiçbir trafo dayanmaz. son 1-2 hafta içerisinde iki trafomuz aşırı yükten yandı, üç trafonun koruma sistemlerine dışarıdan müdahale oldu. biz müdahale edemediğimiz için bunlar da her an yanabilir. biz, tamamen mevzuata uygun olarak kaçağı önleyecek osos uygulamasını kurmakta kararlıyız. bundan vazgeçilmesi düşünülemez. belde halkının kendi yararına olan bu uygulamayı engellemek yerine desteklemelerini ve çalışma yapan ekiplerimize kolaylık göstermelerini bekliyoruz. yerel yöneticilerin de bu olayların önüne geçmek adına halkımıza gerekli bilgilendirmeleri yaparak yatırımlara destek olacaklarını ve kaçak elektrik kullanımını önlemede bizlere yardımcı olacaklarını biliyoruz.” dedi

  kaynak : http://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/542274.aspx

  edit: kaynak eklendi.
 • bir ilcenin yuzde 91 i kacak elektrik kullaniyor, resmen devrelerim yandi, bide olay cikmasin diye geri donmusler
 • biz öderiz nasılsa siz kullanın
 • o yüzde dokuz okul sağlık ocağı gibi parasını devletin ödediği yerlerdir.
  bölge halkından hiç biri elektrik faturası ödeyecek kadar salak değildir. seçim zamanları oturur pazarlık bile ederler.

  bu tip salaklar genelde batıda bulunur.
 • adamlardaki yuzsuzluge bak, egitim sart abi. adamlar birde kendilerine hak olarak goruyorlar. bu kadar insan aptal mi kardesim ? kes gitsin elektrigi fazla bile bunlara bu zamana kadar kullandiklari icinde kamu davasi ac surunsunler
 • yüzsüzlük, hadsizlik, densizlik, hak yemektir...
 • olay çıkmasın diye geri dönen jandarmanın üzdüğü hadise. normalde bu kadar naif yazmam, buraya bişey yazmanın da önemli bir tarafı yok. ama vatanın kaynaklarını sömürmek vatan hainliğidir. bu hainlere müdahale etmemek te işgalcilere karşı koymayıp kaçmak ile eş değerdir.
 • (bkz: malum ırk)

  bunların hırsızlığı benim cebimden çıkmasın deyince faşist diyorlar askdhaksdasd. amk soyguncuları.
 • çok basit elektriği kesin.