• beşiktaş iskelesinden haydarpaşa'ya kadar olan sahil şeridini kapsayan alan. bildiğin gri, dümdüz beton. yani gerçekten bu kadar estetikten nasıl yoksun olunabiliyor? bu belediyenin peyzaj mimarları ne iş yapar? şu nedir ya?

beşiktaş iskele eminönü iskele arası

peyzaj mimarı viki tanımı: peyzaj mimarlığı, doğal ve kültürel kaynakları ve fiziksel çevreyi insan yararı, mutluluğu, güvenliği, sağlığı ve konforu için estetik ve bilimsel ilkeler çerçevesinde ele alan, mekan ve yaşam ortamı oluşturan, biyoçeşitliliği destekleyen arazi planlaması, tasarımı, yönetimi, korunması, onarılması ve denetlenmesi konularını kapsayan eğitim, araştırmalar yapan ve ülkesel, bölgesel, kentsel ve kırsal ölçekte fiziksel planlar içerisinde yer alarak kültürel ve doğal değerlerin korunması ve sürdürülebilirlik adına ekolojik öncelikli projeler üretilmesini sağlayan bir planlama ve tasarım dalıdır.

mutluluk, sağlık, güvenlik, konfor???

mutluluk? sahil şeridinde gittiğim zaman moralim bozuluyor, içim kararıyor. her gün kaç milyon insan o sahili kullanıyor ve iğrenç, çirkin görüntüye maruz kalıyor. belediyenin hiç mi parası yok 1 km sahili doğru düzgün bir hale çevirecek? ha olay sadece beton dökmekse herkes peyzaj mimarı olabilir bu ülkede bence.

güvenlik? ahah güldürmeyin ya. abuk sabuk tipler sürekli o sahilde.genç kızlara sürekli gasp misali zorla çiçek satan çingeneler? tinerciler? ne idüğü belirsiz leş dayılar? hadi ben bu leş kargalarına alıştım kendimi koruyabiliyorum. kendini koruyamayanlar? umrunuzda mı? sanmıyorum.

sağlık? eminönü iskele-haydarpaşa arası sahil boyunca uzanan ve sahili boydan boya işgal eden, muşambayla çevrili leş büfelerin sağlığı mı? hijyen sıfır. büfeye dışardan bakınca kaşınmaya başlıyorsunuz. bir kere bile denetlendiğini düşünmüyorum. istedikleri gibi at koşturuyorlar.

konfor? evet bütün bunları maruz kalıp gözlemlerken kusmuk dolu gri betona oturup konforun tadını çıkarabilirsiniz.

işte o öve öve bitiremediğiniz kadıköy'ün ve buraları yönetenlerin size layık gördüğü bu! kadıköy ya! süper ya!

not: bu arada belirteyim doğma büyüme istanbulluyum. kadıköy'ü 15 yıldır çok iyi bilirim. eski halini de yeni halini de. gelip bilmişlik taslamaya çalışanlara şimdiden söyleyeyim. bu entrydeki amacım belki dikkat çeker de bir düzenleme yapılır artık. hiç umudum yok ama.

edit: satırlarca yazı yazmışım biri gelmiş "istanbul'a hoşgeldin" yazmış. yahu beni tanıyor musun? kaç yaşındayım? nereliyim? kaç yaşından beri istanbulluyum? doğma büyüme buralıyım ben zaten. üniversiteyi de burada okudum biteli de çok oldu. buranın ezelden beri böyle olması kabul etmemiz gerektiği anlamına mı geliyor? ne kadar boş insan dolu.
  • uskudar'a hic gitmemis yazar beyanidir.
  • üsküdar örneği verenleri gösteren başlık. üsküdar'dan bildiriyormuşum ahaha. diğeri de üsküdar'a hiç gitmemiş demiş. banane lan üsküdar'dan? orası kötü ise burası da öyle olmak zorunda mı? orada oturan yazsın anlatsın orayı. ben ne anlatıyorum bu çomarlar ne anlatıyor. siz gerçekten çomar dediğiniz kesime dönüşmüşsünüz. bağnazlıkta yarışırsınız. ortada bombok bir durum var adam bunu savunmaya çalışıyor. size müstehak böyle beton yerler.
  • sadece kadıköy mü
  • üsküdar'ın çirkin beton sahiliyle yarışır...
  • görsel olarak estetikten uzaktır. istanbulun en güzel yerlerinden birinde yer alan otobüs durakları ise hem trafiği mahvetmekte hem havayı kirletmekte, hem de çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. ayrıca özellikle rıhtım ve ara sokakları ve su arıtma tesisinin (deniz otobüsünden deniz kıyısı boyunca modaya yürüken olan bölge) arkasından moda deniz kulübüne kadar olan bölge tekin değildir. tatil günleri saçma sapan insanlar dolar.

özetle, arkadaş haklı, ciddi bir düzenlemeye ihtiyaç var bu bölgede. ama bu düzenlemenin içinde kesinlikle cami olmamalı (düşmanlıktan değil, her taraf cami, o alanda birbirine yakın en az 3 cami var zaten).
  • bu yazar çok yaşamazsa şaşmam.
    çünkü gözü toprağa bakıyor.(anadolu deyişidir)

tabi ki peyzaj önemli de, onca miting v.s. yapılan,
    kavga dövüş ve biber gazına boğulan yerde çiçek, peyzaj mı kalır?
    hem çiçek konsa, bizim iskelenin çingeneleri onları gece keser, sabah satar.

ayrıca, milyonlarca insanın telaşla bir yere ulaşmaya çalıştığı bir yer.
    çoğunun etrafı seyredecek hali ve zamanı yok.
    sahilin keyfini sürmek isteyenleri moda'ya bekleriz.
  • beni de inanılmaz rahatsız eden beton sahil şeridi. buraları gördükçe biz çok daha iyilerine layığız ve bu çirkinliği görmeyi, solumayı hak etmiyoruz diye düşünürüm her geçtiğimde. hele de yaz ayları o betondan yansıyan sıcak hava dayanılmaz olur.
    hayalim ağaçlarla dolu yemyeşil bir istanbul'da yaşamak, umarım gerçekleşir.
  • aralıklı olarak iskele ve büfeler olduğu için doğallaştırılması imkansız bölge.
  • harika bir sahil
hesabın var mı? giriş yap