şükela:  tümü | bugün
  • başlık başa kalmış. tekrar düzenleme ihtiyacı hissediyorum olayın ilk patlak verdiği dönemdeki entry'im aşağıdadır.

up

ayrıca sözlüğün hukukçu bireyleri konuya daha hakimlerdir gerekli bilgileri verirler.

kendini koruyamayacak durumda olan kişiler için yapılan koruma amaçlı müdahaleler direkt nefsi müdafaa kapsamına giriyor diye öğrettiler.

olayda durum farklı bir boyuta taşınmakla birlikte kendine saldıran kişiye karşı koyması da olayın haklılığını perçinliyor.

ne diyelim umarım gençliğinin baharında arzu edilmeyen bir sonuç çıkmaz.

son olarak ''adaletin kestiği parmak acımaz''

dava sonucundan verilen kararla ilgili verilen karar sonrası entry'im şurada (bkz: #114278311)
  • lise mezunu doktor olmak için çabalayan bir genç başım belaya girmesin diye düşünmeden canice dövülen kadını kurtararak adamın elinden almaya çalışmış, arbede sırasında adamı bıçaklayarak ölümüne sebep olmuş. öldürülen kişinin 19 sabıkası olduğu ortaya çıkmıştır, bu arkadaşımız olaya sessiz kalmamış ve kadını ölümden kurtarmıştır. şu an hapistedir ses verin arkadaşlar, gündemden düşmesin. arbede sırasında yaşanıldığı iddia edilen bu olayda tarafların ifadelerine göre inceleme başlatıldığı söylenmiştir. büyük ihtimalle otopsi sonucuna göre kararda değişim büyük oranda olacaktır.

bbcnin paylaştığı haberde yer alan olayın ayrıntıları;

kadir şeker, kurtulduktan sonra kaçmak istedi. duran ise peşinden gittiği gence tekrar saldırdı. bunun üzerine şeker, meyve soymak için yanında taşıdığı bıçağı çıkardı. boğuşma sırasında bıçak özgür duran'ın kalbine saplandı. şeker, olay yerinden kaçtı.

ayşe d.'nin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. ambulansla selçuk üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne kaldrılan duran, hayatını kaybetti.

ailesinin doktor olmak istediğini belirttiği şeker ise yakalanarak, 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

'oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu'

dha'ya göre şeker, ifadesinde tek amacının dövülen kadını kurtarmak olduğunu, kendisine saldırılması nedeniyle korkutmak amaçlı bıçağı çıkardığını, ancak boğuşma sırasında olayın yaşandığını söyledi.

oğlunun üniversite sınavına hazırlandığını söyleyen baba cengiz şeker, "benim oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu. onun için kendini feda etti. doktor olmak istiyordu ama başımıza böyle talihsiz bir olay geldi" diye konuştu.

ayşe d.'nin de ifadesinde olay günü duran'ın kendisini önce evde, sonra parkta dövdüğünü, yanlarına gelen gencin kendisini kurtarmaya çalıştığını anlattığı öğrenildi.

'kasten yaralama', 'hırsızlık', 'yağma' ve 'uyuşturucu madde ticareti' suçlarından toplam 19 suç kaydı olan duran'ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi.

https://www.bbc.com/…rkce/haberler-turkiye-51427492

haberin kaynağı: https://tr.sputniknews.com/…ak-isterken-katil-oldu/

edit:imla
    edit: kaynak

edit: yazılanları göz önünde bulundurarak belirtmek isterim ki, olayın meşru müdafaa dan çıktığını düşünüyorum yayınlanan haberleri de esas alarak. kadının verdiği ifadede bıçağın nasıl saplandığını görmediğini belirtmiş otopsi sırasında kaza ya da kasten olduğu ortaya çıkacaktır. her koşulda bu çocuğun sanırım şu an bir geleceği yoktur. haber sayfalarında belirtilenden fazlası değildir hangi okuldan mezun olduğu. önemli olan hangi okul mezunu olduğu değil algıda seçiciliği yaratmak istemem, hiçbirimiz yapmamalıyız. bir yazar arkadaşımızın dediği gibi hepimiz sabıkalı ya da farklı bir şekilde bu koşula düşebilirdik. bu olayın yaşanması büyük talihsizlik. anlık bir sanrı, panik ya da günlük hayatta gördüğümüz haberlerin beynimizde yarattığı algı sonucuyla öfkesine yenik düşmüş olduğunu düşünüyorum kadir şeker’in. onun şu an gündemde olması yargının daha detaylı işlenmesine sebep olacaktır yanlış bir karar verileceğini düşünmüyorum. eminim her detaya bakarak karar alınacaktır ve buna göre cinayet mi meşru müdafaa mı anlaşılacaktır. herkese iyi niyeti ve aynı zamanda sorgulayıcı tavrı için teşekkür ederim bir konuya tek taraflı bakmamak gerektiğini gösteriyorsunuz ve bunun doğru olduğuna inanıyorum.
  • gencecik birinin hayatının karartılmaması için destek görmesi gereken başlık. onun sayesinde bugün bir kadın daha cinayete kurban gitmiş değil.
  • kadir o an sadece vicdanının sesini dinlemiş ve bir kadın daha uçup gitsin istememişti.o kadına saldıran canlıyı "vahşi hayvan" yazarak niteleyecektim sonra vahşi hayvanları düşündüm.doğadaki hangi vahşi hayvan yüzünden her allahın günü 2-3 kadın katlediliyor ki? kadir,sen,ben, o.insanlık vasıflarını eksiksiz taşıyan herkes bu tepkiyi verirdi ve şimdi hapiste.sonuna kadar takip edip ettireceğim.up.
  • şüphelinin yaptığı ve babasının yinelediği "savunma" doğruysa bir diyeceğimin olmadığı kampanya.

ancak olayın bu şekilde gerçekleştiği, yani bunun sadece suçtan kurtulmak amacıyla oluşturulan bir savunma olmadığına dair basında yer alan başkaca delil var da ben mi görmedim? şayet yoksa, normal şartlarda şüphelinin yanında neden meyve bıçağı taşıdığı hususunda dahi akıllarda hiç soru işareti oluşmaksızın neden şüpheli savunmasına direkt itibar edildiğini merak ettiğim kampanyadır.
  • karşı tarafta silah yoksa nefsi müdafadan zor yırtar.
  • cinayet işlemiş olan bir kişi için istenen adalettir. "başım belaya girmesin" diye düşünmeyip saçma sapan bir adamla sevgili olmuş kadını kurtardığı için kahraman ilan edilmeye çalışılıyor. ayrıca dışarıda dolaşırken kim yanında meyve bıçağı taşır? ve bu kişinin mezun olduğu lisenin önemi nedir? meslek lisesi mezunu olsaydı ne fark edecekti? son olarak da kendisi olaya müdahale etmeden önce polise haber vermiş mi?

sırf bir kadın kurtarıldı diye olayın iç yüzünü bilmeden, süslü cümlelerle katili haklı çıkarmaya çalışmak cinsiyetçilik göstergesidir, başka bir şey değil. kimse birilerini kurtarmak için kendi geleceğini ve canını tehlikeye atmak zorunda değildir. kadınların savunmasız olduğu bir dönemde yaşamıyoruz artık.
  • meşru müdafaa kapsamında ceza almadan çıkar inşallah.
  • yüzlerce kadın avukattan, kadın derneklerinden, kadınlardan destek var davaya. haydi kadınlar biz bunu çilem doğan davasında başarmıştık, bu dava ondan bile daha kritik bir anda yapılmış eylemin davası. çocuğun yüzü, gözü boynu ortada darp izleri, öldürmese ölecekmiş suç makinasının saldırısında.
  • emine annenin boynu kesilip can verirken olayı görüntüleyenlere “neden müdahele etmediniz, kameraya çektiniz?” diye tepki verenler, bu olayda “neden araya girdin ?” diyorlar. işte güzel ülkemin özeti.
    çünkü klavye delikanlılığı bunu gerektirir.