• 12 yıl 6 ay ceza almış arkadaş.
  • darpçıların, keyfi katillerin serbest dolaştığı ülkede gerçekleşmiştir.

edit: imla ve kaynak
  • yok artık ya şaka gibi kravat takmadı herhalde
  • üç çocuğunu bırakıp, kendisine şiddet uygulayan adamla birlikteliğini savunan kadının ifadeleri doğrultusunda alınmış karardır. kadir hatalı olabilir. olaya direkt olarak bıçakla gittiği doğruysa elbette hapis cezası almalıdır. ama ceza alması gereken binlerce insan ne olacak?

bundan sonra sokakta kadına şiddet uygulandığını görürsek polisi arayıp beklemekten başka bişey yapmamamız gerektiğini öğrendik.

edit: konya'nın ilçesinde doğup büyümüş biri olarak bir şey eklemek isterim. konya sokakları her an bıçaklanma ihtimaliyle doludur. gözümün önünde, omuz attı diye tanımadıkları adamın boğazını kestiler. kadir'in bıçak taşımasını değerlendirirken bunu göz önünde bulundurun.
  • demek ki bu ülkede çocuklarımıza aman yavrum sokakta bir kadına bir çocuğa bişey yapıldığını görürsen kafanı çevir yürü git sakın yardım etmeye falan kalkma diyeceğiz. ne acı. bugün insanlığımızdan vazgeçme günü.
  • görünen o ki meşru müdafaa kabul edilmemiş fakat vicdanen yapılabilecek bütün indirimler uygulanmıştır. geçmiş olsun.

edit: olayda meşru müdafaa olduğunu düşünmüyorum, meşru müdafaa kabul edilmesini isteyenlere yönelik, olayda meşru müdafaa olmadığının netleştiğini yazdım. allaşkına mesaj atmayın artık.
  • iyi bir şey yapmak istediğini söyleyen, yanında bıçak taşıyan bir katilin aldığı ceza. biz de genç olduk, dayak attık ve yedik, kanımız kaynadı ama kavga ettiğimiz kimseyi bıçaklamayı düşünmedik.

edit: arkeen isimli çaylak bir arkadaşın paylaştığını olduğu gibi ekliyorum buraya.

merhaba hocam, çaylak olduğum için size mesaj atıp bu mesajımı yayınlamanızı isteyeceğim. bu konuyla ilgili belki tam olarak aynı olmasa da benzeri bir durum yaşadım. kız arkadaşımla gayet iyi anlaşan birbirimize anlayışlı davranan bir çiftiz, bir gün her çiftin yaşayabileceği hararetli bir tartışmaya girdik. o gün ayrılmak istediğimi söylediğim için evime kadar geldi. olayın devamında tartışma büyüdü ve maalesef fiziksel temasa kadar ulaştı. sokak ortasında kız arkadaşımdan şiddetli bir şekilde tam üç tane yumruk yedim. kimse dönüp bakmadı ilgilenmedi bile, olayın devamında ona dokunamadığım, kıyamadığım için insanların içinde öfkemden zırıl zırıl ağladım. tartışma devam ederken kız arkadaşım kolumu sıktı (sıktığı yer morardı, o kadar şiddetliydi), sıktığı koluna şiddetli olmayacak bir biçimde vurdum ve önümüzde yürüyen üç tane herif dönüp tepki göstermeye ve hatta bana küfretmeye başladı. o an kız arkadaşımla tartışmamın da verdiği sinirle heriflere karşılıklı tartışmaya girdim, benden yaşça büyüklerdi ve alkollülerdi. hem kendim hem kız arkadaşımın iyiliği için onlardan uzaklaşmaya başladığımızda arkamdan takacağım bıçağı gibi bir ifadeyle bağırmaya başladı. şimdi size soruyorum, o gün bıçaklanmış ve ölmüş olsaydım hesabını kim verecekti? herkes arkamdan küfredip, kadına şiddet naraları atacaktı belki de hak etmediğim halde. bu arada merak eden olursa kız arkadaşımla halen beraberim. diyeceğim o ki olayın görünen yüzü kadir' in bir katil olduğunu gösteriyor.
  • ne olursa olsun sustalı bıçakla adam öldürmüş bir katildir. o gereksiz herifi bıçaklamak yerine farklı bir yol izleyebilirdi.

yine de dışarıda her gördüğünüz olaya atlamayın. ben de zamanında böyle gereksiz şeylere karıştım, ama şu an böyle bir olayla karşılaşsam asla karışmam. gerçi yine dayanamam gibi ah bu vicdanım
  • bundan sonra erkekleri bu tip olayları karışma konusunda iki kez düşündürecektir.
  • bıçak taşıması ayrı tutulamakla birlikte bu olay iste niye yolda olay görünce yolunu değiştiriyorsunuza güzel bir örnek.
495 entry daha
hesabın var mı? giriş yap