• içeriye alın, bir daha dışarıda olmayacaktır.
  • bunun için yöntem arayan var ise evi ocağı başına yıkılsın o zavallı kedi kadar muhtaç olsun bir kap yemeğe inşallah.
    gelen mesaj üzerine edit : hayvana zarar verecek yöntemleredir bedduam. sonucta korkan iğrenen ama onlara zarar vermek istemeyenlere saygım sonsuz.
  • 5-6 sene önce, şimdiki eve taşındığımızda, pencerenin önünde bir kedi peydahlandı. sanırım, evin önceki sahipleri alıştırdı. ilk başta görmezden geldik ama, kısa süre sonra mama koymaya başladık. artık haspa ile 2-3 kedi daha besleniyor. o yüzden direnmeyi bırakıp, zevk almaya başlayın.
  • çok yanlış yerde sorulmuş bir soru. burada evcil hayvan faşizmi mi demelidir bilemiyorum, saçma sapan takıntılara sahip insanlar var ve görüldüğü gibi ukalalık yapar, hakaret ederler. ("tekmeleme" konusunda çatanları ayrı tutuyorum.)

aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. sokaktaki kedileri sürekli besliyoruz, oynuyoruz onlarla. 2 çocuğum var ikisi de tüm gün onlarla beraber. bahçenin kuytu kenarında takılıyorlar, mutlular. ama gitgide artıyorlar ve bahçeyi dağıtmaya, tuvaletlerini yapmaya falan başladılar. şu an çıksam 6-7 tane kedi vardır.

onları incitmeden, aç da bırakmadan buna bir çözüm bulmak istesem, sanki biz akıl edemiyormuşuz gibi "eve al ulan!" diye suratıma çemkirecekler.

almıyorum arkadaşım? mecbur muyum? benim alerjim var, bırak evde beslemeyi kucağıma alınca bile ağzım burnum birbirine giriyor, tüm gün hapşırıyorum. alerjim olmasa bile evime almak istemiyorum, sana ne?

neyse, bu sorunun cevabının aranacağı yer burası değil. belki arada 1-2 kişi mantıklı yaklaşır, ama o cevabı bulana kadar böyle manyaklarla uğraşırsın.
  • cam-sil gibi sprey kabına su koyup fısfıslayarak kovabilirsiniz. bu cümlemi dil kurallarına uygun hale getirene bu martta bi yavru kedi vericem. camsil, sprey kabı, fısfıslamak ney lan?

bakmayın siz alın besleyin diyenlere. bunu diyen kaç sokak hayvanına bakıyor? kaçına daha bakabilecek? bunun sonu var mı? realizmle romantizmi ayırın. scottish alan hayvansever kesildi amk. kovulması gereken yerde kovulacak elbette.
  • piçe bak tekme atarmış.

bazen, çoluğu çocuğu sokağa atar ya bazı adamları, yazık dersin yaşlı başlı adam.
    aslında bi bakmak lazım, o şerefsiz kaç tane hayvanı, sırf kapısının önü diye tekmeleyerek kovdu da soğukta barınaksız bıraktı.
  • başını okşayıp önüne su-mama koymak değildir.
    çünkü bunu vicdanlı insanlar yapar.
  • insanlar yine anında yargılama içeren kendisi gibi düşünmeyeni yargılayan entryler girmekte gecikmemiş.

kedileri çok seven bir insanım, nick kısmı bile yeter sanırım. sokakta en az 7-8 kedi besliyoruz. ama yemekleri kapı önüne değil biraz daha uzağa koymaya çalışıyoruz. çünkü kediler sizi tanıdıkça apartmana girmeye çalışıyor. kaç defa benimle asansöre binip eve gelen eve girmeye çalışan oldu. he benim için sorun yok ancak apartmana giren kedilerden bazıları apartmanın içine tuvaletini yaptı. birisi bir komşu kapısına, diğeri depoya. bir başkasının bu şekilde rahatsız olması da normal karşılanmalı. herkes aynı anlayışı gösterecek değil.

bir keresinde de kedilerden birisi apartman içine doğurmuş, ancak kediler ölmüş ve garaj/depo kısmı pireden ve kokudan geçilmiyordu. temizlemek zaman aldı.

evet hayvanları seviyorum/seviyoruz ancak farklı kişilerin de sınırlarına saygı duymamız gerek. kalkıp burada “nolcak, ne canisiniz yok bilmem ne” cümleler kurmak at gözlüğüyle bakmaktan başka bir şey değil. objektif olun.
  • bunun gerçekten işe yarar yöntemi varsa hayvan severlerden öğrenmek isterim. benimki bir kabus veya korku filmi gibi. kediler bizi resmen eve hapsetti.

bu yaz bahçeli yeni bir eve taşındım. eski sahibi kedi besliyormuş. 8 tane sokak kedisi evi sahiplenmiş. yaz sıcağında kapı pencere açamadık. 2 dakika açık bıraksan dalıyorlar içeri. içeri girince mutfağın veya salonun ortasına işiyorlar. kokuyu çıkarmak için bir hafta havalandırmak gerekiyor. havalandırmak için aile bireyleri kapı pencere nöbet tutuyoruz. bir anlık dalgınlıkta içeri giriyorlar bu sefer mindere, koltuğa işiyorlar. kaç tane minder attım hatırlamıyorum. mutfak penceresinden girip tencere tava ne varsa döküp yiyorlar. açlardır diye karşı binanın önüne yemek koyduk belki bize gelmezler dedik ama nerde? yine geldiler. içeri al diyen arkadaşlar: gece tuvalete kalktığında karanlıkta iki kedinin ciyaklayarak omuzunun üzerinden atlaması nasıl olur biliyor musun? hem bir tane değil sekiz tane hangi birini alacaksın.

baktım olacak gibi değil bütün kapı ve pencerelere sineklik yaptırdım. bu sefer de patileri ile sineklikleri açıp girdiler. sinekliklere kilit yaptım, açamayınca telleri parçalayıp girdiler. başa çıkamadım, evin etrafında devriye gibi tur atıyorlar. insan olmayan tarafın tellerini parçalayıp giriyorlar. kış geldi kapı, pencere açmıyoruz ama bahçeye de çıkamıyoruz. bahçeyi parsellemişler, insan pisliği kadar büyük pisliyorlar, her taraf kedi pisliği dolu, basamıyorsun. koku ise dayanılmaz.

geçenlerde salonda birisini yakaladım nasıl girdiyse, üzerine yürüyorsun kaçmıyor arkadaş, dokunma mesafesine gelince kaçıyor. boynunda tasması var, kapıyı açıp kovaladım, bodruma kaçtı. pist falan ses yok ben de kapıyı kilitledim ceza olsun diye. ertesi sabah baktım, bodrumun panjurları sökülmüş. sanırım tasmasında cip vardı. hayvan sahibi hayvan kapıyı çalıp kedisini isteyeceğine gece gelip panjurları söküp kedisini almış.

şimdi söyleyin bakalım çözüm nedir? evden taşınalım mı?

ayı editi: bir sayfa yazı yazdım, derdimi anlattım çözüm sordum. ayının biri o yazının içinden bir cümleye takılıp "hayvanı aç susuz bodruma mı kilitledin demiş" pes be ayı pes! neyse çözümü buldum. köpek aldım hem de en vahşisinden. artık giremezler bahçeme.
  • yıllarca sitede oturmuş biri olarak kapımın önüne hiç kedi gelmedi, şu an müstakil bir evde oturmaktayım kapımın önünde 3 tane kedi var biri gri scottish gibi ama sokakta olduğu için sıkotiş kadar değer görmeyen bir kedi biri tekir biri de sarı küçücük minnacık bir şey ilk taşındığımızda sadece su ve mama veriyordum zira havalar soğudu osman (tekir olan) kapıya gelip miyavlamaya başladı ilk başta ne istediğini anlamadım su verdim mama verdim sonra bu soğuk havaya rağmen kapıyı bir 10 dakika açık tuttum belki eve gelmek istiyordur diye 10 dk oturdu kapıda içeriye baktı hiç girmedi "gel osman" dedim direkt ayaklandı eve şüpheli bakışlarla girdi daha önce hiç kedi bakmadığım için evde ne olmasını gerektiğini bilmiyordum bu 8-9 saat sonra miyavlamaya başladı dedim galiba çişi kakası geldi açtım kapıyı çıktı 5 dk sonra geri geldi şu an evde bir tane ferforje sandalye var bir de paletlerden yaptığım bir masa sürekli onun üstünde yatıyor hiç bir zararı yok koltuğa çıkmıyor, yemek yerken rahatsız etmiyor sadece tuvaleti geldiğinde evde yapmıyor ayakkabı kutusuna toprak doldurdum yapmak ister diye ama asla yapmıyor o kadar da utangaç kapıya gidip miyavlıyor işiyor sıçıyor geri geliyor sonra sahiplendiği yere gidip yatıyor. içimde öyle deli gibi bir kedi sevgisi yoktu ama zaman geçirdikçe insan sevmeye başlıyor, bir keresinde nevresimleri topladığım kocaman bir kolinin içinde uyumuş sabah çıkamamış koliden aşırı tatlıydı pezevenk. hayvan benden temiz aq yattığım yerde yatmıyor pistir diye lşaskjfasşljf.
hesabın var mı? giriş yap