• pekmezinin tadı güzel olan meyve.

yaklaşık on yıl önce anneannem ile kuzenlerim arasında yaşanan olay geldi aklıma.

dedem üzüm bağlarından topladığı üzümlerin çoğunu pekmez yapardı. nüfus kalabalık değil dedem ve annneannem bir de en küçük teyzem birlikte yaşarlardı. torunları arada sırada gelirlerdi. o yaptıkları pekmezler çatı katında iki sene üç sene bekletilirdi. anneannem her akşam uyumadan bir küçük tas pekmez içip kafayı vurup uyurdu. bir gün bana ve kuzenime teklif etti alın pekmez için diyerek. yok mamiga biz sevmeyiz dedik ikna olmadı. neyse içti kuzenim bir mayhoş tuhaf bir lezzet, şaraba benzetti tadını. mamiga sen getir bu pekmezden dedi. mamigam nasıl sevinçli getirdi tas tas içirdi. meğer anneannemin her akşam pekmez diye içtiği yıllanmış şarap olmuş. birinci sınıf şarapçıymış anneannem katıksız imal etmiş. dindar kadın eve rakı getirtmiyordu. dayım ve kuzenim bu işi keşfettiler rakıya gerek kalmadan her akşam mamigayla kafaları çekmişlerdi.
  • ''ayaklarıyla ezip fıçıya mı bastılar seni? nefti kasnaklı bir fıçıya, aldırma kara üzüm
    sen o kırmızı şarabına doğru
    içten içe harıl harıl çalışmana bak, iki gözüm''

can yücel
  • siyah üzüm, tadın çok güzel falan ama huylanıyorum senden. hani yıkanmış olsan bile üzerindeki su damlacıkları kuruyunca böyle beyaz beyaz oluyor ya üstün, yıkanmamış gibi duruyorsun, ayıptır yapma. her yiyeceğim zaman tekrar şöyle bi sudan geçirmek zorunda kalıyorum. ama seviyoruz seni. bir de çekirdeklerin çok sert olmasa...
  • habbesi çok kıymetlidir, özeldir ve de nev-i şahsına münhasırdır.
    öyle ki adına türkü yakılmış, düğünlerde hep bir ağızdan söylenerek 5 çember halay dönülmüştür.
  • efes dark, bunun muadilidir.
  • habbesi le le le hanımı sabah sabah söyleme nedenidir. bu nasil bir ilizyondur. basligi gören yüz kisiden yüzünün , iddia ediyorum 99 değil,bu şarkı aklına geldi.
  • bu aralar favori meyvemdir kendisi.
  • çekirdeğini dişlerinizde ezerek yediğinizde, dünya üzerinde şuana kadar keşfedilmiş ikinci en yüksek antioksidan deposudur.
    ilki ise propolis'tir
  • kara üzüm'den çok kara üzüm çekirdeği vücudumuzda birçok organımıza şifa sağlıyor.

özellikle kara üzümün'ün yaş olanının mevsimine denk geldiyseniz mutlaka üzümü çekirdekleriyle birlikte tüketin.

üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önler ve damarlarınızı sağlamlaştırır. hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimale indirir. diabetli ve varisli kişilere son derece yararlıdır. gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur. üzüm çekirdeği sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemlidir.

bir de küçük göğüslü hanımların kara üzüm çekirdeği sayesinde daha büyük ve dik görünümlü göğüslere kavuşabileceği söyleniyor.
  • (bkz: habbe)
hesabın var mı? giriş yap