şükela:  tümü | bugün soru sor
 • annenin, babanın, sevgilinin, otun bokun doğumgününe dair tüm başlıklar varken kardeş için niye yok? tamam ekmek aldırmaca, su getirtmece, üzerinde türlü deneyler yapmaca kısmında çok üzerlerine gittik ama bunu hak ediyorlar lütfen.

  sabah uykusuzluktan japon anime karakteri gibi ayakkabımı bağlamaya çalışırken annem "akşam gelirken pasta alsana" deyince bir anda ayıldım. oha bugün ayın 16'sıydı. bizim veledin doğum günü, velet dediğim de lafın gelişi dağ gibi adam oldu aslında ama yediremiyorum ben kendi bencilliğimden. işe gelene kadar aklımda hep aynı soru vardı; " nasıl ya? ne demek bizim oğlan 20 yaşını bitirdi?".

  anne, babamın sırf ben üniversiteye gidince evde yalnız kalmamak adına yaptıkları 1.90 metrelik yavrucak, 20 yaşını bitirip üniversiteye gidiyordu. daha dün gibi kendisini kale direği yerine geçirip üzerine şut çektiğim günler. şimdi evde saçlı, sakallı dolanıyor yeminle beni şut diye çeker gönderir. daha dün gibi deftere düz çizgi çizemiyorum diye ağladığı günler. şimdi de integral, türev çözemiyorum diye isyan ediyor boru gibi sesiyle. daha dün gibi ettiğimiz kumanda kavgaları sonucu babamın sinirden kumandayı balkondan fırlattığı sonrasında bizi aşağı yollayıp tırıs tırıs kumanda arttığı günler. daha dün gibi pikaçu'nun elektriği söndü diye ağladığı günler, hiç aklına geliyor mudur acaba beyaz futbol izleyip hunharca gülerken. daha dün gibi ellerimizde tabak direksiyonlar güya araba yarışık oynadığımız günler. şimdi gelip abisini iş yerinden alıyor oturunca sığamayıp hayvan gibi geri ittiği sürücü koltuğunda abisinin gülü.

  büyüdü lan bizim oğlan. gözümüzün önünde hiç çaktırmadan, hep "abi nasıl o yaşlar?" diye sorduğu 20 yaşına geldi. şimdi sormuyor ama "abi 30 nasıl?" diye şerefsiz, biliyor yaşlandığımı sanırım.

  dertlenip bi sigara yaktım, sonra sevindim iyi ki sigara içmiyor kardeşim diye. arayıp kutlayayım dedim baktım meşgul. benden önce davranan kızlar vardı belki de. zaten hiç söylemez böyle şeyleri abisi kılıklı. anca hep 30 lira gelen telefon faturasının 100 lira gelmesinden anlarız bi işler karıştırdığını. bakın kızlar bu çocuğu üzerseniz şimdiye kadar bir karıncayı incitmemiş ben life is drunk bir an olsun düşünmem saçınızı, başınızı yolarım haberiniz olsun.

  neyse doğum günün kutlu olsun canımın içi, iyi ki doğdun. yaaa nalakası var tabi ki sigara dumanı kaçtı gözüme alla allaa.
 • asla unutmadığım tarihtir
  unutamıyorum unutturmuyor doğumgünümde doğdu şerefsiz
  aslında on üçüncü doğum günümden iki gün sonra doğdu ama biz annemin hastane kontrolleri var diye o sene iki gün sonra kutlayacaktık benim doğum günümü
  sonuç olarak bir ay erken gelerek evdeki tahtıma el koydu hanımefendi
 • 20 sene önce bugün; senin doğumuna sevinemedik çünkü annemizi kaybetmenin eşiğine gelmiştik. sen doğduğunda sormadım iyi olup olmadığını. sadece annemi düşündüm, belki sen gelmeseydin elin memleketlerindeki hastanelerde haftalarca kalmazdı diye düşündüm. anneler gününde ilk kez ayrıydık;siz beraberdiniz.
  ilk ve son kıskançlığım oldu bu seni görene kadar. kucağıma verdiklerinde utandım kendimden, düşündüklerimden.
  erken doğduğun için çok zayıf ve çelimsizdin sürekli hasta olurdun. ben annemden alır sabaha kadar bakardım sana. yemeğini yedirir, ayağımda sallar uyuturdum. ilk sorumluluk duygusunu ilk annelik heyecanını sen tattırdın. teşekkür ederim. her şey öyle güzeldi ki. sen 7 yaşına gelene kadar.
  sonra bir gün hayatımızın en kötü gününü yaşadık. en çok senin ihtiyacın vardı onlara değil mi? ağlamadın bile herkes sana sarılıp bağırırken tek bir ses çıkarmadın, günlerce konuşmadın. 7 yaşındaydın ve 3 kez intihar ettin. allah'ın belası yobazlar yüzünden çok çektin, çektik.
  bir şekilde geçti yılların kötünün kötüsüyle. dilerim bu yıl miladın olur hakettiğinin daha fazlası çok daha güzeli olur.
 • unutmana izin verilmeyecek tarihtir ( itiraf: 2-3 sene öncesine kada hep karıştırıyordum. numaratik hafızam zayıf) zira aylar öncesinden inceden inceye hatırlatılmaya başlanır. o ay ay sonunu göremeyeceğiniz kesindir.
 • abim babam annem, herkes unuttu