• eskiden surlarına çıkıp şehri izleyebildiğimiz kale.ancak birkaç yıl önce surlara çıkmayı yasaklamışlar.
  • şimdilerde teker teker kale esnafını tahliye planları yapılmakta,kültür sanat mekan olacakmış.bence içine kesinlikle barlar sokağı gibi bir şey yapılır.kontrolcü belediye zihniyeti.
  • 24. hafta itibariyle 30 gol görmüş kaledir.
    kaynak: (bkz: fanatik)
  • dik merdivenleri çıkarken nefes nefese kalırdı insan. surlara ulaşınca ise birden giderdi yorgunluk.
    şehir manzarası bir yanda, erciyes bir yandadır.

roma imporatoru iii. gordianus zamanına (m.s 238-244) ait sikkelerdeki bilgilere göre bu tarihte kayseri’de surların inşa edilmiş olduğu anlaşılmaktadır. bizanslılar döneminde justinian şehri koruyabilmek için esas suru daraltmıştır.

kale iki bölümden ibarettir: dış kale, iç kale.
    dış kalenin önemli bir bölümü yok olmuştur.
    iç kale, müstakil bir yapı durumundadır. dış kale ile bağlantısı yoktur. doğu ve güney kısmında ayrı biçim ve kuruluşta iki kapısı vardır. sonradan cumhuriyet meydanına bakan üçüncü bir kapı daha açılmıştır. kale içi, kuyumcular tarafından çarşı olarak kullanılmakta olup; ayrıca fatih dönemine ait kale camisi bulunmaktadır.
  • iç kale için iki kademeli mimari proje yarışması açılmıştır. 97 yarışmacı katılmıştır. 18 nisan 2008 deki 1. kademe sonucunda 6 yarışmacı 2. kademeye devam etmektedir.
  • 10 yıldır içindeki esnafı taşıyacaklar bir yere. bu sene kesin diyorlar ama hayırlısı.
  • içindeki esnaf taşınmıştır. geçen gün şöyle bir gireyim dedim de bomboş ve tekinsiz bir mekan olmuş.
  • bir zamanlar sınıfça effenberg ve elber formaları almıştık bu yerden.
    sonra okulumuzu bile yıktılar.
  • çocukluğumda; kayseri'nin ruhu olan meşhur tacir geleneğini besleyen, yaşayan bir bedesten idi.
    geçen tesadüfen kayseri belediyesinin web sayfasında dönüştürüleceğini öğrendim ve planları görünce hayretler içinde kaldım: tarihi kale içini boşaltmışlar, içine de cepa avm benzeri aynalı bir yapı konduracaklarmış.
    bir de bunu övünerek yazıyorlar, muhafazakar geçinip de geleneğe böylesine düşmanlık etmek akıl havsalanın alacağı bir şey değil.
    link aşağıda, tıklayınca resimler de detaylı görünüyor.

http://www.kayseri.bel.tr/…returnid=99#.u1j6d1v_tmf
  • içinde gömü arandığı söylenen kale
hesabın var mı? giriş yap