• kedilerin özellikle çenelerinde görülen siyah noktalardır. tamamen tedavi edilemez ama kontrol altına alınabilir.

veterineriniz yeterince yetkin değilse, bu beneklere direk mantar teşhisi koyup size iki sene boyunca mantar ilacı kakalayabilir, kediniz iyileşmediği gibi boşuna ve yanlış ilaçlar uygulamış olursunuz, aynı veterinerin daha önce yazdığı portakal aromalı ilaçlarla zaten irrite olan kedinizin çenesine mütemadiyen bir şeyler sürmek için yok yere hırpalanmış olursunuz, dikkat edin, emin olmak için ikinci bir görüş alın.
  • kendini temizlemeyi beceremeyen bazı şapşal kedilerde görülebilen oluşum. eşek kadar oldu daha doğru dürüst yalanmayı öğrenemedi bizim şaşkın. mecburen iş başa düşüyor, sürekli çene bölgesini kaşıma halindeyim. antiseptik hiçbir şey sürmem de mümkün olmadığından en makul çözüm olarak elimi tükürükleyip tüylerine sürüyorum. bi yalamadığımız kalmıştı, iyice kediye dönüştüm, töbe yarabbim ya.
  • belali bir sey. kedi sahiplenirken tuyunu, cisini, azginlik donemini filan dusundum de en buyuk derdimizin akne olacagi hayatta aklima gelmezdi. bu kedi hayvaninin cok yumusak ve bol tuylu bir cildi oldugundan akne insana kiyasla cok daha buyuk bir probleme donusebiliyor. buna ilaveten kedinin muhtesem penceleri ve kendini minciklatmayi sevmemesi de hepten tuz biber oluyor. doktorumuzun cozumu sicak havlu ile kompres yapmak. he canim yaparsin kompres kediye, gel sen yap. cenesinde tuyler dokulmeye basladi, kel kor kirpiye donecek boyle giderse, bense kasimak disinda halen bir cozum bulabilmis degilim.
  • kedilerin çene altında oluşan siyah noktalar. uygun olan bu bölgeden sürüntü alıp kaynağını belirlemektir. fakat ülkemizde bu tarz bir yaklaşım sergileyebilecek bir veterinerle tanışmadım henüz. genellikle baticon ile bölgeyi temizlemeniz salık verilir. şahsen ben kendi kedimde bu soruna iyi geldiğini öğrendiğim klorheksidin kullandım. eczacınızdan etken maddesi klorheksidin olan ağız gargarası isteyin. yurtdışında petler için satılan klorheksidin solüsyonları %2,5-3'lük konsantrasyonlara sahip. ağız gargaraları ise çok daha düşük, bu sebeple birden fazla seçenek sunulmuşsa en yüksek yüzdeyi isteyin. kullanımına gelirsek; günde iki kere gargarayı pamuğa emdirin ve çene altını bastırarak hızlı hızlı silin. buna ek olarak vitamin takviyesi de yapabilirsiniz.
  • oksijenli suya batirilan bir pamuk yardimiyla temizlenmesi tavsiye edilen kedi problemi. plastigin gozenekli yapisi nedeniyle bakteri barindirdigi icin cam, seramik, metal vs. gibi (a.k.a. plastik olmayan) kap kacak kullanilmasi ve hem yemek hem su kaplarinin her gun degistirilmesiyle onune gecilebilirmis.
  • kedimin de çenesinde bu akne belası çıktı. 3 aydır uğraşıyorum. 3 farklı veterinere götürdüm bir çare bulamadım kafayı yiyeceğim. muayeneye götürüyorsun resmen tahminle tedavi uyguluyorlar. mantar olabilirmiş olmaya da bilirmiş. mantar aşısını yapıştırıyorlar hemen. resmen işi ticarete dökmüşler. ne kadar uzun sürerse tedavi o kadar çok para kazanacaklar çünkü. bu konuda tecrübesi olan birisi yeşillendirse keşke.
  • çene aknesi olarak da bilinen baş belası.

önce ortanca kedimde çıktı. veterinerim ilaca gerek yok, oksijenli suyla günde 1-2 kere sil dedi. ben de öyle yaptım 1 ay gibi bir süre önce içerisinde geçti. şimdi en küçük kedimde de çıktı. yine başladık elde pamukla evin içinde kedi kovalamaya. umarım bu da fazla ilerlemeden iyileşir.

güncelleme : küçük kedim buz’un aknesi bir haftada geçti.
  • oğlumda çıkan ve kıştan beri mücadelesini verdiğim musibet şey.

veterinerimizin verdiği solüsyonu mu denemedik, oksijenli sular, batticonlar, ağız gargaraları... yine de nihayi sonuca ulaşamadık. en iyi gelen şey batticon gibi şimdilik ama sürekli temizlemeyi bıraktığım anda yeniden pörtlüyor. hayvan da ben de bezdik canımızdan artık. kel kalacak yavrum sonunda :(
  • kedimi götürdüğüm veterinerin üzüm sirkesi ile silin dediği kedilerde görülen cilt sorunu.
  • 3-4 ay boyunca 3-4 veterinerden özel pomatlar şunlar bunlar hazırlatıp, günlerce kediyi yakalayıp ve çenesine pamukla uygulayıp, hayvanın da psikolojisini bozup, bunun üstüne geçiremeyip, artık can sıkıntısından yabancı forumları gezerken adamın birinin ağız gargarasıyla (hani insanlar için olan ve marketlerde 10 liraya filan satılan) 1 haftada geçirdiğimiz rahatsızlık..

makyaj pamuğuyla günde bir, mümkünse iki kez uygulayınız..
hesabın var mı? giriş yap