31 entry daha
  • çıkardığımız seslere verilen anlamlı sembollerin yan yana gelerek oluşturduğu bu gücü hafife almayın. aşık eder, katil eder, aşçı eder, usta eder, yazar eder, araştırmacı eder, gazeteci eder, haber eder.. eder de eder.

vallahi yeni fark ettim bu durumu ve aşağıya yazacaklarım gibi araştırmaya başladım. o bkz. bu bkz. dolaşırken denk geldik buralara. bu başlıkla yolum kesişti. başlıkta doyurucu bilgiler mevcut. kafa ütülemeden ben de şahsi olarak vereceğim örnek ile devam ettirmek istedim.

çok sık kitap okuyamıyorum. okuma seviyem yine de ortalama üzerinde. keşke daha çok okuyabilecek vakit yaratabilsem. son 2 yıldır elimden geldiğince aykırı kitaplar okuyorum bilakis. bu aralar hiç duymadığım yazarların kitaplarına yöneldim tümden.

kitap okurken anlamını bilmediğim kelimelerle karşılaşıyorum. her karşılaşmamız bana pahalıya patlıyor ilerlemede. merak edilen derinlemesine araştırıp bilmem gerekiyor. o kitap asla bitmez yoksa. not almadan, altını çizmeden kesinlikle okuyamıyorum. kitabı rahatça karalayabiliyorum. heyecan uyandırıyor bende. çünkü bilmediğim bir şey var karşımda ve manasını öğrenmek istiyorum.

ne demek?
    ne için kullanıldı?
    neden gündelik iletişimde kullanılmıyor?
    hangi dile mensup?
    hiç mi merak etmeyelim?

bi dünya cevap arayan sorulara maruz bıraktı mı? güç budur. öğretme gücü. merak etme isteği. güçten kasıt kuvvet gelmesin aklınıza direkt. zihninizi bir süreliğine kontrol etmesi de güçtür. hemen sonra iştahla araştırmaya başlıyorum. hatta bu girdiyi yazmamı sağlayacak güce sahip kelimelere az evvel denk geldim. karşılıklarını bulup sözlük yazarı olarak karaladım gerekli başlık altlarına.
hesabın var mı? giriş yap