• git.. nolur git.
  • iyi adam.
  • yahu ne yapması gerekir değerli ekşi sözlük ahalisi bu adamın?
    halkın yarısını sokağa çıkmaya çağırmasını mı bekliyorsunuz?
    çağırdı diyelim. akp'li diğer yarısı da gelir ve bir iç çatışma yaşanırsa bunun vebalini anında kendisine yapıştırmaya hazır bir rte gerçeğini görmüyor musunuz?
    %49 oyu iyi okumak gerekiyor.
    bu sistem eğer %51 ile onaylandıysa ve belli ki chp'nın elindeki ıslak imzalı tutanaklarla bu oran da eşleşmişse
    yapılacak olan 2019'a hazırlanmaktır. şu konjonktürde halkı kutuplaştıran kendisi olmamalıdır.
    siz ne derseniz deyin. bu seçimde büyük resme bakıldığında
    1) bu seçimde ilk defa 1997, 1998 ve 1999 doğumlular oy kullanmış ve bu kesimden akp istediği oyu alamamıştır
    2) bu veriden yola çıkarak 2019 seçimlerinde 2000 ve 2001 doğumluların da- ki yaklaşık %4-5 yapıyor- oy vereceği düşünülürse genç seçmen erdoğan'ı benimsememektedir. bu da 2019'da olası bir 2 . turda kılıçdaroğlu'nun erdoğan'a göre daha şanslı olduğunu göstermektedir.
    3) hdp seçmeni çoğunlukla hayır oyu vermiştir.
    4) bu seçmenler de 2019'da olası bir 2. turda kılıçdaroğlu- erdoğan tercihi arasında kalırsa ekseriyetle kendisine verecektir.
    5) yine mhp seçmeninin en az %8 ile 9'u erdoğan'dan en az chp seçmeni kadar nefret etmektedir.
    yine olası bir 2019 senaryosunda bu seçmen nezdinde de kılıçdaroğlu şanslıdır.
    6) bu seçimde her şeye rağmen iktidar partisinin korkunç propaganda gücüne rağmen alınan %49'da toplumu germeden, kutuplaştırmadan bir seçim süreci yürüten kılıçdaroğlu oluşan tabloyu haliyle başarı olarak görmektedir ki rasyo da bunu göstermektedir.
    7) yapılması gereken aynı şekilde devam edip her geçen gün daha çok kan kaybeden erdoğan iktidarına karşı bu %49'a bir iki puan daha ekleyebilmek ve erdoğan'ı kendi silahıyla vurmaktır.
    8) kaldı ki bu saatten sonra ysk'nın kararlarının yargı denetimine kapalı olması da göz önüne alınırsa ne yapılırsa yapılsın sonucun değişmeyeceği açıktır.
    9) halkı ve kitleleri sokağa dökmek çok tehlikeli bir eylemdir. ters tepme, proveke edilme ve toplum algısı ile oynanma ihtimali yüksektir.
    10) açıkça 2 partili sisteme gidilmektedir: chp ve akp
    kılıçdaroğlu bunu dikkate almış, referandum süresince kullandığı ve sonuçlara göre karşılık da bulan üslubunu bozmama yoluna gitmiştir.
    11) her şerde bir hayır olduğu unutulmamalıdır. olası bir hayır sonucunda olası bir ekonomik sarsıntıyı bahane edecek akp kalmamıştır. önümüzdeki süreçte yaşanacak her türlü ekonomik sıkıntı halk nezdinde akp'ye eksi puan olarak yazılacaktır.
    12) 3 büyük ilde ve diğer büyük illerde ortaya çıkan sonuç her şeye rağmen yarına bakmak için umut verici olmalıdır. çevremdeki tüm akp'lilerin sus pus olmasına bakılırsa bu seçimde evet cephesinde gedik açılmıştır.
    13) gelecek gençlerdedir. unutmayın eğitim seviyesi yükseldikçe akp oy oranı düşmektedir. zorunlu lise uygulamasını çıkaran akp kendi ayağına sıkmıştır. bunu zamanla hepimiz daha iyi idrak edeceğiz.
  • şu saatlerde tabiri caiz ise seçmenini kahreden yöneticidir.

chp = cumhuriyet halk partisi

yani cumhuriyet yok, sen yok!

neyi kabulleniyorsun?

16 nisan 2017 kemal kılıçdaroğlu açıklaması'na istinaden yazmıştım.

elim titriyor yazarken.

oysa hakan çelik ile olan konuşması umut vericiydi

bu akşamki açıklamada şu tarz anlamlar çıkarılan cümleler vardı.

-----efendim bu oylamada birçok usulsüzlük olmuş, ysk da sorumluymuş özellikle mühürsüz oy pusulalarını da kabul ettiği için ve tarihe bu şekilde usulsüzlüklerle yapılan bir referandum olarak geçecekmiş.----

nasıl ya? bu nasıl olabilir? ya diyorsun ki bu seçim meşru değil. meşru olmadığını düşündüğün bir seçimin tarihe geçmesine izin vereceğini nasıl söylersin? o konum senin değil!!!! bütün chp kaleleri olan şehirler bu haksızlıklarla, usulsüzlüklere hayır derken sen nasıl bunu kabullenmiş orta yollu bir açıklama yaparsın bizi temsilen?

ya adam ilk iş idam diyor neden?

adam neler demiş açık açık, "köklü" bir değişim demiş.
    "bu karar sıradan bir olay değildir. çok ciddi bir yönetim sistemi üzerindeki değişim, dönüşüm kararının verildiği gündür bugün..."

" hamdolsun bu zoru başardık ve tarihimizin en önemli yönetim reformunu hayata geçiriyoruz. anayasa değişikliği sadece 18 maddeden oluşmasına rağmen içeriği itibariyle köklü bir değişim arz etmektedir"

bu adamların gayesi yıllardır belli ve hamdolsun artık kökten değiştiriyoruz diyor. işte al sindire sindire oku

ve sen bizi temsilen oradasın ve çok ılımlı konuşuyorsun. ysk mühürsüz oyları kabul etmese, bir sürü usulsüzlük videosu, fotoğrafı ortalıkta dolaşmasa, ve hakkıyla "evet" kazansa amenna.

ama ülkemizde böyle köklü değişiklik olacak bir kararda bunca usulsüzlük yapılmış biz hakkımızı aramak istiyoruz derken sen ılımlı açıklamalar yapıyorsun.

bitiş cümlesi bile bulamıyorum elim ayağım titriyor. bu nasıl bir cehennemdir?
  • hayat sebeplerle ilgilenmez, bahanelere odaklanmaz, sonuca bakar. sonuçta başarısız bir liderdir.
  • bir kere de bağır çağır be adam. siz hainsiniz de. alçaksınız de. şu şu kadar oy çaldınız de. şu kadar oy kayıp de. beşiktaş'ta şu kadar seçmen hayır diyor fakat siz şu kadarını açıkladınız de. diğer ilçeleri de söyle. mühürsüz oy pusulalarından bahset. tahmini şu kadar var hesabını vereceksiniz de. bağır çağır yık amk. seni gönülden seven bir adam olarak çıldırttın beni gerçekten. bu ne sessizlik sakinlik!
  • %1 oyla cumhuriyet rejimi değişiyor, bu %1 oy legal değil mühür yok ve cumhuriyetin temsilcisi kurucu partisi başkanı insanın içinde ki enerji alacak gibi konuşuyor.

git buradan artık, yeter.
  • bu adam hangi partinin başında olduğunu biliyor mu ?

yahu arkadaş yahu değişik. senin o başında bulunduğun partiyi kuran adam karşısına ingiltere,fransa,yunanistan,rusya,italya gibi dönemin dünya devlerini almış çarıkla bulunduğu haksızlığı reddetmiş ve mücadele başlatmış. gelen gelsin gelmezseniz de ben tek başıma fişeklerimi alır dağa çıkarım ölene kadar fikrimi savunurum demiş.

bre ahmak. sen kim oluyorsun da sana inananlara sırtını dönüp gidiyorsun ? hukuki bir süreç bile yürütmüyorsun bırak diğerlerinin yaptığı hukuk dışı işleri.

kardeşim gölge mölge düşmedi seçimlere adamlar ''evet'' i sandıkdan sike sike çıkarttı. demek ki sen de çanak tutuyorsun ki hala birleştirici güç falan zırvalıyorsun. adamlar korkmuyor çünkü yapılan hukuksuzluğun karşısında durabilecek bir insan evladı yok. biz de mal gibi her seferinde sana inanıyoruz.

başarılı bulduğum konular elbette var seni ama olmuyor kardeşim, yapamıyorsun.
  • onun 'sayesinde' bugün sandıktan evet çıkmıştır. ve yine onun 'sayesinde' sonuç böyle kalacaktır. akp ona ne kadar teşekkür etse azdır.
    gerçekten bu süreçte ne eyalet sistemini gündeme getirdi ne de meclis feshinden bahsetti. günü derdi 15 temmuz darbe girişimi hakkında kimsenin ciddiye almadığı açıklamalar yapmaktı. çoğunluk hayır da olsa yerel seçimlerde yaptığı gibi (ankara-2014) bizi yüzüstü bırakacaktır ve halkı sokağa çağırma cesaretini gösterememiştir.
    halkı kucaklarmış gibi yapıp bu bozulmuş sistemi meşrulaştırmandan ve hep yenileni oynamandan bıktık! artık ya sen istifa et ya da chp kendini fes etsin de insanlar doğru düzgün bir muhalefete oy verebilsin. hem oyların yüzde 30unu tutuyorsun hem de hiçbir başarını görmedik.
    eğer sandıktan hayır çıksaydı bu kılıçdaroğluna 'rağmen' olacaktı. bu geceyi unutmayın. muhafazakar kesimi kazanmak için kendi seçmenini harcayan kılıçdaroğlunu unutmayın.
    gerçekten muhalefet olsa şu an hepimizle birlikte sokakta 'hayır' diyor olurdu ve insanları da sokağa yönlendirirdi.
    sonucun itiraz ile değişeceğini sanmak aptallıktır.
  • kendisi tayyip erdoganin bir numarali sag kolu oldugundan neden tepki aldigini anlayamadim insan
hesabın var mı? giriş yap