• bir halimden konan anlar şarkısı. sözleri (anlayabildiğim kadarıyla) çok güzel. hatta yazayım çünkü internette bulamadım:

su serin bana derin
    sen gir ben beklerim
    duvar sessiz ben de öyle
    bildiğini bana söyle

aynı yere milyon kere damladım
    zor oldu kusur dolu azalmaya meyilli
    hepsini izledim ve hiç konuşmadım
    yorulmuştum rüzgara atladım

dışarda çok ses var içerde uzay
    kendime çaylar demliyorum
    arkada kaldı gömdüğüm hikayeler
    çiçek asfalttan çıkar yüzüm güler

en az gerçek kadar yalancıyım
    sen hava al burda kalıcıyım
    büyük laf nedir göğün altında
    bak yuvarlak güneş ay yarım

dışarda çok ses var içerde uzay
    kendime çaylar demliyorum
    arkada kaldı gömdüğüm hikayeler

çiçek asfalttan çıkar yüzüm güler

çiçek asfalttan çıkar gün döner
    (çiçek asfalttan çıkar yüzüm güler)x2

özellikle şarkının inişli-çıkışlılığı ve tabi ki biraz delilik içeren sözleri çok vurucu. örneğin dışarda çok ses var içerde uzay derken, dışardaki kalabalıktan gürültüden nasıl da rahatsız olduğunu ve buna karşın içinin ne denli boş olduğunu; bu acı durumla başetmek için yabancılaşıp kendine çaylar demlemesini çok iyi anlayıp içselleştirmemek mümkün değil. üstelik kendine çaylar demlemesi bir açıdan daha çok hoş ve orjinal; çünkü normalde sıralama tavanı izledikten sonra kendini alkole vurmakken, burda artık alkolün de işe yaramadığı bir sonraki aşamaya geçilip çaylar demlenmeye başlanmış. ve son olarak şarkının sonundaki o piyano dokunuşları beni mahfetti.

http://www.myspace.com/…ongs/kendime-aylar-82869585

edit: şarkı sözünde anlayamayıp boş bıraktığım yerleri doldurduğu için finkployd'a teşekkürler
  • uzun zamandır,dinlediğim en güzel türkçe parçalardan biri.
  • dinledikçe dinleyesim var. gerçekten bir hoş oldum.
    bir de şu var ki, aynı büyük ev ablukadayı ilk dinlerkenki gibi heyecanlandım ve yaydıkça yaymak istiyorum ama hiç istemiyorum bir yandan da. bari halimden konan anlar böyle sakin sakin bize kalsın diyorum. ama yine de yazıyorum işte aha.
  • akustik versiyonu şu olan şarkı. sonunda buldum.
    http://www.youtube.com/watch?v=ilny3y0flko
  • adamlar versiyonu efsane olan şarkıdır. ulan nasıl içime oturuyor bu şarkı. tamam halimden konan anlar dönemi nefis de, adamlar olarak çaldıkları versiyon tek kelimeyle şarkının asıl hissiyatını daha iyi yansıtıyor. helal olsun lan adamlar'a ! hastası oldum şarkının.

edit : bir küsür sene sonrasında fikrimin inanılmaz değiştiği şarkı oldu. halimden konan anlar versiyonuna haksızlık etmişim. asıl güzel versiyon halimden konan anlar versiyonu.
  • ‘dışarda çok ses var, içerde uzay;
    kendime çaylar demliyorum.
    arkada kaldı gömdüğüm hikayeler,
    çiçek asfalttan çıkar yüzüm güler.’

edit: madem başlığı hortlattım, size kolaylık olsun diye linkini de bırakayım. öptüm haydi.

spotify
  • büyük bi laf nedir göğün altında
    bak yuvarlak güneş, ay yarım
  • bu şarkıyı neden sevdiğimi buldum, "çiçek asfalttan çıkar yüzüm güler" yüzünden.

hayatta doğanın gücünden başka hiç bir şeye hayran olmadım. o kadar ergen olduk, nkotb falan vardı bizim kızlar odalarına posterlerini falan asardı da ben o taraklara bez atmazdım pek.
    ne zamanki yalnız yaşarken, şiddetli bir yağmur sonrası evimi su bastı, ben elektrik çarpma tehlikesi yüzünden, ışığı görür gibi oldum, o zaman iyice idrak ettim insanın doğa karşısındaki acizliğini ve hayatım yön değiştirdi resmen. iyi ki 20li yaşlarımda yaşamışım bunları da azıcık mallığımdan sıyrılabilmişim diyorum hep.

şimdi ne zaman betonu, asfaltı delmiş bir çiçek, ot görsem mutlu olurum, kendi acizliğimi hatırlarım. hayatın bizim etrafımızda dönmediğini, egolarımızın boşuna şiştiğini hatırlarım.
    sığ muhabbetler, bilimden uzak hurafe söylemler, siyaset, iki yüzlü ahlak anlayışı, bencillikler, hep ben hep ben diye konuşan insancıklar, salak saçma indirim muhabbetleri falan....... dışarıdaki çok seslerdir. ama içeride uzay vardır.
    kendi iç sesin, en güzelidir. kendine çaylarını demlersin, sakin sakin kendi uzay boşluğunda salınırsın.
    benim uzayım, çimenlik bir tepeden denize bakar. orada herşey -çok şükür ki- huzurludur.
  • hipnotik bir halimden konan anlar şahanesi. 2-3 seferdir ıskaladığım konserlerine gitmek farz oldu artık...
hesabın var mı? giriş yap