• kibirli insan başkalarının mutsuzluğunu, kendi mutluluğuna yontar.

özgüveni olan insan ise kendinden başkasının ne mutluluğu ne de mutsuzluğu ile ilgilenmez.
  • zerre alakası olmayan iki kavram.

özgüven iyiliğin temsilidir. kibir kötülüğün.

özgüven kişinin kendisi ile ilgilidir. kibiri başkalarını etkiler.
  • kibir; tolerans göstermez, hoşgörüden uzaktır, ezer ve bastırır.
    özgüven; güven aşılar, cesaret verir, destekler.

kibir, kendini yüceltmek; özgüven ise kendinin farkında olmaktır. kibirli insandan tiksinilir, özgüven sahibi insana hayranlık duyulur.
  • kibrin özgüvenle karıştırılması saygısızlığın da açıksözlülükle karıştırılmasına benzer. çok farklı olsa da rahatlıkla karıştırılabilinir.
  • kibir, kişinin başkalarının gözünde nasıl görünmek istediğiyle ilgilidir. özgüven ise kişinin kendini olduğu gibi görmekten memnun olmasıdır.
  • kibir kendini yüksek görmek başkalarını aşağı görmek iken özgüven kendi benliğinin,kişiliğinin farkında olmak ona göre davranmak,konuşmak,yaşamaktır.
  • kendine özgüveni olan insan ben bu işi yaparım der. kibirli insan ise bu işi benden iyi kimse yapamaz der.
  • özgüven sahibi insan neyi yapıp neyi yapamayacağını bilir, söylemekten çekinmez. kibirli insan her şeyi yapabileceğine inanır, tersini kabul etmez hatta çirkefe bağlayabilir.
  • kibir, insanı insandan uzaklaştıran sevimsiz bir huydur. kişi kendini tek ve ulaşılmaz sanır.
    özgüven ise insanın başarabileceğini söyleyen ve insana yaklaştıran bir duygudur.
  • özgüven; kendine duyduğun güven ve saygıdır. reklama ihtiyacı yoktur, "beni ben biliyorum yeter" diyebilir.
    kibir: kendine duymadığın güven ve saygıdır.
    özgüveni olan kimse kibirli değildir, kendine güveniyorsa sözlü olarak reklamını yapma gereği duymaz. yok sürekli kendi reklamını yapıyorsa orada zaten bir özgüvensizlik söz konusudur. dolayısıyla ikisi birbirine zıt kavramlardır.
hesabın var mı? giriş yap