• şebo’nun
    “zaten üstünden geçtiler kalbimin, kıramazsın” diyerek iddialı bir yaklaşımda bulunduğu şarkı.
  • "gel yaklaş korkmadan
    gün son kez batmadan"

şarkının bu kısmını nasıl yaptılarsa, nasıl bir müzik, nasıl bir arka plan varsa, nasıl yoğun söylüyorsa artık ağzıma sıçtı.

ya burada derin bir haykırış yok mu? bir yardım çığlığı? son bir umutla ağzından çıkan bir adet cümle...
    ve sonra açıklama niyetine bir sitem var, üstünden geçtiler kalbimin; kıramazsın...
    iknaya çabalıyor resmen.
    bence ikna edemiyor. edilmezler çünkü. edemedik.

ve kapanış.
  • şebnem ferah'ın parmak izi albümündeki mayın gibi şarkı; durduk yere adamın amına koyan şarkılar listesi üyesi.
  • şebo ile demir bir araya gelince hep lezzetine doyum olmaz şeyler çıkar buna aşinayız.
    ama bu, tarif edilemeyecek kadar güzel.
  • ağzıma sıçmış şarkıdır.ne kadar krıgınlığım varsa birbir ortaya çıkıyor.
    çok sıkıntılı.umarım sarhoşken dinlemem.
  • şarkının altında yatan sakinliğin verdiği etki, nakavt edilmiş boksörün bilinci kapalı yerde yatması gibi.
  • parmak izi albümünde, insanın kendi kalp durumunu sorgulamasına neden olan çok güzel bir şarkı. kalp kırılmaz artık belki ama, ağır bir şey oturuyor üzerine, eziliyor.
  • her nerede dinliyorsanız, sesi sona getirmenizi mecbur kılan şarkıdır.

uzun zamandır böylesine yüze çarpan bir şarkı dinlememiştim.
  • bu şarkıda garip, çözemediğim bi şeyler var. insanda tarif edilmesi imkansız bir etki bırakıyor. seni alıp çok iyi bildiğin bi tenhaya götürüp, bırakıyor. sonra bi şişe şarap açıyor, dertleşmeye başlıyor, sonra bi bakıyorsun kötü bi şeyler varmış onlar geçip gitmiş. giden gitmiş ama sen ne kazanmışsın ne de kaybetmiş. olması gereken her şey olmuş. sen fırtınalı bi geceyi bi kenara bırakmış, güneşli bi güne yanmışsın, bi kahve koymuşsun. büyümüşsün, kim bilir kaçıncı defa vazgeçmişsin bi şeylerden, ama başından sonu belliymiş bu vazgeçişlerin. sen sadece o tenhayı o şarabı düşlemişsin , geriye de fırtınanın getirdikleri, o şarabın kadehi kalmış. sen o güneşli güne gözlerini açmışsın sonra da bunları yazmışsın. işte bunalara çok benzeyen bi şeyler.
  • yalnızsan eğer, işittiğin her nefes, gür bir sese dönüşüp sağır eder seni. kalbinde son eylülü yaşayan şair şebnem ferah'ın parmak izi albümündeki en etkileyici şiiri. okurken belirli bir ahenk, vurgu ve tonlamayla okuduğunuzda, kalbinizin derinlerinde unutulmaya yüz tutmuş olan hüznünüz canlanır. korkma, diyor şebnem bir yabancıya, nasıl yaklaşırsan yaklaş bana, ne işitirse işitsin kulaklarım senden yana, bu beni incitmeyecektir; alıştım artık canımın oradan oraya savrulmasına.

ek olarak, gitar solosu yüreğimizdeki acıyı katmerliyor.

"belki bir saniye, bazen birden umut doğuyor".
hesabın var mı? giriş yap