• közlendiği ve beyaz peynir ile bir araya getirildiği vakit, sandviç ve tostun en yalın, en güzel halini oluştururlar.
  • bu biberleri yıllarca acı sandım ben. halbuki bal gibiymiş. çarliston biberin kırmızısı işte. sulu sulu enfes bir sebze bu. dolmalık biberi de var hem. her cuma pazardan 2 kilo alıp elma armut gibi yiyorum da, anladım ki bu biber sırf yemeğe renk vermekle kalmıyormuş. benim de barsaklarımı falan kırmızıya boyadı herhalde.
  • korkunç c vitamini var bunda. değerli bir biber yani.
  • minik ve sivri acı kırmızı biber, süper bir kilim motifidir.

bendenizin ilk seçimlerden parsayı toplamayı amaçladığını bildiren şarkısının adı olan kırmızı biber ise, vurucu kısmı olan bastım mühürü sözleri şarkıdan tamamen bağımsız duran ve dile getirildiği anda seçim otobüslerinin tepesinden berbat bi hoparlörle cızırdayabilecek bir ambiyansa sahiptir... gerçi eğer gerçekten birileri -bu durumda chp- şarkıyı seçim parçası yapmaya karar verirse "kuytularımı kokularımı" kısmını ne yapacak bu da ayrı bi merak konusudur.
  • kapya da denir.
  • çiğ tüketilmesi, barındırdığı c vitaminini kaybetmeden yenmesi farz olan kırmızı renkteki etli, lezzetli biber türü.
    çiğ tüketildiği vakitlerde üzerine dökülecek sızma zeytinyağ ve nar ekşisi, zaten güzel olan lezzetini daha da arttıracaktır.
  • kırmızı biber övesim geldi. müthiş bir şey ya kırmızı biber, salataya koyarsın tat verir, patatesin yanına koyarsın tat verir. böyle, şekerli gibi bir tadı var. götüme sokucam seni kırmızı biber.
  • bendeniz in son albümünün çıkış parçası. parçayı ilk dinlendiğinde aleni bir şekilde söz ve müzik nazan öncel yapımı gibi dursada aslında aysel gürelindir.
  • içine katıldıgı her yemegi lezzet şölenine dönüştürebilen ve lezzetli olan şeyler vücuda zararlıdır klişesini de ortadan kaldırabilecek kadar hafif bir sebze. acılısı ayrı acısızı ayrı bir harika.

örnek isteyenler için :

(bkz: közlenmiş biber)
    (bkz: tukas paprika)
  • bunlarin bir de dolmalik biber gibi olup da alt ucu sivrice olanlari vardir ki hem etli dolmasi yapilir hem de kozlendikten sonra sarmisakli-sirke karisimina yatirilirlar (hazir konserve seklinde de bulunur) ve gayet de nefis olur.(bkz: kozlenmis biber)
hesabın var mı? giriş yap