• boşuna ödülleri almamış, türkiye'nin nadir gerçek yönetmenlerinden nbc'nin nejat işler gibi bir oyuncuya oyunculuk öğretmesi, muhteşem. :)
  • eyvallah ama inatla bir zamanlar anadolu'daki muhtar sahnesi bende daha çok yer etmiştir..
  • haluk bilginer,demet akbağ,nejat işler gibi usta oyuncuların yer aldığı 2014 yapımı nuri bilge ceylan filmidir. cannes film festivalinde altın palmiye ödülünü kazanmıştır.ülkemiz entelektüellerinin kendini konumlandırdığı yer halk ile durumu ilişkileri vs mükemmel işlenmiştir özellikle demet akbağ ve haluk bilginer’in uzun süreli bir tartışma sahnesi mükemmeldir, tavsiye edilir.
  • dünyanın en güzel filmi lan. itiraz edenin yedi ceddini..
  • nuri bilge ceylan 'ın sinemada gerçekliğe ne kadar önem verdiğini ve bunu ne kadar güzel yansıttığını gösteren başyapıt.

"köpeğe kemik atmak hayırseverlik değildir. hayırseverlik, kendin de en az köpek kadar açken kemiği köpekle paylaşmaktır.”
  • bir konu çevresinde analiz yapmak istiyorsanız doğru bir film değildir kış uykusu. karakterlerin içinde analiz yapmak istiyorsanız doğru filmdesiniz demektir. aslolan filmin çerçevesi değil; karakterlerin şeklidir.
    kapadokya'yı hakikaten büyülü yansıtmış olsa da beyaz perdenin şaşasıdır efendim. çorak, kurak toprağın büyüsü mü olurmuş...
    bir de kibir kötüdür, kibir zehirlidir, kibir insanı körleştirir demenin sanatsal halidir kış uykusu.
  • spoiler olabilir ona göre.

bu filmde aydın karakterinde kendimde gördüğüm pek çok özelliği gördüm ve konuşmalarının pek çoğunda haklı ve mantık çerçevesinde konuşuyor. sözlüğün niye sevmediğini anlamadım.

en sevmediğim karakter ise nihal karakteri. resmen hayatında hiçbir vasfı olmayıp, başkasının parasıyla yardım yapıp kendini rahatlatıyor güya. aydın çok güzel bir şey dedi "bu zamanda sıkılmak lüks bir duygu." nihal ve nejla karakterleri gerçekten hayatımda en nefret ettiğim kadın tipleri. nuri bilge ceylan' ın bu iki karakteri aynı ortama koyabilmesi de ayrı başarı.

yan karakterler olarak nejat işler' in karakteri olan filmin başında ve sonunda yaptığı psikopatlıklar için sanırım ismi ismail' di. çok beğendim.
  • insanı tüm yapmacıklığı ve ikiyüzlülüğü ile harika şekilde anlatan film. filmde nejat işler'in oynadığı karakter dışında ikiyüzlü ve yapmacık olmayan kimse yoktur. o karakter de sanki özellikle yapılmış gibi filme oturmamış ve bence eğreti kalmıştır. sanki "dürüst ve içten insan yoktur, varsa da öyleymiş gibi yapıyordur" demek istemiş nuri bilge ceylan.
  • imdb top 250'de yer alan ilk türk filmi.

filmin posterinde rus ressam ilya glazunov tarafından fyodor mihailoviç dostoyevski'nin ilk romanı netoçka nezvanova düşünülerek hazırlanan bir illüstrasyondan esinlenilmiştir. ilgili resim nihal'in odasında görülebilir.

duvarda haluk bilginer ve omar sharif'in beraber çekilmiş bir fotoğrafı bulunmaktadır. iki aktör 1991 yapımı memories of midnight filminde beraber oynamışlardır.

filmde haluk bilginer'in karakteri aydın, ishtar isimli bir köyden bahsetmektedir. haluk bilginer 1987 yılında ishtar isimli bir filmde oynamıştır.
  • "karşımızdakini olduğu gibi görmeyip onu tanrılaştırmak; sonra da sanki böyle bir tanrı olabilirmiş de olmuyormuş diye ona kızmak. bana biraz haksızlık etmiyor musun?"

gibi replikler icerir.
hesabın var mı? giriş yap