• vakia odur ki:
    günlerden bir gün komutan askerlerine çamur içinde mıntıka temizliği yaptırmaktadır. gelin görün ki binbir zahmetle toplanan çöpler ortalığı güzel göstermekte ama bir o kadar da gezmelerden dolayı üniforma kirlenmektedir. buna duruma o sıralarda kısa dönem olarak gorevini yapmakta olan cin ruhi el atar ve postallarına poşet geçirerek mıntıkasını yapar. boylece hiç bir yerine bir tek çamur da gelmez. o gün bu gün cin ruhinin bu cin fikrinden dolayıdır ki kisa donem askerlere poşet denmektedir.

hatta rivayete göre derler ki:
    - yürüyüş kararı sayılacaaaakkkk...
    - say!!!!!

- her asker kısa dönem olamaz
  • ayrıca bu arkadaşlara askerlik sürelerinin 5.5 ay olması nedeniyle, kendilerinden yaklaşık 1 sene fazla askerlik yapan uzun dönem askerler tarafından (bkz: pilli) olarak da hitap edilmektedir. buradaki pilli ibaresi sanırım pili az giden anlamındadır. örnek ile açıklayacak olursak eğer kısa dönem askerler eveready marka kalem pil olarak alınacak olursa bu durumda uzun dönem askerler ise duracell marka kalem pil olarak karşımıza çıkmaktadırlar.
  • (bkz: naylon staj)
  • kısa dönem askerligin, cabuk hazirlanan ve biten poset caya benzetilmesi hadisesi.
  • bir diğer rivayete göre; kısa dönem askerlerin yaklaşık 5,5 ay gibi bir askerlik yaptıklarından bavul veya çanta ile değil, bir poşet eşya ile askere gelip terhis oldukları için de poşet denilmektedir.
  • rivayet olunur ki doğuda askerlik yapan bir kısa dönem asker, timle beraber bir göreve gittiğinde küçük bir dere/çay gibi akarsudan geçerken, ayağındaki postal ıslanıp içine su almasın diye çantasından çıkardığı poşetleri postalın üzerine geçirir. postallar ıslanmaz ama nesilden nesile geçecek bir lakabın temelleri atılır.
  • belki de askerliğe dair tek iyi şey bu lakap (tı).
    başka diğer şeyler nasıl bezdirdiyse "naber lan poşetler?" diyene sanki "evladım" demiş gibi gülerdik/m.
    ha tabii ben askerden sonra kafamı kazıtıp tam ense nahiyeme "poşet siker" yazdırdım dövmeyle. bi altı ay da rehabilitasyonum sürdü bir merkezde. zor günlerdi.

diğer lakaplar için
    torun, dede, fosil, baston
  • hikaye askerliğini yapmış olanlar içindir..

o dönem ege ordu'ya hayatında görmediği kadar kısa dönem göndermişlerdir.. tam 50 tane.. nerelerine sokacaklarını bilmemektedirler bu kadar adamı.

acemilik eğitimi sırasında "poşet" denmek suretiyle taciz edilmektedir kısa dönemler..

bir gün bir sabah içtimasında - hava karanlıktır - yine havada "poşet" naraları duyulmaktadır..

nereden geldiği belli olmayan bir ses yükselir:

- bi çuvala kaç poşet giriyor/sığıyor?

sessizlik ve gülüşmeler..

kısa dönemlere poşet deniyorsa uzun dönemlere de çuval denilmektedir..

bundan sonra 5,5 ay boyunca kolay kolay poşet sesi duyulmaz.. söylemeye niyetlenen densiz de itin götüne sokulur..
  • bir uzman çavuşun konuyla ilgili yaptığı yorum:

"arkadaşlar size poşet derlerse o poşeti kafana geçiririm diyeceksiniz! poşet diye asker olmaz. hepiniz eşitsiniz!"
  • adamlar 15 ay askerlik yaparken ben 5,5 ayda tezkere alıyorsam, rögar kapağı da deseler alınmayacağım durum.
hesabın var mı? giriş yap