şükela:  tümü | bugün
 • yiyecekleri kızgın yağ içine atarak pişirme usulü
 • en dayanılamayanı haliyle patates kızartması olan hadisedir..
 • bir yıl süreyle kızartma yemeğe ara vermenin ardından ilk yiyişinizde "bu kadar yağlı bir şeyi nasıl yiyormuşum" dedirten hadise.
 • bandırgaçlı yiyecekler kategorimde bir numaradır.
  patlıcan, biber, patates kızartılır ve karıştırılır, bi de üstüne domates sosu eklenir, sonra bir süre seyre dalınır, izlenir izlenir izlenir…
  gözünüz doyduktan sonra da alırsınız ekmeği elinize, bandıra bandıra yersiniz, budur.

  (bkz: bandıra bandıra ye beni hiç doyamazsın tadıma)
 • uzerine sarımsaklı yogurt eklenip yendiginde orgazmik olan bisi evet.
  hele hele havuc kızartması, of diyorum.
  dun aksam yedim de, uzerinize afiyet. boyle bi yuruyen sarımsak edam var ama olsun. sahaneydi valla.
 • kahvaltıda bile yiyebileceğim, sebzelerin en lezzetli bi o kadar da sağlıksız pişirilmiş hali. hele ki kızartma biber, domates, patlıcan ve kabaktan oluşuyorsa orgazmik bir yemek olur benim için.*
 • mutfağın kapısı kapatılıp davlumbaz ve / veya camlar açılsa bile yağ kokusu tüm eve yayılan, kıyafetlere, saça, başa sinen, sağlıksız, kilo aldırıcı, kızartılan ürünün kızartıldığı yağı deli gibi emmesi sonucu hazım problemleri oluşturabilecek, kalp ve damar problemlerini tetikleyen fakat tüm bu olumsuzluklara karşı en yenmeyecek gıdaları bile yenecek hale getiren, kızartılan besinin çeşidine göre üzerine çeşit çeşit soslar hazırlanabilecek, leziz mi leziz pişirme şekli. doya doya yiyememek büyük haksızlık.
 • iyi kızartma yapmanın püf noktası; kızartma kabı derin olmalı ve yağın yanmaması için kızartma, bol yağda yapılmalı. bol yağda yapıldığında, yiyecekler yanmaz ve besin değerleri azalmaz.
 • balkonda, terasta, piknikte, bir su kıyısında, bir lokantanın sokağa çıkardığı masalarda yazın yenmesi daha da zevkli olan, derin yağda kızartılan sebzelerin genel adı. bütün kızartmalara taze, çıtır beyaz ekmek çok yakışır. yanında çoban salata ve karpuz ile kızartmalar, yaz sofraları için şahane bir mönüdür.

  en belli başlıları; patlıcan kızartması, biber kızarması, patates kızartması, havuç kızartması, mücver ve kabak kızartmasıdır.

  patlıcan kızartması: patlıcanlar alacalı soyulup, tuzlu suya atılıp kurulanıp kızartılırsa hem acısı gider, hem de rengi kararmaz. küp küp doğranırsa, ağır ateşte kaynamış sarımsaklı domates sosuyla (az miktarda sirke ve şeker de eklenir bu sosa, tuz dışında) yemesi hoş olur. verevine dilimler şeklinde doğranmışına sarımsaklı yoğurt yakışır. bazı sofralarda her iki sosla birlikte yenildiğine de sıklıkla şahit oldum ki, bunlardan biri de kimi zamanlar benim soframdır, bizim soframızdır.

  biber kızartması: karışık kızartmaların vazgeçilmezi olsa da, kahvaltı sofrasının da bir gülü sayılır bence. sade veya sarımsaklı yoğurtla yenildiği gibi, sirkeli sarımsakla da güzel olur. çarliston değil de sivri biber tercih edilirse isabet buyurulmuş olacaktır.

  patates kızartması: şu fani dünyada, şu yalnız ve güzel ülkemizde sevmeyeni yok gibidir. rahmetli tuğrul şavkay ustamızdan öğrendiğim üzere, iki etapta kızartıyorum ben. önce çok fazla kaynamamış yağda adeta haşlanıyor patatesler, sonra yağın ısısı arttırılıp parti parti, nar gibi oluncaya kadar tekrar kızarıyorlar. deneyin, pişman olmazsınız. ekmek arasında sımsıcak, tuzlu patates kızartması, biraz da maydanozla beraber, çocukluğumun en güzel anılarından biriydi benim..

  havuç kızartması: dilim dilim de olabilir, rendelenmiş de. rendelenmiş olanı sarımsaklı yoğurtla karıştırırsanız, harikulade bir rakı mezeniz olur. bir çimdik de kırmızı biber..

  mücver: ana malzemesi kabak olsa da, patatesten, pırasadan, havuçtan da olur, hatta hepsi karışık da. püf noktası, rendelenmiş kabakların suyunun sıkıldıktan sonra kullanılmasıdır. böylece daha az unla daha hafif bir mücver yaparsınız. ben mücveri bol maydanozlu, dereotlu, taze soğanlı ve beyaz peynirli seviyorum. sarımsaklı yoğurtlu bir mücver yapıp da çağırırsanız davetinize icabet edeceğimden emin olmalısınız sevgili sözlük ahalisi..

  kabak kızartması: çırpılmış yumurtaya batırılarak da, sadece una bulanarak da, unlu-biralı bulamaça batırılarak da kızartılır, hiç bir şeye batırılmadan da.. aynı muameleyi karnabahara da uygulayabilirsiniz..

  işte böyle.. :)
hesabın var mı? giriş yap