• benim babam ve annem.

türkiye'deki kötü insanlara rağmen bu kötülükleri de bilip ve her şeyin bilincinde olarak diğer hemcinslerime göre bugün bu kadar özgür, hiçbir şeyden korkmayan, kendini savunabilen, güçlü, dürüst, gençliğimi doya doya yaşayabilmiş, birçok şeyi bilen, kendi kararlarımı kendim verebilen ve kimseye ihtiyaç duymayan biri olabildiysem bu babam ve annemin sayesindedir.

ama en önemlisi ve en güzeli bence bana bu imkanları veren babam ve annemle aramın hep iyi olması, onlardan hiç korkmamış olmam, onlara " bugün merve'lerde kalacağım. " diye bir yalan söylemeye hiç ihtiyaç duymamış olmam, onlara dürüstçe her şeyi söyleyebiliyor olmam ve beni hep dinliyor olmaları. bu yüzden onlara hep saygı duymuş ve çok şanslı olduğumu düşünmüşümdür. şanslıyım çünkü türkiye'ye göre çocuklarını olabildiğince özgür yetiştiren bir ailem vardı, şanslıyım çünkü çoğu yaşıtım -hatta erkek arkadaşlarım bile- ailelerinden korkup, onlara yalan söyleyip, gizli saklı sigara, alkol vs tüketip, mutsuzken ben onlar sayesinde bu tür yollara başvurma gereksinimi hiç duymadım. ailemin sadece iki şartı vardı; 1) arkadaşlarımla tanışmak ve 2) yalan söylememem. ben de bu iki şarta hep uydum.

ve iyi ki böyle yetiştirdiler beni ki bu başlığı açacak kadar vizyonsuz olmadım.
  • biz genelde haber veriyoruz.
  • 18 yaşımdan itibaren tam olarak benim babamdır oh canım babamdır. tabi ki arar sorar, arkadaşlarımın eve bırakıp bırakmayacağını didikler, arada 1000km olsa dahi eve geldiğimde mesaj atmamı ister ve endişelenir. tabi ki bunun sebebi de ben ve benim 28 senedir bir kere bile yüzünü yere düşürmeyecek hal ve tavırlarım değil, sizin ve sizin zihniyetinizdeki sapık ruhlar, çanak tuttuğunuz tecavüzcülerdir.

tanım: çağdaş ve kızını düzgün eğitmiş, olması gereken babadır.
  • babam hiçbir zaman karışmadı bu konuda bana. ki yaşı da var oldukça. fakat bu konuda hiç sıkmadı beni. her zaman güvendi. biraz da erkek çocuğu gibi yetiştirdi. kendimi savunabileceğimin farkında. ha bir de, merakta bırakmadığım için kafası da, içi de rahat.

varız yani.
    sabaha karşı da gelsem eve, alkol de alsam; kendimi bilmez bir halde gelmedim evime. izin vermediği zamanlar olduğunda isyankar moda da girmedim. kızsa da, kırmadı hiç. önemli olan da bir şeyin doğrusunu anlatırken kırmamak. sonrasında karşı taraf dikkat ediyor.

bu gece arkadaşlarımla eğleneceğiz baba diyorum, tamam kızım diyor. ertesi gün iş varsa dinlen, gitme diyor. iş yoksa da arıyor arada bir sadece.
    canını yediğim adam.
  • bir babanın kızına güveni varsa tabiki çıkacaktır. benim babam ben kendimi bildim bileli benim tüm kız,erkek arkadaşlarımı tanır. hatta eve yalnız gelmemi istemez birisi bıraksın, ya da ben alırım der. çünkü güvensizliği sizin gibilere. bana değil. yaşanılan şehire göre eve giriş saati değişebilir. her şeyden önce ben bir bireyim ve babam bunun farkında.
  • kendimi bildim bileli ne annemden ne de babamdan izin almadım ve almam.

dünyanın en saçma şeyi bence birinden bir konuda izin almak.

"arkadaşımla buluşmak için şuraya gidebilir miyim?" kadar manasız bir soru olamaz mesela, anlamsız yani.

hiç alıştırmadım ailemi buna, haber verdim sadece. söylendiklerinde de tepkimi net gösterdim. mesela son zamanlarda kafayı eve geç dönmeme taktılar.

"kızım geç kalma!" diyorlar, "tamam." diyorum ve bana göre geç olmayan bir saatte dönmeme rağmen onlara göre geç kalmış oluyorum.

ne oluyor ben eve normalde döndüğüm saatten 3 saat geç döndüğümde? izin alan biri olsam, izin istesem izin vermeyeceklerdi mesela eve geç kalmama, ne kadar manasız, eve geç dönmekte izin verilmeyecek ne var ki?

eskiden babam kıyafetlerime çok karışırdı. istemezdi ne giydiysem giymemi, her şey ona fazla açık gelirdi. onun görüşüne alışmadım, onu kendime alıştırdım.

gün gelecek eve döndüğüm saati de daha az sorgular olacaklar.

akşam dışarı çıkacaksam çıkarım, babam da buna bozulabilir. izin almadığım için izin vermekle alakalı hak sahibi değildir, elinde olsa izin vermez.

ben bir bireyim, kendi kararımı kendim veririm, babam bununla gurur duysun bence.
  • dışarıda bunlar gibi ipsiz sapsız ahlaksız adamlar olduğu için izin verirken tereddüt eden babadır.
  • kişi kendinden bilir işi

edit:
    başlık sahibi şahıs entry'i sanırım akşam ezanından önce girmişti.
    ezan okunduktan sonra eve kaçmış*...
  • normal bir babadır.
  • diğerleri gibi babadır sadece baba. ne yorum bekliyorsunuz kuzum baba olması yetmiyor mu? ille de başka sıfat mi konmalı önüne .?
hesabın var mı? giriş yap