• efenim, güzide üniversitemizin çok güzel bir bölümüdür. il olarak, endüstri mühendisliği okunabilecek en güzel illerdendir. okurken çalışma imkanı fazladır. yalnız hocaları fazla kastırır, insanı saçtan eder. "götümle geçerim" dediğin dersleri ardarda üç sene falan alabilirsin böyle de olabiliyor.

tüm mühendislik fakültesinin fenomeni olan mustafa ateş bu bölümün öğretim üyesidir.

onu geçtim, bu bölümün fenomeni şair burak'tır. kendisi mezun olup gitmiş, şu aralar amerikanyalarda yüksek lisans yapıyormuş diye duydum. bilmiyorum tanımam etmem. ama fotokopiye bıraktığı ders notları bir çok öğrencinin hayatını kurtarmıştır. bölüm öğrencileri, kendisinin vinsana büstünü dikmek için grup bile kurdu.

http://www.facebook.com/…hp?gid=105563341078&ref=nf

bölüm başkanı alparslan fığlalı dünyanın en tatlı insanlarından biridir. keza diğer bölüm hocaları da öyledir. bölümü çekilmez kılan, diğer bölümlerden gelen hocalardır.
  • en hızlı farmın alparslan fığlalı, nilgün fığlalı buildiyle yapılacağı bölüm.
  • son döneme girerken saçmalıklar biter diyorsunuz ancak saçmalıklar bitmiyor maalesef, ders seçimi yaklaşıyorken seçeceğimiz dersleri tartışırken danışmandan mesaj aldık
    ekran görüntüsü
    --- spoiler ---

arkadaşlar merhaba, ime'ye katılmayacak öğrenciler zorunlu derslerden stratejik pazarlama yönetimi, bitirme çalışması ve mühendislikte istatistiksel kalite kontrol derslerini seçecektir. mühendislikte istatistiksel kalite kontrol dersi zorunludur. bunların dışında 3 seçmeli ders seçilecektir. seçmeli derslerden biri ve yalnız biri vaka dersi olmak zorundadır. ayrıca lojistik ve tedarik zinciri yönetimi seçen öğrenciler lojistik yönetimi vakaları dersini seçemez.
    ...
    --- spoiler ---

not: mezun olmamız için 171 kredi zorunlu, 57 kredi seçmeli ve 12 kredi üniversite seçmeli ders gerekli şurada görüldüğü üzere

gelen mesaja göre bizim almamız gereken zorunlu ders sayısı 3 ve kredileri toplam 15 (4+6+5) kredi ancak şuna kadar biz 158 krediyi almışız ve bu dönemle birlikte toplamına bakarsak 173 (158+15) kredi yapıyor fazladan 2 kredi alıyoruz. ayrıca belirtilen 3 zorunlu dersten mühendislikte istatistiksel kalite kontrol dersi sistemde seçmeli ders olarak gözüküyor.şuradan görüleceği üzere

peki almamız gereken seçmelilere gelirsek şimdiye kadar da 37 kredilik seçmeli ders almışız ve almamız gereken 20 kredi var ancak mesajda belirtilen 3 seçmeli ders 15 (5+5+5) kredi, hadi diyelim zorunlu diye verdikleri seçmeli dersle toplayalım 20 kredi etsin e peki zorunlu kredi ne olacak ? dediğimiz an takılıyoruz ders kredileri

neyse diyelim kredilerde hata var eksik yazılmış e peki açılan derslerde olmayan dersin seçmeli olup alınma zorunluluğu saçmalığına ne demeli*
    açılan dersler incelendiğinde seçmeli olan ve zorunlu verilen* mühendislikte istatistiksel kalite kontrol dersinin olmadığı görülmekte *

hadi bunu da geçelim diyelim peki belirtilen şu 2 seçmeli derse gelirsek
    --- spoiler ---
    ayrıca lojistik ve tedarik zinciri yönetimi seçen öğrenciler lojistik yönetimi vakaları dersini seçemez.
    --- spoiler ---
    biz bu 2 dersi aynı anda niye seçemiyoruz ? seçmeli vaka ve 2 normal seçmeli ders seçeceğiz ama belirtilen bu 2 ders aynı anda olmuyor*
    bu 2 dersin hocası (bkz: alpaslan fığlalı) saatlerine bakıldığında çakışma yok ( bunu neden dedim onu da yazayım geçen dönem aynı hoca aynı anda 2 farklı dersteydi ondan :) ) sebebini merak etsek alpaslan fığlalı bölümün en iyi hocalarından ve herkes onun dersini almak istiyor ,diğer hocalarında dersi alınsın gibi bir şey uyduruyoruz , uyduruyoruz çünkü başka hiç bir mantıklı açıklaması bulamıyoruz ,diğer hocaların 2 dersini alabiliyoruz ama alpaslan hocanın 2 dersini alamıyoruz swh

seçmeli ders olarak veriyorsun ama birisi yalnız birisi vaka dersi olabilir * *

şu aynı anda 2 farklı yerde olma hikâyesini normalmiş gibi anlatan bir de hoca vardı *

daha yazacak saçmalıklar elbette var ama şimdilik bunlar yeterli olur *

eğer bölüm hocalarımdan biri okuyorsa buraları umarım bu saçmalıklar için bir çözüm bulur* *
  • ben bolumden mezun olan kisiler hakkinda birkac bir sey yazmak istiyorum.

bolumden mezun olan ogrencilerin kaderi resmen kendi ellerinde. hani hep derler ya kendini yetistirirsen iyi yerlere gelirsin onemli olan okul veya okudugun bolum degil tamamen kendini yetistirmek diye. bu cumle bazi okullar icin malesef gecerli degil: bazi okul ve bolumler icin kendini gelistirmek icin cabalasan da bir sekilde sanki hep bir limitin oluyor. bazilarinda ise tam tersi, kendine pek bisi katmasa da sirf belli bir okuldan-bolumden mezun diye hemen is bulabiliyor. ama kou-endustri muhendisligi tamamen 'kendini gelistirme' durumuna bagli.

yani bugun sinif arkadaslarima bakiyorum da, kimi erkenden evlenip ev hanimi olmus hic calismamis, kimi calismayi istese de is bulamamis, kimisi hep dandik yerlerde ve kucuk maaslarla calismis ve halen iyi bir yere girebilmek icin is arayip duruyor, kimi ilk girdigi isyerinde halen calisiyor ve standart bir hayati benimsemis, kimi oldukca hirsli ve kariyer basamaklarini hizli tirmanmis kisa surede yoneticilik kademesine gelmis, kimi calistigi firmada bilmem ne odulleri alarak kendi alaninda kendini gelistirmis, kimi yurtdisina beyin gocu etmis, kimi yurticinde harika yerlerde calismis, kimi kendi isyerini kurmus, kimi calsitigi sektorde surekli rakip firmalardan is teklifi alan kalifiye biri haline gelmis vs vs vs

yani burada yazdigim ornekler gercekten birbirinden farkli hatta bazilari cok zit ornekler. bolumden tanidigim insanlara bakinca bambaska hayatlar goruyorum. hepsinin de hayati gercekten okulda nasil bir ogrenciydiyse su anda da oyle bir birey haline gelmis.

bu bolumu yazmayi dusunen liselilere bir tavsiyem daha var: akademik bir kariyer dusunuyorsaniz yazmayin derim. yuksek not ortalamasi yapmak zor. ama mesleki anlamda sizi gelistiren bir cok hocaniz ve konumu itibariyle de bir cok staj-is firsatiniz var. bu nedenle is odakli olan kisiler, sinavda dusuk yapan ama pratik anlamda iyi olan kisiler bu bolumu secerse daha iyi olur. cunku bogazici veya odtu veya sabanci gibi yerlerde 4.00 ile mezun olursaniz iyi firmalara rahat girersiniz. ama kocaeli'den 4.00 ile mezun olmak bence is hayatinda pek bir sey ifade etmiyor. tabii bu benim kendi deneyimim/dusuncem. kocaeli univ-endustri muhendisligi tamamen pratik zekaya sahip insanlar icin. mezun olduktan sonra da kaderini cidden sen belirliyorsun. cunku bogazici ve odtu mezunu cok arkadaism var ve bunlara daha okurken staj teklifi geliyor. oraya mi girsem buraya mi girsem diye dusunuyorlar. en azindan benim sahit oldugum bogazicili yakin arkadaslarimda oyleydi. diger dusuk kaliteli bazi okul mezunlarindaysa (simdi isim vererek kucumsemek de istemiyorum) is gorusmesine bile cagirmiyorlar, direk eleniyorsun, firsat bile verilmiyor. ama kocaeli endustri mezununuysa sana is teklifi direk gelmez, sen basvurursun, begenirlerse de alirlar. olay tamaaaaaaaaamen sana bagli.

hadi bakalim kolay gelsin.

not: bu okul-is olayi is hayatinizin ilk 5 senesinde falan onemli. sonrasinda pek bir ehemmiyeti kalmiyor cunku artik hangi sektorde calisiyorsaniz o sektor bilgisine odaklaniliyor. ama ilk 5 yilda da nereye nasil girip nasil bir kariyer plani cizeceginiz de onemli. bu ayrimi da unutmayiniz.
hesabın var mı? giriş yap