• takır takır ingilizce öğrenin. yoksa seek (atla) komutunu yanlış telaffuz ederek kariyeriniz sona erebilir
  • spor yapın. sağlam kafa , sağlam vücut felsefesi geçerli. kod yazacağım diye şişman, şekilsiz insan olmayın.

"man man" derler. sürekli okumanız lazım hatta manuelin manuelini bile okumanız lazım. forumlara üye olun. stackoverflow, google groups arkadaşlarınız olsun.

mümkünse türkiyeden uzak bir diyarda yapın ki hevesiniz kaçmasın bir de.
  • yazdığınız kodların sürekli değişeceğini ama sürekli değişeceğini unutmayın. buna psikolojik olarak hazırlayın kendinizi. çünkü müşteri ne istediğini bilmeyen bir insandır.
  • uzun yıllar çalışma tecrübeme dayanarak en önemli olduğunu düşündüğüm nokta, düzenli olmak, belli bir düzeniniz olsun kod yazarken, fakat gereksiz yere kişiselleştirmeyin zaman önemli şey...
  • yeni başlayacaklar genel kod yazma mantığına aşina olmak için http://www.playcodemonkey.com/ adresine uğrayabilirler.
  • hiç başlamayın.
  • google'da aramaya inanın. gerisi gelir.
  • - yazmayın. hatta hiç başlamayın. en başta "aa ne güzel lan" diye başladığınız bu iş, müşteri bıkbıkı, patron bıkbıkı, plaza bıkbıkı gibi çeşitli faktörler ile kakası çıkacak bir hale gelecektir.
    - hadi madem yazacaksınız, news.ycombinator.com gibi, medium.com ve arstechnica gibi siteleri takip edin.
    - kendinize yatırım yapın, ingilizceniz varsa lynda.com veya pluralsight.com gibi video eğitim sitelerinden üyelik alıp güncel tutun kendinizi.
    - versiyon kontrol sistemi öğrenin. benim şahsi tercihim git ama subversion var, tfs var, var oğlu var.
    - blog yazın, teknik blog yazın yani.
    - dil söylemedim, dil konusunda çok fazla takılmayın, önemli olan şey ne yapmaya çalıştığınızdır. kullandığınız dil sadece size bir araç çantası verir.
  • denemekten, hata yapmaktan ve bilmiyorum diyerek soru sormaktan çekinmeyin.

bozarak, hata yaparak ama düzelterek öğreneceksiniz.
  • önce ama ilk önce "k" yazın sonra bir de "o" yazdınız mı tamaaam ama neredeyse bitti diye rahatlamayın hemen "d" kolay gibi görünse de zaman zaman "b" ile karıştırılan bir harftir.
hesabın var mı? giriş yap