• ayrımcılığı ne şekilde olursa olsun güzel özetleyen bir film, izleyin izlettirin hiçbir şey kaybetmezsiniz.
  • gözlerim dolu dolu izledim bu filmi.müzikleri ayrı, çizimleri ayrı güzel.
  • benim için harika bir film-dramı sadece ağlamak istediğimde izlerim.-. bugün tekrar izledim, düşündüklerimi yazmak istedim bu nedenle.

--- spoiler ---

öncelikle, dışlanmak ve zorbalık ne yönden bakarsan bak çok kötü. anime bunu çok iyi işlemiş, kıza öyle bir merhamet hissettim ki sarıp sarmalayasım geldi. dramını da dibine kadar yaşatıyor bunun. yaptıklarından sonra ishida da o kervana giriyor, uğradığı zorbalık yüzünden -bundan emin değilim- sosyal fobik oluyor, sanırım. insanların yüzüne bakamamasını buna bağladım. ayrıca yaptığın yanlışın farkında, o yüzden kendini cezalandırıyor da diyebiliriz. ''ben kötü biriyim, insanlara yanaşmamalıyım.'' düşüncesi hakim. aynı şekilde, bu düşünce kızımızda ''ben insanları mutsuz ediyorum, onlar benden uzak durmalılar.'' şeklinde kendini gösteriyor. ikisi de birbirinin mutsuzluğunun sebebinin kendileri olduğunu düşünüyor, ama animede kendini sevmeyen iki karakter var. kendini sevmemenin sonucu da, ölmeyi istemek oluyor elbette. kendilerini yaşamaya değer görmüyorlar. 2 intihar sahnesi var, şahsen etkilenmedim diyemeyeceğim. klasik gibi duruyor, ama özellikle nishimiya'nın sahnesi beklenmedik. buraya şunu eklemek istiyorum. bir kısımda ueno nishimiya için ''senin gibi her şeyi kafasının içinde düşünenler sinirimi bozuyor.'' demişti. beklenmedik olma sebebi bu, nishimiya ölmek istediğini neredeyse hiç belli etmiyor.

ishida suçluluk duygusuna rağmen eski pişmanlıklarından kurtulup toparlanmak istiyor. aslında, burada güzel bir bakış açısı var sayılır. ''insanları sevmek istemek ama nasıl yapacağını bilmemek, yine de cesaret edip uğraşmak'' diyebiliriz.

nishimiya konusunda, açıkcası hoşuma gitmeyen bir kısım var. ne olursa olsun kendini suçlayıp özür dilemesi sinirimi bozdu. insanların ona zarar vermesini haklı görmek, ya da her şeye rağmen insanları affedip gülümsemek falan. affetmek güzel şey güzel kızım da, kendini suçlaman güzel değil. -_- ama bunu da kendini sevmemesine bağlıyorum, insanlara mutsuzluk verdiğini ve yük olduğunu düşünmek buna yol açıyor.

ishida'nın nishimiya'ya ''ölmeye değmeyeceğini düşünüyorum, yaşamama yardım et.'' -tam olarak bu değildi de, aklımda böyle kaldı kısaca.- dediği kısımda bittim arkadaşlar, evet. güzel sahneydi, hakkında başka yorumum yok. yine de sarılsa falan keşke dedim içimden. insan sarılır yani, bu cümleye o yakışırdı.-_-

animede hoşuma gitmeyen yerler olsa da, genel olarak güzeldi. insanda bir toparlanma hissi yaratıyor. şahsen, kendini dünyadan soyutlamayı çok iyi yansıttığını düşünüyorum. özellikle son sahne.

--- spoiler ---
  • bir adet rezil, adına öğretmen denmeyecek adi bir herif barındırmaktadır.
    1- o kızcağız işitme engelliyken seslice öykü hikaye okutulmaz.
    2- o kızcağıza yapılan zorbalıkların hepsini senin gözünün önünde yaptılar. aman yorulmayasın. engel olmadın.
    3- sonra suçlu aramaya gelince ishida! her ne kadar zorbalık yapsa da o bir çocuk ve arkadaşları önünde yaptığın yapılacak iş değil.

burada tek suçlu var. o da sensin. bütün film boyunca toplasan 2 dakika anca görünen birisi ancak tek kötü karakter. kin ve nefretimi kendi üzerinde toplamayı başardı.
  • başlardaki dram aynı şekilde ilerleseydi ve daha yalın bir şekilde sonuca bağlansaydı belki de ateş böceklerinin mezarı kadar ağlatabilir ve unutulmazlar arasında yerini alabilirdi bu anime.

--- spoiler ---
    kahramanlar büyüyünce olaylar karmaşıklaştı ve bir türlü bana istediğimi veremedi. en azından ueno’ya birinin ağzının payını vermesi gerekiyordu, yaptığı kötülüklerin bir yerden çıkması lazımdı ama o da olmadı.
    --- spoiler ---

kötü değildi kesinlikle, konusu çok çok güzel. anlatması gereken şey, kötü insanlar hayatlarında hiçbir yere gelmezler, olmalıyken çok dallanıp budaklandı. geçişler de çok karmaşıktı, ben ara ara montajda hata mı var diye düşünmedim değil. çizim ve detaylara söylenecek söz yok. ımdb puanı 8.1, benim puanım sanırım 6.
  • geçen hafta bitirdim. ister istemez sürekli karşılaştırıldığı kimi no na wa * ile karşılaştırıyor insan. yok ağalar, bu film genel olarak güzeldi ama kimi no na wa çok çok farklı. onun duygu aktarımı ile bu filminki arasında uçurum var.

fakat aşırı popüler diye sanırım bazı insanlarda kimi no na wa'ya karşı bir antipati oluşmuş olsa gerek, myanimelist gibi mecralarda koe no katachi'nin puanı kimi no na wa'yı geçmiş vaziyette, şahsen katılmıyorum, kimi no na wa 10 üzerinden 10'luk bir seri iken (bu arada onu izleyeli de 3-4 yıl geçmiştir ama hala güzel hatırlıyorum) bu film taş çatlasın 8,5 alır.

bir kere gereksiz uzatmışlar, 1 buçuk saatte anlatabilecekleri filmi 2 saat 10 dakika yapmışlar, öyle olunca da doldurma sahneler ve olaylar var. sanki filmden ziyade biraz daha hızlandırılmış bir anime serisi izliyormuşum havasındaydı.

ve açıkçası bir oturuşta izlerken sıkıldığım oldu , yani keşke film yerine mangaya sadık adam akıllı seri yapsalarmış diye düşündüm.

güzel elbette, hakkında iyi veya kötü çok şey söylenebilir, hepsi de doğrudur bu arada. örneğin burada da söylenmiş zorbalığa uğrayan bir engellinin hala özür diliyor olması, saldırıya uğraması falan eleştirilebilir bence de. fakat genele baktığında iyi bir film olmuş.

--- spoiler ---

nishimiya'nın intihara kalkıştığı ve shouya'nın onu kurtarırken kaza geçirdiği sahne çok dokunaklıydı, orada shouya'nın ilk defa nishimiya'yı balkonun kenarında gördüğü kendisine an ismiyle hitap edip "shouko" demesi etkileyiciydi orada gözlerim doldu açıkçası.

bu arada son sahnede klasik herkes mutlu oldu fakat shouya'ya sadece laf arasında seni hastaneye getiren ilkokulda kendisini satan arkadaşları dendi, ondan sonra o eski dostlarıyla da bir araya gelip pişmanlıklarını birbirlerine dile getirdikten sonra karşılıklı ağlamalarını falan bekledim. öyle bitseydi efsane olurdu bence, fakat yok shouya'nın hayatını kurtarmış olmalarına karşın adamların bahsi bile geçmedi.

benim açımdan buruk bitti yani. :)
    --- spoiler ---

neyse lafı uzattım özetle güzel film ama çok daha iyisi yapılabilirmiş.
  • karakter tasarimlariyla kyoto animation yapimi oldugunu bagiran film. bas karakterin tipi kyoukai no kanata'daki mirai ile ayni neredeyse. ueno da ayni animedeki bir diger karaktere benziyor. yine ueno'nun lise kiyafeti mirai ile ayni neredeyse.
  • başarılı bir anime filmi.

2 saat 10 dakikanın her dakikası ekrana kilitlenmesem de çoğunda çok keyif aldım.

ancak konuyu dan dun surata vuran değil de biraz satır aralarında aranması gereken bir film olmuş.

karakterlerin derinine incelemesini müsait bir zamanımda yazmak istiyorum aslında. özellikle ishida çok ilginç bir karakterdi.

bazı teknikler çok iyi kullanılmış ve güzel yorumlar katılmış. insanların yüzlerindeki çarpılar, yere bakarken yerden gelen yansımalar. birden değişen alt açılar. hatta gizli kamera sahnesinde yüzlerin de aynı şekilde gözükmemesi. görüntü yönetmenliği konusunda 10/10 bi' animeydi.

çizimlerin yorumundan ziyade kalitesi de ayrı bir safhadaydı. işaret dili hareketleri olsun; yürümeler, bakmalar, konuşmalar olsun her saniyesi görsel şölendi.

kesinlikle çok başarılı.

--- spoiler ---

ama filmin son çeyreği ilk 3 çeyreğe göre daha sönük. nishimiya'nın annesinin özür dilediği yerde de ağlamamak elde değildi ancak ondan sonra beni biraz kaybetti

--- spoiler ---.

başarılı, çok başarılı.
  • gerçekten çok beğendiğim bir anime filmi.bugüne kadar çok fazla anime izlediğimi söyleyemem açıkçası ve bu yüzden ben animelerin bu kadar derin konular da işlediğini bilmiyordum, o yüzden baya şaşırdım. izlerken içim burkuldu ve sanırım uzun süre etkisinden çıkamayacağım.

dışlanmışlığı, acımasızlığı, hayata devam edebilmeyi ve her şeye rağmen insanın kendini sevmeyi öğrenmesini anlatan anlamlı bir film. herkese izlemesini tavsiye ederim.
  • izledikten sonra boş boş dururken fark ettiğim bir detaydan bahsetmek istiyorum. ateş böceklerinin mezarından sonra boşluğa en çok itildiğim anime film oldu.

--- spoiler ---

ana karakterimiz küçüklüğünde kıza zorbalık yaparken sağ işitme cihazını söküp kanatıyor. filmin devamında kızın sadece sol işitme cihazıyla devam ettiğini görüyoruz.kızın babannesiyle hastaneye gitmesi ve olumsuz bir haber almaları kulağın tamamen işlevsiz kaldığını gösteriyor.kız her şeyin kendi hatası olduğunu öyle bir kabullenmiş ki zaten kırıntısını bile bulamadığı ses duyma yetisinin yarısını alan insandan özür diliyor.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap