• köln, şehri kuran roma imparatorluğunun koloni olarak adlandırdığı bir yermiş. şehrin adı da dolayısıyla buradan gelmekte.

ana tren istasyonundan çıktığınız anda muazzam dom katedrali ile karşılaşıyorsunuz. gece uçuşum sonrası havaalanından şehre trenle geldim. istasyondan çıkar çıkmaz tüm kasveti ve heybeti ile bende inanılmaz bir etki bıraktı. hemen kiosk’dan bir bira alıp ona saygı duruşumu biramı yudumlayarak yaptım.

ertesi sabah tekrar dom meydanında bu sefer efsanevi bir kalabalık ile
    beraber katedralin içini ziyaret ettim. bir çok pasaj barındıran yapının içi de en az dışı kadar etkileyici. replika altın kaplama kutsal ahit sandiğı ve aziz lahitleri ile dolu olan mabedi gezmek bile bir saat sürüyor. daha sonra hemen yanında bulunan noel pazarını ziyaret ettim. şehirde bulunduğum tarihte hava da güzel oldugu için pazar kalabaliktı. sonrası ren nehri kıyısında gezinti, diğer iki kulenin de ziyaret edilmesi ve en son olrak deutz bölgesine efsanevi çelik köln köprüsünden geçerek şehrin siluet foroğrafı ritüelini de tamamladım. buraya kadar gelmişken türk mahallesine de bir uğradım tabi. dom’un hemen sağında alışveriş mağazaları ile dolu cadde de black friday cılgınlığından hıncahınçtı. bu günün akşamında ise noel ışıkları ile süslü panayır yerinde yerel halka karışıp üç dört bira sonrası otelin yolunu tuttum.

iki günün yeterli olacağı köln bence alternatif alman şehri görmek için birebir. ben hem ekonomik, hem de samimi buldum bu şehri. yan komşuları dusseldorf ya da bonn dan kat kat daha keyifli olduğu da kesin!
  • christmas zamanı peri masallarına bürünen bir şehir. şehrin 5-6 noktasına kurulan büyük christmas marketler bünyesinde konserler, sıcak şarap, sosis ekmek ve hediyelik eşyalar satan standlar barındırır. ışıl ışıl aydınlatmalar bol süslemeli ağaçlar ve noel melodileriyle büyülenen bünyeniz sıcak şaraptan bir yudum içince masalsı noel ruhunu büyüleyici bir şekilde hisseder. noel dışında şehrin turistik anlamda doyuruculuğundan söz edilemez. katedrali, çikolata müzesi, rhein nehri dışında çok da görülebilir yeri yoktur. köln merkez camiisini de unutmamak lazım bu noktada. cami gezmekten pek hoşlanmayan beni bile büyüleyici dış mimarisi ve harika dekore edilmiş iç mekanıyla şaşırttı.

old townda papa joe’s jazz lokal adında enfes bir mekan var. kölsch birası eşliğinde söyledikleri şarkıları yaşayarak söyleyen bir grubu dinlemek isterseniz öneririm. jazz diyince vokalsiz sıkıcı parçalar gelmesin aklınıza, queen başta olmak üzere bir çok populer şarkıyı müthiş yorumlarla dinlemeniz mümkün. şiddetle öneririm.

ayrıca şehirde hizmet sektöründe çalışan bir sürü türk var. restoranda kafede büfede havalanında hep türklerle karşılaşıyorsunuz. şehirde almanca konuşmalar yerleştirilmiş türkçe kelimeler de duymak çok mümkün.

ayrıca kölne yakın noktalarda düsseldorf, essen ve acheen şehirleri bulunmakta. 31 eur karşılığında eyalet içi günlük bilet alınca sınırsız ulaşım hakkına sahip oluyorsunuz. christmas zamanı farklı christmas marketlerini görmek için günübirlik gidilebilir. köln gibi turistik anlamda çok da doyurucu şehirler olmadığını hatırlatayım.
  • avrupa ülkelerinde gittiğim ilk şehir. daha uçak köln bonn havalimanına inerken "aşırı yeşillik" dikkatimi çekmişti. kaldığım süre boyunca da almanya'nın yeşil, daha yeşil, yemyeşil olduğunu idrak ettim. fabrikalar bile ağaçların içine saklanmış sanki.
    gidene kadar kolonyanın bu şehirle alakalı olduğu aklıma bile gelmemişti, bizim için kolonyağına kadar evrilen bir kelime olduğu için cologne kelimesi isim benzerliği diyip geçmiştim.
    ilk köln ziyaretim beni apfelschorle ile tanıştırdı, 10 senedir de afiyetle içiyorum. gerçi kendisi elmalı sodadan ibaret ama ismi havalı. bir de elma aromasıyla değil de elma suyuyla yapılıyor.

gidişim hakkındaki podcast: spotify youtube
  • erciyes dağı kadar ihtişamlı dom katedralini barındıran şehir
  • kölner dom un önünde 2. dünya savaşı sonrası adeta derbeder olmuş altı üstüne geçmiş köln şehrinin fotoğraflarına bakarken ve şehrin şimdiki halini gezerken almanlara bir kez daha hayran olmamak elde değil diye düşündüren klasik/ düzenli alman şehri.

katedrali dünyanın en büyük 3. katedrali imiş gotik mimarisi ile paris notre dame ile oldukça benzer.

çarşı sokak cadde alışveriş mantığını güzel oturtmuşlar bizdeki forum avm mantığı burda şehrin içinde birbirine paralel ve kesişen trafiğe kapalı caddelerle sağlanmış , kaufhof galeria çevresinde ki sokaklarda rastgele gezerek keşfedilebilir

edit ; ekleme
  • gerçek okunuşu kölün'dür. almanlar yanlış biliyor.
  • roma döneminde kurulmuş, zamanla kent halini almış bir alman şehridir. nufusu 1milyon kadar olmak üzere şehir de çok sayıda türk vardır. bunun yanında afrika kökenli ve suriyeliside çoktur. şehir ortasınıf bir alman şehridir. gezmekten çok yaşamak için ideal bir yer. katedrali ile ünlüdür. içinde türkçe uyarı levhaları bile vardır. tarihi yapılar 2.dünya savaşı nedeniyle yok denecek kadar az. genelde modern bir yapılaşma mevcut. coğrafi olarak diğer batı avrupa ülkelerine yakındır. kolonya bu kentte icad edilmiştir.
  • alamanya'nın gözde şehirlerinden
hesabın var mı? giriş yap