• ateşli bir öpüşmeye döneşebilir.
  • bakarken sırıtarak kaş göz yaparsanız aranızda ciddi problemler çıkarabilecek eylem.
  • sırf gözüne baktınız diye bir köpek üstünlüğünüzü kabul etmez,
    olsa olsa gıcık etmiş olursunuz en fazla.
  • kurtlarda meydan okuma belirtisidir. alfa kurt sıradan kurtlarla göz temasına girdiğinde ilk gözünü kaçıran her zaman sıradan kurt olur. böyle olmazsa muhtemelen bir alfalık çekişmesi başlamış demektir.

fakat bilinmelidir ki kurtlar köpeklerin ataları olmalarına rağmen aralarında büyük farklar vardır. kendi yavru köpeğimle sırf merak giderme amaçlı olarak bu göz teması olayını denedim. kendisi dominant karakterli bir dogo arjantin yavrusu (70 günlük).

başlarda göz temasında gözünü kaçırmıyordu hatta bazen boğuk bir sesle havlayıp üzerime atılacakmış gibi yapıyordu.
    korkmadığımı belli ettiğimde (gözlerimi kaçırmayarak ya da aynı şekilde üzerine yürüyerek) biraz daha bakıp gözlerinin kaçırmaya başladı.

ilerleyen günlerde de aynı şekilde devam etti ben de kararlı şekilde aynı tepkileri verdim.

şimdi göz temasına girdiğimiz çoğu zaman çok kısık ve kısa bir ulumayla kafasını yere eğip gözlerini kaçırıyor ve bazen de hiç ses etmeden arkasını dönüp yaptığı işe devam ediyor. havlayarak beni korkutmaya çalışma huyundan tamamen vazgeçmiş durumda.
  • kenan komutan'ın başvurabileceği yol.

(bkz: gözlerime bakacak bir delikanlı bulamıyorum)
  • köpek eğitiminde önemli bi olaydır..gözünü önce kaçıran karşısındakinin üstünlüğünü kabul etmiş olur köpeğin mantına göre...
  • genelde ya şu an da fikrini değiştirip atalarını hatırlar ve bu da lezzetli duruyor tadına bakayım der ihtimaliyle çok yaklaşamadığımdan yapması zor eylem benim için
  • evcil köpekler, insanlarla iletişim kurmaya başladıklarından beri göz üzeri kaslarında hareketleri öğrenmişlerdir. evcil olmayan vahşi kurtlarda bu gibi kas hareketleri gözlemlenemez.
hesabın var mı? giriş yap