• dünyanın çoğu ülkesi bu salgın ile mücadele ediyor ve ciddi kayıplar veriyor. her gün ülkemizde de onlarca insan ölüyor, ölmeye de devam edecek gibi görünüyor. evde kalma işini kısmi olsa da sağladık denilebilinir. ama gün geçtikçe hasta sayısı artıyor, yoğun bakımda yer olmadığı için insanlar gerekli tedaviyi alamadan ölüyor. zengin ve ünlü kişilere hızlıca test + tedavi uygulanırken, fakirler tedaviye ulaşmakta zorlanıyor. evde kal çağrısı salgını kısmen azaltacak olsa da mecburi şekilde çalışan ve dışarıda olan insanlar enfeksiyona oldukça açık durumda. yakın zamanda hastalığın sağlık sistemini çökerteceğini öngörmek yanlış olmaz.

sağlığımızın tehdit altında olmasının yanında daha büyük faciada bizi bekliyor. salgını atlatsak bile ekonomik krizin kapıda olduğu başka bir gerçek. devletin sokağa çıkma yasağı ilan edememesi evde oturan insanların karnını doyurabileceği parasının olmamasından kaynaklı. bir çok fabrika üretimi durdurdu, bir çok iş yeri kapandı. kimse üretmiyor, kimse para kazanmıyor yani. bunun sonuçları bir kaç aya fatura edilecektir. devletin önlemleri de kredi faizlerini düşürmek, ev almayı kolaylaştırmak gibi gayet ciddiyetsiz bir noktada.

devlet kanalından açıklamaların çok ponçik olması beni endişelendiriyor. komiklikler şakalar, sürekli bir pembe tablo çizmeler, hatta çok harcayacak paramız varmış gibi kanal istanbul'un ihalesinin devam etmesi. ben sonumuzu pek hayırlı göremiyorum.

bunun yanında şunu da söylemeliyim objektif olmak bakımından, yöneticilerin panik olmaması, sakin tavırları önemlidir de. psikolojik dengeyi de tutturmak lazım, halkın endişesinin artması galeyana gelmesi kimsenin işine yaramaz. ama bakan ve üst kademedekilerin bu kadar rahatlığının belli boş bir öz güvenle ilgili olduğuna inanıyorum, aman halkı galeyana getirmeyelim stratejisinden uzak gibi duruyor.
hesabın var mı? giriş yap