• şimdi şöyle; tabi bu adetler yeni değil geçmişte de vardi. ama eskiden bu lakaplardan kurtulmak isteyenler hacca gidiyorlar dönüşlerinde ön ekleri yerine "hacı" koyup dönüyorlardı. sümsük hatce nine oluyordu hacı hatce nine. hatta yeterli parası olmayipta hacca gidemeyenlerin anadolu'da bir geziye gidip hacca gittim geldim diye yutturdugu bile rivayet edilir.
    (bkz: refik halit karay memleket hikayeleri)
  • bütün köy dedeme tom ali derdi. nedenini hiçbir zaman anlamadım.
  • bizim köyde hasan amca vardı.. anne tarafımdan akrabam bir de...
    adamın lakabı şeytan idi.. şeytan hasan derlerdi..

adamın kimseye kötülük yaptığı falan yok ama çok fırlama adammış rahmetli.. yani kimsenin aklına gelmeyecek absürdlükte şakalar yaparmış.. tüm köyü canavar geldi diye elde top tüfek 3 gece dikmiş bir keresinde.. eşeğini gece gezdirirmiş canavar diye.. tabi karanlıkta artık ne yapıyorsa hayvana nası bir maskeleme yapıyorsa görenin aklı gitmiş.. böyle şeytanın aklına gelmeyecek şakaları yüzünden şeytan hasan kalmış adı..

daha bir sürü var böyle eşek şakaları.. çok planlı adammış bu konularda annem anlatır biz güleriz..

öldüğünde neredeyse mezar taşına kadar yazıyorlarmış şeytan lakabını.. allahtan ailesi karşı çıkmış...

bu arada bizim köyde kurta canavar diyorlardı sanırım ya da farklı bir hayvana bilemedim ama canavar dedikleri hayvan bir ağıla girip gelinciğin tavuk boğazlaması gibi, koyunları vs boğazlarmış o yüzden canavar şakasını ciddiye almış köylü:)

edit : herkes memleketi sormuş ankara / polatlı
    edit 2 : bu arada canavar diye yaban domuzu ve kurda derlermiş, bilgiler için teşekkürler
  • mükemmel tespit. ayağı hafif aksayan birine direk topal diye lakap takmak nedir allah aşkına
  • muğla ören'de

mustilikler
    daşakçılar

lakaplı iki aile var. birebir duydum. sonradan öğrendim ki daşakçılar keçi daşşağı kırmalarından geliyormuş.

yukardaki akıl fikir vs...
  • kamayarrak hasan vardı amına koyim sen ne diyorsun.
  • lakap takılan kişilerin buna aldırmaması kadar ilginçtir.

“parlak hasan” kızmazdı mesela.
  • küçükken attan düşmüş ve kalçası kırılmış birine "götü eğri" diye lakap koymuşlar. babama sordum yahu bu adama neden böyle diyorlar diye o anlattı. adam 90 yaşında. böyle puştluk yok.

tanım: doğru tespit.
  • osuruklu hasan vardı bizde.
    adam öldü hala torunlarından bahsederken osuruklu hasan'ın torunları denir.
    adamın kemikleri sızlıyordur.
  • çok doğru bir tespit.

iç anadolu'nun bir yerlerinde götü bıyıklar duydum mesela.
hesabın var mı? giriş yap