• edit: moderasyondan ricam başlığı daha önce açılmış olan kredi çekip bitcoin almak başlığına taşımasıdır
    yurdum insanının yapmaya başladığını ekşisözlük entrylerinden öğrendiğimiz durum.
    öncelikle özet olarak uyarayım kesinlikle düşülmemesi gereken bir durum! yapılmaması gereken bir hareket!

bitcoin ile ilgili olarak genellikle olumlu düşünürüm. yazdığım entryleri incelerseniz bu konunun ciddi bir savunucusu olduğumu da görebilirsiniz.
    ancak sonra zamandan uyarı mahiyetinde girilen entryleri görünce bu başlığı açma gereği hissettim.

arkadaşlar sevgili romalılar.
    bir para birimi olarak kripto paraları savunmak ayrı şeydir kripto paraların balon olması farklı şeydir. bazılarınız bu balona biner ve istediği yerde inerse ciddi karlar edebilir. ancak bu balon bir günde patlayadabilir bunu kesinlikle unutmayın!
    kredi ile 60000tl'den aldığınız bitcoin bir günde 6000tl olabilir, hatta 600tl de olabilir. unutmayın bu piyasada hiç bir regülasyon yoktur! göz açıp kapayasıya kadar sizin yüksek fiyattan aldığınız bir coin pul olabilir, pul değerine aldığınız bir coin de altın olabilir.
    kesinlikle ve kesinlikle bu piyasaya girmeyi düşünüyor ve finans sektöründe daha önce hiç bulunmadıysanız, tamamını kaybetmeyi göze aldığınız bir para ile girin!
    yapmayın etmeyin borçla borç ödemeye çalışmayın. insanın emeği ile kazandığı en kutsal kazançtır.
  • taksit yapıyorlar mı?
  • tabi tek düşünen ben değilmişim. ama hala cesaret edemedim o ayrı.
  • efendim bu işler çok tehlikelidir. neden tehlikelidir size şöyle açıklayayım;

bunu yapan insan, muhtemelen genç insandır. belli bir yaşı almış, piyasada tecrübeli adamın yapacağı bir şey değildir bu ya da, yaşlı bir kumarbazın işi olur olsa olsa. konumuza dönelim, bu yatırım, birikim yapmak için yapılır. lakin genç arkadaşlar, muhtemelen öğrencilikten yeni çıkmış iş hayatında ilk birkaç yılı olan arkadaşlardan bahsediyorum, birikim psikolojisini bile biraz zor kavrar. birikim denen şey, yarın için biriktirilmiş paradır. bu güne kadar cebindeki parasını harcayan, cebine fazla para girdi mi, hayat standartı yükselen, cebinde parası olmadı mı hayat standartı düşen insanlardır bunlar. hangimizin öğrencilik hayatı böyle geçmedi ? kabul edelim, ingiliz kraliyet ailesinin çocuğu bile olsanız, öğrencilik hayatınız yine böyle geçerdi.

neyse, durum böyle olunca, kenara attıkları paranın değerini kavramakta zorluk çekerler. çünkü kenardaki para gündelik hayattaki lükslerini arttırmaz ve düşürmez. bu onların bu ana kadarki para ile ilişkilerinden çok farklıdır. bu durum onların gözlerini son derece kolay karartabilir. hele ki, ailesi borç harç işlerinden uzak olan, kredi ödemek nedir, borçlanmak nasıl bir beladır, bunlardan haberi olmayan bu tecrübesiz arkadaşlarımızın sonu genelde çok daha hüzünlü biter. bütün bu çelişkileri kavrayamayan insanlar zamanla birer kumarbaza dönüşür. 20 bin lira kredi çeker, onu 30 bin lira yapar, iyice cesaretlerinir, öyle olur böyle olur derken, bir bakmışsın... elde var 0. neden mi? tekrar açıklayayım. birikim yapmanın ve onun mantıklı sınırlarının ne demek olduğunu bilmeden atıldığı piyasalarda, bir cümlesiyle dünya piyasalarının kısmetini bağlayacak adamlarla savaşmaktadır. olmaz, imkanı yok. sonu hazin bitecektir. bu yola girip, sonu hazin bitmeyen bir genç gösterin bana... eğer gösterirseniz direk cevabım şu olacaktır, daha kendi yolunun sonuna gelmemiştir.

uzun lafın kısası, yapılacak şey değildir. hele ki, kripto para gibi, devrim gibi gelen, daha temelleri tam oturmamış bir yatırım aracına bu şekilde girmek... ki her konuda, her devrimin ilk önce kendi çocuklarını yediği gerçeğini unutarak bunu yapmak. girmeyin bu yola. yatırım tavsiyesi gibi yatırım tavsiyesidir. değmez, aldığınız riske değmez. senelerce elinizde tuttuğunuz, al sat yaparak maliyetini iyice düşürdüğünüz bir yatırım aracına, sermayenin belli bir kısmı kadar kredi çekerek, destek atılabilir. bunu herkes yapabilir, mantıksız da değildir lakin, bu durum o durum değil. tekrar söylüyorum, yapmayın. üzülürsünüz.
hesabın var mı? giriş yap