• yaklaşık 1 yıl boyunca kullandığım motor. fiyatının yüksek olması en çok eleştirildiği noktadır ancak alırken çok verirken, satarkende çok para aldığınız için ucuz motorlar ile çok büyük bir farkı olduğu söylenemez. hacim itibariyle tartışmasız iyi bir başlangıç motoru.

lakin gaz tepkilerinin agresif olması itibariyle başlangıç için uygun olmadığı yönden eleştiriler görebilirsiniz. külliyen karşıyım. bana gaz kolunu kullanmayı bu motor öğretti. bir ybr kullanıyor olsa idim bindiğim büyük motorda daha tecrubesiz hissedecektim.

çok eleştirilecek bir tarafı yoktur. naked sevmiyor iseniz, çok uzun boyluysanız yada renklerinden memnun değilseniz falan başka şeylere yönelebilirsiniz. bütçenize uyuyor ise ve şehir içinde kıvrak ufak bir motor arıyorsanız ideal bir alternatiftir.
  • bu sınıfa göre aşırı şık bir motor. kapının önünde durması bile komşuların çenesine vuruyor. motordan anlamayanlar gelip sanki 1000rr'ın rakibiymiş gibisinden konuşmalar yapıyorlar. istanbul'dan çıktığınızda iş iyice büyüyor. hiç bir seyahatimde ktm 200 duke'la seyahat ettiğimde tanıştığım kadar insanlar tanışmadım. herkes gelip motorla ilgili birşeyler söylemek istiyor, başına çocuklar toplanıyor, selesine tanımadığınız tipler oturuyor. üstüne oturduğunuzda bu sınıfta hatta üst sınıflarda görmediğiniz bir kalite ile karşılaşıyorsunuz. herşey kaliteli malzemeden yapılmış. çoğu motorda vites göstergesi bile yokken, bu alette yol bilgisayarı bile var. 2013 modelleri absli gelecek diyorlar. şehir içi için mükemmel bir motor, seri, ufak, hafif, az yakıyor. sınıfında tek rakibi çift silindirli suzuki inazuma. o da kurye motoru tipinde.
    kötü yanları da var bu motorun, selesi inanılmaz sert. 2 saatten sonra kıça sancılar giriyor. bence en büyük sorunu türkiye distribütörü. distribütör her yönüyle kötü. pahalı, yavaş ve yedek parça sıkıntısı var. randevu alıp olağan bakımına gitmeme rağmen motoru bırakıp ertesi gün almam gerekti. ellerinde buji yokmuş, değiştirmiş gibi parasını alıp, haftaya gel değiştirelim diyorlar. değiştirmeleri 2 ay sürüyor.
    bir de bu sınıftaki bütün motorlar gibi 5000-10000km yaptıktan sonra bitiniz kanlanıyor. bir şehirler arası yolda limiter'ın izin verdiği son hız olan 139km/s ile korka korka seyahat ederken arkanızdan gelen bir otomobil'in yol istemesiyle, fazer8, cbr600f, z800 gibi motorlara bakarken buluyorsunuz kendini.
  • 2012 aralık ayında sahip olduğum şehrin haylazı motosiklet . 200 cc bir motor için 12000 tl gözden çıkarmak pek akıl karı gibi görünmese de kullanıcısına verdiği güven ve sağlamlık hissi , sunduğu görsellik, her koşulda tekerleri yere basa basa gidişi ile özellikle şehir içi için ideal bir motordur. yol tutuşu iyidir, yol bilgisayarı ile verdiği bilgiler bir çok motorda olmayacak cinsten. tek silindir bir makine oluşu konfordan biraz ödün verse de şehir içinde kıvraklığı ve son derece yeterli olan torku ile rahat bir sürüş sunuyor.yedek parça problemi bir miktar yaşansa da maksimum 2 hafta içinde ( stoklarda yoksa ) temin edilebiliniyor. hatta sıfır motordan söküp taktıkları da oluyor mağduriyeti engellemek için. yedek parça fiyatları abartıldığı kadar değil; 20-25 eurolar mertebesinde yan ayna , vites kolu gibi parçalar alınabiliyor. motorun tüm renkli aksamlarını ( rahatlıkla sökülebilen plastik aksamlardır ) komik rakamlara değiştirip duke'ü yepyeni görüntüye de kavuşturabilirsiniz. ayrıca başka hiçbir markada olmayacak kadar zengin aksesuarlara sahiptir. çıkabildiği maksimum hız 140'tır ama motorda hız limitörü bulunmakta (gaz elciğinde daha boşluk var gibi, bassan daha gidecekmiş gibi bir his veriyor) ; 120'den sonrasında hafif sarsıntı yaptığından dolayı konforlu sürüş için 120-125'i çok geçmemek gerekir diye düşünüyorum. ayrıca 26 hp'dir ki hiç fena rakam değil böyle bir motor için. 2013 öncesi modellerdeki frenlemede çok sıkıntı yok ama 2013 modellerinde kullandıkları yeni abs özelliği ile frenleme konusunda çok daha başarılı olacağını düşünüyorum bu şirin şeyin.
    http://3.bp.blogspot.com/…s1600/ktm-200-duke-03.jpg
  • ilk motorum!!!
    geçen hafta aldım 2013 model 2. el 10000km de. 1 haftada toplam 10 km binebildim.

tanım: şekli güzel, kullanımı kolay başlangıç motoru
    motoru almadan önce internette istediğim tarzda tecrübe aktaran bir yer bulamadığım için almayı düşünenlere kısaca motordan bahsedeceğim.
    teknik konuları zaten çeşitli sitelerde bulabilirsiniz. benim arayıp da doğru düzgün bulamadığım bu motorun kullanıcısının kendi düşünceleriydi. bu motordan önce çok kısa bir süre eğitim amaçlı mt-07(yaklaşık 200km) ve çeşitli çinli motorları kullandım. tabi ki 700cc lik bir motorla duke 200 ü karşılaştıracak değilim. ancak internette her yorumda bulunan "abi acayip titriyor üstünde oturamıyorum" ya da "çok atak bir motor" vs gibi konulara açıklık getirmek istiyorum.
    öncelikle oturuş pozisyonu;
    183cm boy ve 98kg ağırlık ile belki motor altımda küçük görünüyor olabilir ama doğru sürüş pozisyonu ile bu görüntüyü düzeltmek mümkün. bacaklarınızla kocaman bir depoyu kavramaktansa daha dar kesimli depoyu bacakları çok açmadan kavramanın neticesi olarak yukarıda bahsettiğim motorlara kıyasla bisiklete biniyormuşsunuz hissi veriyor. motoru kavramak ve yönlendirmek oldukça kolay. ancak sele eğiminden dolayı yol alırken benzin deposuna doğru kayma yaşayabilirsiniz. sanırım ayak pedlerine doğru şekilde basarak bu sorunu çözebiliyorsunuz. selenin sert olduğu söyleniyor 2 saatlik kesintisiz kullanımda herhangi bir ağrı vs olmadı.
    motor 130kg(kuru) ağırlığı ile daha önce kullandıklarıma oranla çok düşü, bunun motoru yönlendirmekte bir artısı var mı onu bilmiyorum ancak hafif olması kolay kontrol edebileceğiniz etkisini veriyor. fakat hızlandığında ya da yan rüzgarları almaya başladığında keşke daha ağır olsaydı dediğim oldu.
    motorun gücü sizi şehir içinde üzmeyecek kadar iyi. aşırı performanslı bastınmı fırlayan kontrol edilemeyecek gibi değil. daha çok gazı açınca hemen tepki verip istediğin kadar hızlanabilecek türden. dik yokuşlarda beni taşımakta ve hızlanmakta 6. viteste 90 km ye kadar zorlanmadı, ancak 90 dan sonrasına da çıkamadı. düz yolda 110-120 problem yok 139 da gaz kestiğini söylüyorlar bilmiyorum o kadar gitmek gibi bir niyetim yok, şehir içi trafiğin hızına uysun bana yeter.
    motor suzuki inazuma, mt07, mt25 e kıyasla daha sert amortisörlere sahip. yol alırken bütün girinti ve çıkıntıları hissediyorsunuz.
    gelelim titreşim meselesine. tek silindirli motor düşük devirlerde titriyor arkadaş. 5-6bin devirden sonra titreşim çok düşüyor. sürüşe veya motor keyfine herhangi bir etkisi olduğunu zannetmiyorum. beni rahatsız etmiyor anlayacağınız.
    ankarayı bilen arkadaşlar için sabah 9 ve akşam 7 eskişehir yolu ve balgat trafiğine giriyorum desem sanırım nasıl bir trafikte olduğumu anlarsınız. dur kalk 20-30 km ile yol al vs. günlük 45 km yol yapıyorum yakıt tüketim ortalamam 2,5lt/100km. henüz acemi olmam sebebi ile tasarruflu kullandığıma inanmıyorum. ayrıca pazar sabah erken saatlerde yaptığım yolda ortalamayı 2.2lt/100km de tutmuşluğum da var.

edit: bir merak uğruna sattım motoru sözlük. böyle merakla alıp severek kullandığım ancak paraya ihtiyacım olduğunda 2 sene satamadığım bir arazi aracım vardı. bu motorda öyle olur mu acaba diye aldığım fiyatın üstünde ilana koydum. yarım saat sonra birisi aradı pazarlık ettik. en son para hazır almaya geliyorum dediğinde ya hacı motoru satmıyorum der gibi yaptım ama pazarlıktan da dönemedim ve motor yanlışlıkla satıldı. pişman mıyım evet. ama zaten benim altımda bisiklet gibi kalıyordu alet.

alacaklara düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim.
  • istanbul, izmir, marmaris, datça, olimpos, kabak, fethiye, istanbul rotasını tamamladığım demir atım. fethiye-istanbul tam 12 saat sürdü.
  • bir yeni yetme olarak, utana sıkıla da olsa söylemek zorundayım ki, bu alet, çok güzel, alışanı için çok da keyiflidir belki ama, ben pek sevmedim. görüntüsü o kadar güzel ki, insanların "çok torklu, atak, seri agresif hayt huyt" demelerine kanmayıp bi tane almaya niyetliydim. kullandıktan sonra fikrim tamamen değişti.

oturuş pozisyonu rahatsız. sırt tamam da, bacaklar çok biçimsiz kalıyor, üzerine tünemiş gibi oturuyorsunuz, bacaklarınız rahat etmiyor. en azından benim etmedi. bu rahatsız duruştan mı, başka, dizaynla ilgili bişi mi bilmiyorum, bacaklarınızla motoru sıkmak da zor zira bacakların denk geldiği kısım ince bayaa.

aynaların yeri yannış. ya bu adamlara kimse söylememiş mi? ööle göz ucuyla bakmak zaten olanaksız da, hani birazla da olmuyor, kafanızı iyice aşağı çevirmeniz gerekiyor aynalara bakabilmek için. yoldan o şekilde gözlerimi ayırmak hiç hoşuma gitmedi.

en sevimsiz özelliği gaz, ve buna bağlı olarak süspansiyon. süspansiyon çok oynak, gaz da çok hassas. çok da değil, aşırı hassas. mikronla açmanız gerekli gazı, 1 değil de 1,5 mikron açtın mı coşuyor alet, oynak süspansiyonla birlikte şahlanıyor. gazı biraz ayarsız kapat, tam fren yapmışsın gibi ani yavaşlıyor alet, süspansiyonun da oynaklığı üstüne eklenince kapaklanıyor. cerrah arkadaşlar için bu pek sorun olmayabilir ama beni tedirgin etti.

motoru çalıştırdığınızda ekranda "ready to race" yazıyor. bu ne la? 7 yaşında mıyız?

abs ve yol bilgisayarı gibi standart donanımları ve marka değeri nedeni ile paalı.

boşa zor geçiyor. bu sorun benden kaynaklanıyor olabilir ama birden fazla dük'te aynı sorunu yaşadım, surat eğdiğin yebere'de yaşamadım.

tek silindir titrekliği malum.

kullanan eden arkadaşlar var, çok memnunlar, çok da seviyolar. alışsam ben de severim eminim, ama "başlangıç motoru" olarak bence sınıfta kalıyor.

böle anlamadan bilmeden bilmiş bilmiş konuşuyorum, altın elbiseli adam beni dövcek sonunda. : /
  • almak istediğim, fakat fiyatından ötürü yanına yanaşamayıp,uzaktan izlediğim platoniğim.
  • 2013 modellerinde hem beyaz renk hem de abs'li olarak satışta.
  • bir haftadir beraber oldugum,her km ile beni kendine biraz daha asik eden oyuncak.sehir ici kullanimi cok kolay,cok hafif,cok atak.su an icin 350 km yi devirdim.konusmak icin belki erken ama,almadan once sagdan soldan duydugum ktm ye binen adam baska motoru zor sever lafini gunden gune daha fazla anliyorum sanirim.
  • istanbul trafiğinde fıtı fıtı gitmeye yarayan sevimli turuncu motosiklet.
    bende abs li olanı var ve 1 yıldır severek kullanıyorum.
    bütçesi olana, motosiklete yeni başlamak isteyenlere öneririm, şu an 0 km olanlarında abs mevcut değil.
    avusturya menşeili,küçük cc li motosikletler içinde en kaliteli malzemeler kullanılmış, biraz yedek parçası pahalı, tek silindir olduğu için yakıt tüketimi çok uygun.
    sıvı soğutma olduğu için uzun yol rahat yapıyor ama sele konforu iyi olmadığı için totolara zararlı bu yüzden 100 km de bir mola vermek lazım ya da paraya kıyıp konfor sele alınmalı. titreşim olduğu için ellerde uyuşmada yapıyor ama molalı gidilirse bu sorun olmaktan çıkıyor.
    sürmesi gerçekten çok zevkli, trafikte aralardan geçmek kolay.
    he bir de köprü trafiğinde kenardan 40-50 km ile kıyı kıyı sürüp o son model pahalı arabaların yanından geçerken hunharca gülmemi sağlayan turuncu minnak.
hesabın var mı? giriş yap