• hala kaçanlar nereye kaçtıklarının farkında değiller, aslında barbar bir sisteme kaçıyorlar diyen gerizekalı suserlar var. hiç gelişmiş ve liberal bir ülkeden çin'e, küba'ya, kuzey kore'ye ve zamanında sscb'ye kaçmaya çalışan bir kişi dahi duydun mu? özgürlük karşıtı bu rejimlerde kaçışın olması doğaldır. özgür olmayan bir ülkede emek de, eşitlik de işe yaramaz. refah özgürlüğün olduğu yerdedir.
  • bir kalıp hacışakir sabuna karşılık, pazar tezgahındaki meyvelerin tamamını satın alabileceğiniz, kadınların turistlerle yatıp üç kuruş kazanmak için sokak ortasında neredeyse üzerinize çıkacağı küba için gayet olağan durum.

hala gelmiş burda küba'yı övüyorlar utanmadan. yıl olmuş 2019, adamlar sabun üretemiyor ulan sabun! bırakın kapitalizm muhabbetini.
  • elinde birasi, cebinde tabakasiyla oturdugu yerinden sosyalizmin guzellemesi yapan sevgi pitirciklarini uzmus ve sinirlendirmistir. halbuki küba'da her sey gulluk-gulistanliktir, herkes mutludur. gidenler de bunu haketmeyen hainlerdir tabii.
  • geçen sene küba'ya gidip bir kübalıyla uzun uzun konuşma fırsatım oldu.
    öncelikle kuba kominizmden kısmen çıktı. ulkede puma, adidas vb... markaların dükkanları açıldı. fiyatlarına baktığımda bu dükkanlardan legal çalışan bir kubalinin ayakkabı alması mümkün değil. bence zaten o dükkanlar ayakkabı satma amaciyla açılmamış.
    adama sordum, ekmek, sut, et hepsi kapınıza kadar geliyor. hiç biriniz aç değilsiniz. sokakta yaşayan yok, evsiz yok. nedir sizin derdiniz.
    adamın ilk lafı "ben de artık puma, adidas giyebilmek istiyorum" oldu.
    bu futbolcular da dışarıdaki yaşamı en çok tadan adamlar oluyor haliyle. aldıkları para da normal vatandaştan fazla değil.
  • küba’nın mükemmel bir ülke, bir cennet olduğu miti nerden çıktı bilmiyorum. küba devasa boyuttaki ekonomisi ve ordusuyla kendisini yok etmek isteyen abd’nin dibinde küçücük bir ada ülkesi. çok uzun yıllardır ambargo altında. tarım ve turizm üzerinden çok kısıtlı kaynaklara sahip.
    küba'yı anlamlı yapan şey sahip oldukları değil! bir toplumun sosyalist bir organizasyonla başarabileceklerine dair örnek teşkil etmesi.. küba yoksul bir ülke. bütün bu yoksullukla, kıt kaynaklarla, ambargolarla yaratabileceklerinin tabiki bir sınırı olacak.. ancak kimse hakkını yemesin. türkiye çok daha fazla kaynağa, insan gücüne sahip ama iki ülkeyi kendi ölçekleri içinde değerlendirirsek kuba'nın çok gerisindeyiz.
    küba yoksul bir ülke. daha iyisini bulabileceğini düşünen insanların kaçması da çok doğal. kaçan futbolcular kanada'nın dandik mahalle takımında oynasa bile muhtemelen eskisinden daha iyi bir hayatları olacak.. yalnız şu noktayı kaçırmayın küba'da herkes futbolcu değil, o dediğiniz brezilya..
  • küba; sefalet, varoş, rüşvet, otoriter yönetim.
    kanada; medeniyet, huzur, özgürlük.
  • kaçan insanlar üzerinden sosyalist sistemi boklamayın.

çok övdüğünüz kapitalist abd'yi 50 yıl ambargo altında tut bakayım ,300 milyon abdli açlıktan birbirini yemez mi? bu bahsettiğiniz yer ise bir ada, sadece tütün-şeker kamışı yetiştirebilen bir yer.

ayrıca şu an cumartesi-pazar'ın tatilse, iyi kötü sağlık sistemi-işsizlik sistemi ve işçi hakların varsa bu da sosyalist görüş yüzündendir. dikkat ettiysen sovyetler çöktüğünden beri tek tek alıyorlar o hakları da.
  • aklıma bir olay geldi. sanırım kahramanı kübalı boksör yuriorkis gamboaydı.

bunlar da bir arkadaşıyla kaçıyorlar. pro dövüşeceğiz falan diye. ki büyük şampiyonlar, kübanın boksörleri futbolcularından 100 kat iyidir.

bir süre sonra ikisi de geri dönmek istemişti de, castro siktiri çekmişti bunlara.

denesinler bakalım şanslarını, umarız mutlu olurlar.

edit: erislandy lara ve guillermo rigondeaux'tu boksörler.
  • hala ara ara şu ülkeyi övenler ekşi de bari olmasa artık, az araştırın aq ülkesini havana dışında kalan nüfusun nasıl iğrenç şartlarda yaşadığı göreceğiniz youtube da bile onlarla video var.

2018 yılında 1 ay geçirdiğim 3g/edge gelecek diye kutlama yapılan, aylık ortalama ücret 4x birim iken public wifi lara - havana da 20 noktada vardı benim zamanımda - halkın 3 saat geçerli erişim için x birim ödediği bir ülke.

afrika nın fakir ülkelerinden bir tık hallicedir o kadar.

hard core kapitalizm ne kadar kötüyse, komunizm de o kadar kötüdür - muhtemelen daha fazla - ve ikisi de insan doğasına aykırıdır.
  • kübalı futbolcuların kaçmasından;kapitalizmin sosyalizmden daha iyi olduğu anlamını çıkaran geri zekalılar topluluğu..

ulan bu kapitalizm sizi ne kadar dikse azdır..
hesabın var mı? giriş yap