• 2017 dünyasına baktığımızda kapitalizm düşmanı ne kadar insan varsa istede istemesede kapitalizm'in piyonu olmak zorundadır. gelişen dünyada herşeyin kapitalist olduğu yediğiniz yemekten tutun tırnak makasınıza kadar, maalesef küçük esnaf yavaş yavaş devrini sonlandırmak zorunda. gelecek nesillerde artık baba mesleği olan bakkal ahmet amca muhabbetini göremeyeceğiz. bundan dolayı küçük esnafda bunun farkında ve son vurgununu yapıyor. tabi bunu genelleme yapıyorum iyi karakterli insanlar işini şerefiyle yapmaya devam ediyor.
  • (bkz: lafarge/#74387246)
    (bkz: shell/#65822679)
    siz hiç terör örgütlerine milyonlarca dolar ödeme yapan bakkal gördünüz mü?
  • küresel sermaye adamlıktır diyen adamlık konusunda kafası karışmış biridir.
  • komünizm veya sosyalizmle pek alakası olmadan direkt olarak solcuların da yapabileceğidir.

zira solculuk=küçük esnaf sevgisi değildir. sosyalist ülkelerde tüm üretim ve tüketim noktaları devlete aittir, orada da küçük esnaf anlayısı yoktur, ülke sathındaki her dükkan, market vs devlete aittir.

konuya dönersek, şahsen benim de içinde bulunduğum durumdur. hem daha ucuza temin edebilme hem de daha tarafsız olması sebebiyle daha tercih edilebilirdir küresel sermaye. liyakat küresel sermade daha işler durumdadır. babadan oğula yeğene saltanat şeklinde ilerlemez.
  • (bkz: uber)
  • (bkz: taksi plakası fiyatları)
    (bkz: küçük esnaf)
    evet bence de bunlar yerli ve milli küçük esnafı(!) bitirmek için. über'in vergi vermemesini savunamam ama bizim çakal taksicilerin de elle tutulur hiçbir yanı yok. kusura bakmayın. ayrıca her ödemede taksimetredeki tutarı üste yuvarlamanıza gıcık oluyorum. daha alta yuvarlayanına rastlamadım. yolculuık 28,70 lira tutarsa sizden 29 hatta 30 lira alırlar. 28,50 lira alalına bile zor denk gelirsiniz. üç kuruşla biz batmayız fakat bu sizin art niyetinizi gösterir. zaten kısa mesafe almama, yolu uzatma, fırsatçılık gibi büyük sahtekarlıklarınızdan bahsetmiyorum bile.
  • artık asgari ücretlilerin bile fiyat/performans oranı tabirinden haberdar olduğu bir dünyada artık küçük esnaf vs gibi gereksiz tanımlara yer olmamasından kaynaklanır.

çok basit. ben para verip istanbul'daki en cahil cühela şöförlerle yolculuk edeceksem, kemerimi bağlarken bile sevgili tribi yiyorsam, bir iki lira para üstünü verirken yüzü muşmulaya dönüyorsa, yolu bilmediğimi anladığında yolculuk iki üç kat uzuyorsa en önemlisi de güvenli bir yolculuk yapamıyorsam sikerim küçük esnafını. isterse mason locası bu hizmeti versin. gidip adam gibi hizmet alacağım yerden hizmet alırım.
  • küçük esnaf adam gibi işini yapıyorsa onu hiçbir uluslararası sermaye yıkamaz. 40 senelik kasabımızdan alışveriş yapmaya devam ediyoruz. 10 senedir aynı gözlemeciden gözleme alıyoruz. 25 senedir aynı fırından alışveriş yapıyoruz. kuruyemişçi, bakkal, fotoğrafçı, mobilyacı, beyaz eşyacı ve kuru temizlemeci de aynı şekilde +20 yıldır devam ediyor. hiçbiri batmadı. hepsinin de işi başından aşkın. ama hepsinin ortak bir noktası var: insan gibi davranıyorlar. iyi mal satıyorlar. ahlaklılar.

kalkıp bana pislik, dolandırıcı, ahlaksız, iki yüzlü esnafı koruyun demeyin. küresel sermayeye feda olsun cüzdanım :)
  • plaka sahibi küçük esnaf değil mafya oluyor. emekçi olan şoförse uluslararası sermayeye çalıştığında daha çok kazanıyor.
    konuştuğum taksicilerden akıllı olanları über'e geçme hazırlığı içinde zaten...
  • gelecek blade runner'daki gibi küresel şirketlerin hüküm sürdüğü bi gelecek olacak.
hesabın var mı? giriş yap