kozniku

  • azimli
  • hırçın golcü (253)
  • 3312
  • 177
  • 59
  • 0
  • dün

henry kissinger'ın 3. dünya savaşı öngörüleri

bu tür gelecek okumalardaki bazı unsurları bugüne adapte etmek gerekiyor. henry kissinger'ın ne büyük bir siyaset adamı olduğunu tartışmaya gerek yok (büyük derken etkili ve bilgili olmasını kast ediyorum, lanetleyenlere ya da övenlere karşı nötrüm). ama çok anlam yüklememek lazım.
dünya üzerindeki güç kavramları da değişiyor, insanların bu gücü isteme motivasyonları da farklı; ve kissinger yaşındaki bir insanın kendini bu şekilde güncellemesi pek kolay değil. toprak, başlıca sermaye unsuru olmaktan çıkalı çok oldu. bizim gibi 3.dünya ülkeleri sınırları kutsallaştırıp haritalara tapmaya devam etse de; gelişmiş ülkelerin nihai hedefleri farklılaşıyor. hatta gelişmiş ülke kavramı bile tartışmaya açık, amerika silicon valley midir? redneck diyarları mıdır? new york mudur? apple mıdır? amazon mudur? keza avrupa ingiltere midir? almanya mıdır? italya ya da yunanistan mıdır? shell midir? bp midir? thyssen midir?
devletlerin başına birbirinden daha karikatür insanlar geçerken asıl güç büyük holdinglerde, tröstlerde, şirketlerde değil mi? ve eğer çin, meksika, brezilya amerika'dan ucuzsa, ki ucuz; o üreticinin anavatanına amerika diye bakabilir miyiz?
doğal kaynaklara ulaşmak için yapılan savaşlar, yenilenebilen enerjide yaşanacak olası devrimsel gelişmelerle ne kadar anlamlı olacak?
ve en önemlisi demografi; bilumum demode malthusian senaryolara karşın (dan brown, 7 sisters), dünya nüfusu doyum noktasına yaklaşıyor ve bir noktadan sonra sayı artmayacak, kompozisyon değişecek. 30-40 yıl içinde beyaz adamın hoşuna gitmese de amerika'da latinler, avrupa'da araplar/kuzey afrikalılar, hatta türkiye'de kürtlerin oranı %50'lere gelecek. böyle bir mix'in içinde 20.yy doktrinlerinde ısrar etmek anlamsız olur.
aykırı fikirler iyidir, kimsenin öngörmediği ve yanılmamıza yol açacak majör gelişmeler olacak. ancak tarihin bize öğrettiği basit bir gerçek var, sürdürülebilir bir şekilde bir grup insanı kaynaklardan uzak bırakamıyorsunuz, (toprak, petrol, teknoloji vs.) ayrıca bırakmamalısınız. siyasetçilerin yapması gereken afrika başta, dünyanın geri kalmış bölgelerinin medeniyete entegrasyonunu arttırmak; gelişmiş bölgelerde de sömürüden gelen ve gittikçe tükenen mirasın yerine teknolojik büyümeyi koymak ve orta sınıfı güçlü, hakim ve kalabalık tutmaktır.
bugün iran ve kuzey kore, yarın başkaları; bir nükleer savaşın sadece pirüs galibi üreteceği belli değil mi; 100 bomba dünyayı yaşanmaz kılmaya yeterken abd'nin 10,000 bombası olmasının bir anlamı var mı?

devamını okuyayım »
12.10.2017 01:32